Tip

Rändur ja toimetuse liige, liitus Tripiga 8 aastat tagasi. Tahab minna:
291 meeldimist
129 postitust / 1440 kommentaari
128 (20.5%) külastatud sihtkohta:
Viimased kommentaarid

Kuivõrd eelmine aasta sai käidud 3 kuuks ära, pidi see aasta tulema veidi vähem puhkusereise. Töö tõttu oli mööda Euroopat ringi lendamist palju, aga õnneks sai siiski ka ise uusi kohti avastada. Uutest riikidest tulid tripid Morokosse, Gruusiasse, Armeeniasse, ÜAE-sse, samuti õnnestus ära käia ka Portugalis ja Andorras. Töö viis seekord isegi nii kaugele, et sattusid Kasahstani :) Lemmikuteks kujunesid Moroko ja Gruusia.

Uueks aastaks on ports pileteid juba ostetud - puhkust on palju kogunenud. Nädala pärast võtame suuna Filipiinidele, ootavad veel Lääne-Aafrika, Jaapan ja Korea. Samuti on kavas vaadata veidi Kesk-Aasias ringi ja aasta lõpu poole teha üks trip Omaani ja sealt edasi taas Indiasse ja ümbritsevatesse seni kaugeks jäänud riikidesse. Töö tõotab seekord saata Moldovasse, mis on mul ammu olnud "kavas" :)
Kuivõrd alustan oma reise Kesk-Euroopast, saan ise kasutada Tripi soodikaid vähe. Aga mu ema ja õde on Tripi soodukate andunud fännid :)

Tickets.ee teenustasud on kohati ebanormaalselt kõrged ja muidugi see tasuta VISA maksevõimalus pole iial toiminud. Aga siiski olen neilt mitmeid kordi pileteid ostnud, sest pärast mitmetunniseid erinevate riikide saitide läbikammimist olen ikka jõudnud järeldusele, et Tickets.ee-s on isegi selle teenustasuga koos odavam.
Reaalselt probleeme pole piletitega seni olnud. Mitmed lennud on juba ära toimunud ja mitmed veel ees. Pärast maksmist on alati kohe kaardil raha broneeritud ja siis alati kohe tulnud ka piletid e-mailile. Igaks juhuks olen alati broneeringukoodi kontrollinud ka lennufirma kodukalt ja alati piletid kenasti olemas olnud. Kasutanud erinevate lennufirmade piletite jaoks ja kenasti toiminud.
Ülal kirjeldatud probleemiga pole isiklikult kokku puutunud.

Käisime Magadaskaril 2015.a augustis. Sai küsitud hinnapakkumist ka Nolavy´lt, kuid hind tuli päris krõbe. Madagaskar polegi muidugi soodne koht, kus reisida. Kokkuvõttes pärast pikka kirjavahetust loobusin mõttest kasutada Nolavy pakutud tuuri, sest ei suutnud leida enda jaoks kõige sobivamat kava.
Otsustasin sootuks proovida lihtsalt rentida auto koos juhiga. Võtsin selliselt firmalt nagu Madagascar Touring (http://www.madagascaradventures.com/) ning kuigi olin seal kõrghooajal, sain hinna 55 eur / päev (sisaldas juhi kulutusi). Lisandusid siis majutused, söögid, pargitasud ja kütus.
Jäime oma otsusega väga rahule. Minu jaoks oli kõige tähtsam see, et sain kava muuta ja kohendada vastavalt sellele, kuidas liikumine edenes ja kuidas mõni koht meeldis. Majutusi valisime parkide juures ja bronnisime koha peal. Kõik toimis ja saime tehtud enam-vähem kõik, mis tahtsime. Kahjuks aega oli vähe ja kindlasti peab Madagaskarile mingi hetk uuesti minema :)
Aga üldiselt ma täitsa julgen soovitada võtta valmis tuuri asemele hoopis auto koos juhiga ja panna ise oma kava paika, mh muutes seda tee peal sõltuvalt sellest, kuidas aega kuskil kulub.
Mulle meeldis ka see, et Madagascar Touring ei tahtnud mingeid rahasid ette saada ja maksin alles siis, kui asi oli "käes". Mulle isiklikult igasugused ettemaksud ei meeldi, nii et võimalus maksta kõik alles kohal olles andis kindlust juurde.

Olen ka naine ja võin kinnitada, et 7 kg käsipagasiga on täiesti reaalne soojale maale mitmeks nädalaks minna. "Külmale maale" mineku puhul on see keerulisem, kuid samuti tehtav.
Minu "nipid" (mida ilmselt kasutab ka suur hulk teisi inimesi peale minu:))

  • kreemid, pesuvahendid jms villida väikestesse pudelikestesse (neid saab kas osta või siis "koguda" hotellides peatudes ja seejärel taaskasutada). Kokku tohib võtta 1 liitri jagu vedelikke ja seda on enam kui küll 2-3 nädalaks
  • kasutan kuivšampooni ja -palsamit (minul on Lush´i oma, töötavad imeliselt - ja mul on tõesti pikad juuksed:))
  • vajadusel (kui muid vedelikke palju) kasutan ka Lush´i hambatablette
  • mitmekesi reisides jaotame, kes mida võtab, et vältida topelttassimist
  • jalanõudest pakin kaasa ühed sandaalid ja ühed rannaplätud, kinnised botased jalga
  • ravimid jne on mul samuti kohustuslik kaasa pakkida, aga need pole õnneks vedelad
  • 7 kg sisse mahub kenasti ca mõni seelik ja shortsid, 5 pluusi ja ports pesu ja sokke. Pikad püksid, kampsun ja vajadusel tuulejope lähevad selga. Riided tuleb rulli keerata, siis võtavad nad oluliselt vähem ruumi. Teksad jms on isiklikul hinnangul kõige ebapraktilisemad üldse, sest on rasked ja võtavad palju ruumi.
  • kõige raskem on tehnika - mul on alati kaasas suur kaamera ja väike läpakas ja e-luger jne. Enamasti käsipagasi puhul tohib igal juhul olla 1 nn suurem kott (see 7 kg) + 1 väiksem kott. Sinna väiksemasse topingi oma tehnika
    Fööni vajalikkus reisil ei ole minule veel selgeks saanud, vähemalt mitte soojamaa reisi puhul :) :)

Eks muidugi on kõigil erinevad harjumused ja kui mul on võimalik võtta kuhugi kaasa suur kohver, siis suudan seda kenasti kraami täis pakkida. Paraku enamasti jääb see kraam kasutamata. Kuna ma ei viitsi pagasi eest raha välja käia ja parem tarbin selle eest kohapeal mõne kokteili, siis üldiselt võimalust ülepakkimiseks ei teki.

Vaadates UK reisisoovitusi https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/tunisia tundub, et mitmes piirkonnas pole reisimine hetkel päris ära keelatud. Ega keegi juhtumisi pole viimasel ajal Tuneesias käinud (väljaspool kuurorte ja resorte) ja oskab kommenteerida, kuidas seal hetkel üldine olukord?

Mõte oli, et võiks külastada seda riiki, eesmärgiga eelkõige vaadata ajaloolisi paiku ja mälestisi. Kuurordid jms ei huvita. Reisiks ühistranspordiga omal käel.

Eks kohvritega ilmselt ongi keerulisem rongide-busside-tuk-tuk´ide vahel seigelda. Ka puuduliku sillutisega tänaval kohvrit enda järel lohistada ei pruugi olla kõige mugavam. Selles mõttes on seljakott palju mugavam. Sõidu pealt pole pidanud Sri Lankal bussi peale hüppama ja ka mahaminekuks alati tehti kenasti peatus ja vajadusel aidati seljakott selga vinnata :)

Lastega muidugi ilmselt teine asi, seda ei oska kommenteerida.

Lendame (3 naist) Ghanasse veebruari alguses. Kas keegi oskab soovitada, mis piirkonnas on Accra kõige parem hotell broneerida paariks päevaks? Linn on suur ja vähemalt Lonely Planet paistab selles mõttes kasutu olevat, sest ütleb sisutühjalt, et "Accra has a good range of places to sleep, though prices are generally high".

Soovitused piirkonnavalikuks väga oodatud :)

Tänud!

Pakkuma peavad majutust, sööki ja esimesel võimalusel edasitoimetamist. Ikka ise peab küsima, aga sellistel juhtudel erilist nõudmist minu meelest pole vaja.
Teoreetiliselt võib olla õigus ka kompensatsioonile, kui jüuad lõppsihtkohta üle 3h hiljem ja kui hilinemise põhjus pole nn ettenägematud asjaolud.

Kui nad lubavad kl 4.50 kohal olla ja kinnitavad, et jõutakse kl 6 hommikul väljuvatele lendudele, siis iseenesest võib sellest välja lugeda, et see on konkreetse lepingu sisu ja seega kui tegelikult ei jõuta, siis vastutavad nad mittejõudmise eest.
Aga - see toimib ainult siis, kui lepingutingimustes pole vastupidi kirjutatud. Seega, loe hoolikalt lepingutingimusi, sh nn fine print´i. Kui seal välistusi pole (v.a. muidugi ettenägematud asjaolud ehk force majeure), siis põhimõtteliselt ei ole muretsemiseks justkui põhjust.
Kindlasti mina soovitaks ka oma reisikindlustusega seda üle täpsustada, kas nad loevad seda piisavaks ajavaruks ja sobivaks planeerimiseks.

Käisin Sri Lankal 2013 kevadel, liiklesin ainult kohaliku transpordita - rongid, bussid. Väga toimiv ja väga odav. Sai kõikidesse kohtadesse, kuhu soovisime minna.

To norsu:
minu jutu mõte oligi, et tuleb arvestada konteksti. Kui paikades, kus Sa oled käinud, ei ole lühikesed golfipüksid kohalikke riivanud, siis on ju väga OK. Loomulikult ma kannan lühikesi pükse. Küsimus ongi selles, kas see sobib kohalikku konteksti või mitte. Indias ei ole väga lühikesi pükse kandnud, ka mäiteks Jordaanias tuli pikema variandiga hakkama saada. Mäe otsa ronimisel enamasti kohalikke ei kohtagi ja eks ta sõltub, kus see mägi asub vist :)
Bikiinide kohta - paraku pole Indias kohalikke randades kohanud, v.a. telefoniga päevitavatest naistest pilte tegevad kohalikud noorsandid. Jordaanias polnud avalikus rannas lubatud "paljas" olla ja seega olime kinnises tasulises rannas näiteks.
Oluline on kontekst. Veigo poolt postitatud pilt on minu hinnangul ühviisi sobimatu nii Euroopa suurlinna, aga kindlasti ka konservatiivsesse kultuuriruumi.

urkki,
me lendale vahetult enne jõule, tagasi Euroopasse 7.01. Hetkel jäid sõelale Malapascua (sukeldumise tõttu), Bohol, Donsol (vaalhaid). Natuke veel seedin, kas lisada midagi veel või võttagi nii rahulikult :) Siselendude pileteid pole veel ostnud, aga peaksin seda lähipäevil kindlasti tegema.
Oleksin tahtnud vaadata riisiterrasse, aga paistab olevat täitsa vale aeg selleks. Samuti tahtsin minna Manilast üles poole Vigani linna jt, et kohalikku kultuuri vaadata - aga 2 nädalaga ei jõua kahjuks kõige teha seekord, eriti kuna soov veidi rahulikumalt võtta.

Aitäh Veigole nii põneva fotomaterjali kui ka teemapüstituse eest. Sissejuhatuseks märgin, et olen naissoo esindaja, vanust hetkel veidi üle 30, blond. Reisinud erinevates kohtades, sh nii budistlikes ja islamiriikides kui ka Indias (suisa kolm korda) ja sageli ka naissoost reisikaaslastega.

Mina julgen küll öelda, et kohaliku traditsiooni austamine ja sellest lähtuvalt riietumine teeb reisimise oluliselt lihtsamaks ja mõnusamaks. Ma muidugi ei arva, et islamiriigis vaja burka selga tõmmata või Indias maani sarisse ennast mässida. Aga kindlasti on olemas ja teada üldised reeglid ja põhimõtted, mis konkreetses kultuuriruumis kehtivad.

Oma esimese India reisil olime veidi naiivsed ja patseerisime ringi valgetes suvepükstes ning paljaste õlgadega. Täiesti viisakas suveriietus Euroopas. Paraku India traditsioonilistel linnatänavatel väljaspool massturismi piirkondi pälvis meie outfit niivõrd suurt tähelepanu, ja seda kuigi mitte positiivses võtmes, et järgmisel päeval panime lohvakamaid pikemaid tuunikaid selga. Nii uskumatu kui see ka pole, aga suhtumine just kohalike naiste poolt muutus täielikult. Võõristavate ja etteheitvate pilkude asemele saime hoopis sõbralikke jutuajamisi, toredaid soove jne. Järgisime sama riietusjoont ja järgnevatel India reisidel ja India on jätkuvalt üks minu suuri lemmikuid.

Teine näide - Zanzibar. Riietusime Stone Town´is samuti konservatiivsemalt - põlvini püksid, lohvakad mitteläbipaistvad pluusid, õhtuti katsime juukseid ka. Väga tore ja meeldiv kogemus. Samas jalutas meile linnas vastu paar kaunist turistineidu, seljas märjad bikiinid, valged maikad peale tõmmatud, ning trussik-šortsid. Neile järgnes trobikond erinevas vanuses meessoo esindajaid, kes vilistasid, irvitasid jne. Väga kahtlane tundus. Ma ei tea, kas neile jättis Stone Town sama toreda mulje nagu meile.

Loomulikult ei pruugi see kehtida turismipiirkonna ja rannakuurordi kohta. Käisime nii Indias kui Zanzibaril kui igal pool mujal rõõmsalt bikiinides ujumas ja päevitasime ja nautisime muidu elu. Aga siiski julgen oletada, et konkreetse piirkonna tavade austamine ja oma rinnahoidjate / bikiinide/ kintsude/ jalataldade / nabade / õlgade vms katmine ei tohiks olla ületamatu raskus. Kui see ei meeldi ja ei sobi, pole ilmselt ka huvi kohaliku kultuuri vastu ja seega - milleks üldse nii kaugele sõita :) Kusjuures minu meelest kehtib see samamoodi ka meeste kohta. No ei ole viisakas meestel palja (karvase või karvutu) rinnaga kohvikus istumine, ei meie euroopalikus ega muu maailma kultuuriruumis. Kui teatud piirkonnas peetakse oluliseks, et mehed katavad põlvi, siis saab ilusti kanda lohvakaid pikemaid pükse. Minu meelest üldse trussikute pikkusega šortsid on sobimatud igal pool mujal kui rannas - nii meestel kui naistel.

Ja eks me oma Euroopa kultuuriruumis samuti kehtestame ju reegleid, nt mitmed riigid on keelanud nägu katvaid riietusesemeid.

P.S.: ma pole sugugi konservatiivne ja tavaelus jalutan rõõmsalt ringi üle põlve seelikutes, liibuvates kleitides, paljaste õlgadega jne :)

Vaadates Kesk-Euroopa saadaolevaid soodsaid pileteid Senegali, kaalun sinna reisimist. Otsisin veisi viisainfot ja praeguse seisuga (november 2017) ei vaja Eesti kodanikud Senegali reisimiseks viisa, kui riigis viibitakse kuni 90 päeva.

Info on olemas ka VM kodulehel: http://reisitargalt.vm.ee/riigid/senegal/

Kuivõrd kohati ei pruugi VM leht kajastada kõige viimast seisu, siis kontrollisin igaks juhuks ka siit Senegali saatkonnas (Pariisis) ja kenasti kirjas, et Eesti kodanikud viisat ei vaja: http://www.consulsen-paris.com/Demande-de-visa-107

Cancuni bussijaama lähedalt sõidab sadamasse, kust lähevad Isla Mujerese paadid, kenasti buss. Bussipeatus ca 100 m bussijaamast suure tee ääres. Siiski tuli kohalikelt küsida, milline buss täpselt sinna läheb - sest busse liikus pidevalt ja palju. Tagasi samamoodi sai bussiga.
Isla Mujeresel minu isiklikult hinnangul pole suurt midagi teha - rand on tõesti kena, aga vähemalt meie seal viibimise ajal (tõsi, tegemist oli jõuluperioodiga) kõlbas rannas olla ainult hommikul ca kl 10-11ni, pärast seda polnud ühtegi vaba kohta, kuhu oma rätik maha laotada. Ma ise kangesti tahtsin Mujeresel ära käia, sest see nimi mulle kuidagi väga meeldis :) Aga Mujereselt saime mõlemad mehega ka Mehhiko ainsa toidumürgituse, mille tulemusena poolteist päeva ainult voodi ja WC vahel liikusime. Nn peatänav on nii turistikas, et unustad, kas oled Mehhikos või kuskil Euroopa peotänaval.
Kuuldavasti saab Mujeresel vaalhaidega ujuda ja ka sukeldumine olla tore. Kahjuks ise teada ei saanud, põhjuseks see toidumürgitus, mis esimesel õhtul sai hangitud.
Tulumi rand on kõigi kirjelduste järgi super ilus - kahjuks ise randa seal ei läinud, kuna ilm sattus Tulumis olles vihmane olema. Aga Tulumi varemed on täitsa huvitavad.
Samas, kui Mehhiko kultuur pakub huvi, siis vaatamist on seal uskumatult palju. Kui niikuinii Miamis ja rannapuhkuse saab seal teha, siis kindlasti soovitan võtta auto (et aega kokku hoida) ja käia veidi kaugemates kohtades. Bussiühendus on muidugi ka suurepärane, kõik toimib üsna nagu kellavärk.

Kui huvi pakub ajalugu, siis soovitan Melaka linna ja Penangi saart. Mõlemad KL-ist lihtsalt ligipääsetavad. Penangile peaks saama rongi+bussiga, aga ka lennupileteid saab ca 20 eur ringis tavaliselt. Melaka on ca 2,5h bussisõidu kaugusel. Need linnad mu vaieldamatud lemmikud Malaisias. KL on samuti tore - Petronas´est enam meeldib mulle isiklikult KL Tower, kus üleval restos on tore nt "high tea".
Kõige ägedam on muidugi minu jaoks Malaisias Borneo saar - kui loodus huvi pakub, siis on seal seda palju-palju. Kahjuks ei ole seal detsembris-jaanuaris kuigi hea aeg külastamiseks.

Suured tänud heade mõtete ja soovituste eest! Hetkel tundub, et jätame Coroni vahele. Coroni mineku idee oli kõige rohkem seotud vrakisukeldumisega ja siis nägi El Nido piirkonna rannik imeliselt kaunis. Siiski tundub, et see ots võtab väga palju aega. Paistab, et Palawani kant jääb järgmiseks korraks.
Praegu liigub mõte selles suunas, et võtame siiski ette hoopis Malapascua saare, kus kirjelduste järgi saab teha vrakisukeldumist ja mis olla hea koht rebashaide (thresher shark) nägemiseks sukeldumisel. Lisaks kindlasti Bohol (plaan oleks ühte suunda lennukiga teha - kas kohe alguses Manilast või hoopis tagasi).
Lisaks kõlab huvitavalt Siquijori saar.
Ja lõpus lendaks Cebult (või siis kohe alguses Manilast) Legazpi linna, et sealt minna Donsoli vaalhaisid vaatama. Pidavat olema vähem turistikas ja loodussõbralikuma korraldusega koht. Legazpil on lennuühendus nii Cebu kui Manilaga.

Väga äge trip tundub olevat! Kui saladus pole, kuidas see sai korraldatud (mis firmaga) ja mis hinnaks tuli? Tundub olevat midagi sellist, mida tahaks ka millalgi ette võtta :)

Minu viimase aja kogemused näitavad, et mõnikord tuleb ESTA kohta kinnitus meilile, mõnikord aga mitte.
Seega kõige kindlam on kontrollida taotluse staatust otse ESTA kodulehel.

Aitäh Terale superhea kirjelduse ja viisa taotlemise õpetuse eest! Mul on ka nüüd lootust jõuda eesoleval suvel sinnakanti lõpuks :)
Selline küsimus viisa kohta (kui juhtud teadma)- kas see taotlemisviis ja viisa võiks kehtida ka juhul, kui siseneda Usbekistani maismaad mööda? Või parem ikkagi läbi lennujaama?
Meil on trip hetkel alles idee tasandil ja muidugi eelduslikult me siiski lendame, aga kuna plaanis oleks paar riiki seal kandis vaadata, siis käis läbi mõte maismaad mööda piiri ületamisest (ausalt - pole veel piiripunktide jms infot uurinud:) )
Tänud!

Tenerifel pole käinud, küll aga Fuerteventural. Teemaalgataja võiks täpsustada, millal ta plaanib reisile minna. Panen ka oma lühikokkuvõtte Fuerteventura reisist - vabandan ette, kui see ei ühti teiste arvamustega. Inimesed on erinevad :)
Kuivõrd eelmisel aastal jäid aastavahetuse plaanid tegemata, otsime 2 päeva ette viimase hetke pakkumise piletid Fuerteventurale. Meie = 2 veidi üle 30a naist. Varasem Kanaari saarte kogemus puudus, laias laastus oleme reisinud aga päris palju. Ääremärkusena, et Fuerteventura tähendab hispaania keeles "tugev tuul" - ja seda saarel jagub.
Aeg: 26.12-02.01. Otselend Helsinkist Fuerteventurale TUI-ga.
Vaheldusrikkuse suurendamiseks peatusime kahes erinevas piirkonnas - Costa de Antigua (saare idarannikul) ja Corralejos (põhjarannik).
Eesmärk: puhata ja enda päikesepatareid laadida.
Tulemus: 7 päeva hommikust õhtuni kokteilide joomine, kerge jume, korralik uni ja puhkus, igavus.
Muidugi teadsime me juba enne reisi, et ookeanis ujuda sel ajal ei saa. Seetõttu valisime basseiniga majutused. Enda lollus, et ei kontrollinud üle, kas basseinis saab ujuda :) Nimelt, kui bassein ei ole soojendusega - ei saa. Basseinivesi nii külm, et isegi varvast ei suutnud vette pista.
Ilm: päeval oli päike nii 20-24 kraadi. Õhtud jahedad. Tuul tugev. Veeresime igal hommikul välja päevitama - oluline oli esimeste seas hõivata need üksikud kohad, mis olid tuulevarjus. Päevitustoolile panime alla tekid, sest muidu oli puhus tuul taguotsa külmaks. Päevitada sai ainult tuulevarjus. Palav tuulevaikne oli vist kokku ainult 1 päev. Õhtuti oli kindlasti vaja kampsunit. Nädal varem oli mu ema Lanzarotel - ilm oli seal palju parem, sest polnud sellist tugevat tuult, nagu Fuerteventurale omapärane.
Tegemised: plaanisime rentida auto ja sõita ringi. Siis uurisime veidi ja selgus, et ega suurt midagi vaadata pole. Vähemalt mitte midagi sellist, mis meil elevuse peale tooks (NB! me oleme üsna palju reisinud, seega "elevus" ongi raske tekkima). Oasis Park (http://www.fuerteventuraoasispark.com/en) on ilmselt huvitav eelkõige lastega reisijatele. Eelistades loomi nende päriselukeskkonnas näha, jätsime minemata. Düünid - sõitsime mööda, igati kena vaade. Väärt vaatamist. Rannad - head surfamiseks, detsembris muidugi madalhooaeg ja tühi :) Mulle pakkus huvi vana Betancuria kirik (Iglesia Catedral de Santa Maria de Betancuria) ja oleksin tahtnud sinna minna - kahjuks magasime plaanitud ajal sisse ja jäime bussist maha.
Poed ja toit: Corralejos mõned vahvad pisikesed käsitööpoed. Alkohol väga odav. Ülimaitsev jäätis Corralejos (Heladeria La Nativa, keskväljaku ääres). Kõikuva kvaliteediga sangria. Toiduelamused pigem keskpärased, samas oli saime ka väga head toitu. Väga meeldis nende kitsejuust - seda sõime seal vist mitu kilo ära kokkuvõttes.
Peod: olime uusaastaööl Corralejos. Keskväljakul oli pidu, mis ca kl 1 paiku vajus juba üsna ära. Rohkelt diskoteeke, kus muusikat erinevale maitsele. Sai mõnusalt jalga keerutada hommikuni.
Üldmulje: paketi- ja pereturismile orienteeritud koht. Mugav, puhas, turvaline, rahulik. Väga hea ühistranspordivõrgustik. Talvel üsna jahe. Ujumiseks kindlasti võtta soojendusega bassein. Hea koht niisama lõõgastumiseks ja mittemidagitegemiseks.

jaanusm poolt kirja pandud linnasoovitused langevad suuresti kokku ka minu omadega. Me lendasime Fezi ja tagasi tulime Marrakeshist.
Fez - mulle väga meeldis, oli meilegi Marokos esimene peatus. Ööbisime vanalinnas väga armsas riad´is. Paar päeva saab vanalinnas kolades kenasti sisustatud.
Fezist liikusime rongiga Meknesi, rongid väga korralikud ja rongiliiklus hästi korraldatud.
Meknes - linn ise mulle ei meeldinud, aga lähedalasuvad Volubilis´e varemed olid igati väärt vaatamist. Ei ole küll eriti suur kompleks ja kui palju Rooma-aegsete linnade varemeid näinud, siis wow-efekti kindlasti ei teki, aga samas selline mõnus vaatamine.
Rabat - plaanisime ainult päevakese olla, kokkuvõttes jäime kauemaks ja oleks isegi veel ühe päeva rahulikult olla. Tore "valge-sinine" linnaosa vanalinnas (Kasbah des Oudaias), huvitavad Chellah varemed, klassikaline medina, palju kohvikuid ja ilus ookean.
Marrakesh - teistest tunduvalt rohkem turiste ja seega ka potentsiaalseid pettusi (taksojuhid rongijaamas küsisid Maroko mõistes üüratut summat 2 km eest - üle 7 eur - me muidugi loobusime teenusest :) ) . Palju ilusaid paiku, mulle eriti meeldis Bahia palee. Medina on väga elav ja põnev, rohkelt häid söögikohti. Samas Jemaa al-Fnaa (peaväljak) oli meie jaoks pettumus. Ootasin midagi enamat, suuremat emotsiooni ja põnevaid elamusi. Paraku sellest jäi puudu - rahvast oli küll palju, aga midagi erilist sealt enda jaoks ei leinud.
Laias laastus Maroko väga meeldis, läheks kindlasti uuesti, palju veel nägemata ja kultuur väga huvitav. Ning hea toit :)

To: jimbeam

ESTA saamine on alles pool võitu. Valeandmeid märkides on võimalik, et süsteem ei tee kiirkontrolli raames päringuid kõikidesse andmebaasidesse ja seega võib vale ka avastamata jääda ning ESTA väljastatakse.
Keerulisem on olukord aga piiril. ESTAga isikute kohta kogutakse lisainfot, mis ei pruukinud esmase kontrolli käigus välja tulla. Ning seega on väga reaalne piirilt tagasisaatmine kehtivale ESTAle vaatamata. ESTA (ega isegi mitte viisa) ei taga riiki sisenemist ja seda otsust teeb piiriametnik kohapeal, tuginedes nii olemasolevale ja saadud infole kui ka nn ""miniintervjuu" vastustele / reageeringutele jne. Piirilt tagasisaatmine on üsna lihtne, piirivalveametnik ei pea oma otsust sisuliselt põhistama. Riiki lubamine või mitte lubamine on iga riigi otsustada ja ühelgi isikul, kes pole selle riigi kodanik, puudub õigust nõuda riiki lubamist.
Valetades saab ilmselt pikema sisenemiskeelu.

Kui see on tasu, millega Sa lepingut sôlmides (st Booking.com kaudu broneerides) ei nõustunud ja millest lepingu sõlmimise hetkel ei teadnud (sh linad, koristus jt) ja sellest pole broneeringus sõnagi (nt bed linen for extra fee, cleaning fee, charges may apply etc), siis on omanik käitunud täiesti valesti ning tulebki Booking.com-ile kaevata. Nad on väga mõistlikud minu kogemuse pinnalt.