Trip Istanbuli

Tere,

Olen lähiajal minemas Istanbuli ja seoses sellega oodan nõuandeid ja soovitusi:

  • Mis raha sinna kasulik kaasa võtta oleks ja kas vahetamine soodsam eestis või kohapeal?
  • Millised oleksid Istanbulis ja selle ümbruses vaatamisväärsused mida kindlasti nägema peab?;)
  • Kas lähiümbruses ringi liikumiseks on mõtekam rentida auto või kasutada kohalike reisibüroode teenuseid?

Oodatud on kõik muu oluline ja kasulik info... aitäh!

Oluline ja kasulik info: kasuta otsingut või googelda! Isantbul on siin suht läbinämmutatud teema.

Aitä väga hea informatsiooni eest, sinust oli SUUR abi.

Eestis ilmselt soodsam vahetada ja
seal käibel praegu 2 erineva kirjaga raha (kuigi väärtus sama) , vähemalt müntides:
YENI lira (ehk uus liir) ja
lihtsalt lira (mis anti 2009-st alates välja ja kuna liir enam uus pole, loristati müntidelt sõna uus eest ära)

Vaata Hagya Sofia + teine suur mosee (asuvad samas kohas)
käi korra õiges türgi saunas = Hamam.

Taksojuhtidest oli ainult lennujaamast linna sõitev aus, 3 muud üritasid petta.

Kõige soodsam oli kohapeal automaadist võtta. Swedbanga kurss oli koos kõigi teenustasudega parem kui Tavidis. Ise vahetasime enamuse kaasa, kuid kuna puudu jäi, võtsime kaardiga juurde.
Lisaks eelkirjutajale veel Topkapi palee, mosaiigimuuseum, turud, tsisternid jne.

Kui on ilus ilm, siis sõida praamiga ka saarele. Kolmest saarest suurim on Büyükada. Praam väljub Kabatas sadamast ja sõidab Eminönü-Kinaliada-Burgazada-Heybeliada-Büyükada. Saarel saab lihtsalt ringi jalutada ja hobuse või rattaga sõita ja külastada restorane. Ujumiseks ei ole siiski parim koht. Saarelt tagasi tulles tee peatus ka Aasia poolel. Praame liigub seal tihti Euroopa ja Aasia vahel.

Istanbuli ühistranspordi jaoks osta AKBIL, mis kehtib nii metroos, bussis, trammis kui ka praamil. Mugav ja odav.

Tere Romeo,

mitmeks päevaks ja millal Sa sinna lähed?
Olin juuni alguses ehk kuu tagasi Istanbulis 8 päeva (kolmandat korda) ja tegin selleks seltskonnale wordis kava, kus päevade kaupa kirjas, mis avatud, millal puhkepäevad, palju maksab jne. Võrreldes varasemate postitustega on Istanbul veidi kallimaks läinud - üks trammipilet on 1,5 liiri ja ka kõikide vaatamisväärsuste piletite hinnad on veidi tõusnud. Kui soovid, võin selle kokkuvõtte saata e-kirjaga. Alternatiiv - kui liigud Tallinnas kesklinnas, siis võiksid läbi tulla,võin rääkida. Kui esimest korda ise Istanbuli läksin, kohtusin Tripika Buldoozaga, kes selgitas kõige lihtsamalt ja konkreetsemalt Istanbuli lahti (suured tänud talle siinkohal veel kord!). Ehk saan omakorda Sulle abiks olla. Vastutasuks saan ehk Sinuga Istanbuli kesklinna (Sirkeci ja Gülhane trammipeatuse vahel, Emin hotelli all) ühele sümpaatsele baariomanikule saata lubatud eesti lipu (väikese) ja paar pilti.
Kui oled huvitatud, jäta e-kirja aadress või telefon.

Minu soovitus on kõigepealt sõita esimesel päeval trammiga edasi-tagasi ühest otsast teise (saad kesklinnast pildi ja hea orienteerumisoskuse, jälgi trammis uste kohal olevaid skeeme ja tablood). Ja edasi:

  • Hagia Sofia kirik, Sinine Mošee, maaalune tsistern, Dolmabache palee (haaremi osa vaatad ise, selamlik ehk ametlikud ruumid kindlatel kellaaegadel giidiga ja tasub kindlasti vaatamist), bulgaarlaste Püha Stefanose malmkirik, Topkap, EYÜP, Kapali Karsi ehk Grand Bazaar ja Vürtsibazaar (mine GB-lt Vürtsibazaarile jala ja vaata ka paralleeltänavaid), Bosporuse tiir (kindlasti Turyol´iga, oli vist ühele 7,5 liiri ehk alla 60 krooni), kohalik liikuv turg (küsi hotellist, mis päevadel see mingis kohas on), Taksimi väljak ja Istiklal Caddesi (mine trammi lõpppeatusest ehk Kabatasest Tuneliga üles Taksimisse, jaluta Istiklal Caddesi teise otsa ja tule sealt teise Tuneliga alla, aga ära mingil juhul lase end seal piirkonnas öösel mõnda baari kutsuda- meie mehed sattusid suurde pahandusse).

Mina vahetasin raha Tavidis liirideks ja tagavara võtsin kaasa eurodes. Kuna eurodes makstes on hind oluliselt kallim, pidin kohapeal vahetama eurod liirideks ja sellega veidi kaotasin. Tagantjärgi tarkusega - kursside suhtes on kõige kasulikum vahetada Eestis vajalik osa liirideks ja võtta kohapeal vajadusel automaadist liire juurde.

Ma ei kujuta ette, mida Sa mõtled Istanbuli lähiümbruse all ja millistesse kohtadesse minna tahad, aga mulle tundub, et kui oled seal alla nädala, siis Sa vist Istanbuli keskosast (eespool loetud kohad) kaugemale ei jõua.
Hamami minnes uuri kindlasti enne, kas seda ikka köetakse. Neil suvel reeglina hamamid ei tööta, välja arvatud turistidele mõeldud (nagu Cemberlitas, aga see on kallis).
Meie tellisime hotelli respast bussi (16 kohaline ilus puhas Mercedes konditsioneeriga ja juhiga) pooleks päevaks ehk 10-15, käisime malmkirikus, EYÜP´is, Kumkapi kalaturul ja kalarestoranis söömas ning kohalikul turul, maksis kokku kamba peale (8 inimest) vist 1400 krooni ehk ca 175 krooni inimese peale).
Päikest ja toredat reisi!