Türkmenistani reis

Türkmenistani tahtsin minna juba ammu. Eriti tundsin huvi Ašhabadi vastu. Ašhabad on kantud sisse Guinnessi raamatusse kui maailma suurim linn mis on valgest marmorist ehitatud. Rohkem huvipunkte enda jaoks riigis ma ei leidnud. Käisin veel ühe päeva Mary linnas, kuid peale Ašhabadi ei ole see linn sugugi huvitav. Türkmenistan on kinnine riik ning iseseisev turismi- või transiitviisa saamine on raske. Ma ei hakkanud riskima iseseisvalt viisa saamise ja tühjalt raha kulutamisega (viisa saatmise kulud saatkonda + viisalõiv = ca 200 eurot) ning võtsin ühendust Türkmenistani ametliku turismifirmaga, rääkisime läbi programmi, leppisime kokku hinna. Isiklikult minult küsiti 6 päeva eest 1080 USD. Ütlen ette, et reisisin üksinda ilma grupita. Kui reisida grupiga siis hind tuleb ühe inimese kohta odavam. Hinna sees oli:-       Hotell (Bagt Koshgi). Mega super ja hea. Eksisteerib kui 3-tärniline, kuid ma paneks sellele kõva 5.-       Lennud Ašhabad – Mary - Ašhabad-       Giid Ašhabadis (ilma sõidukita) + giid koos sõidukiga Mary linnas. Viisa: Saatsin Türkmenistani firmale oma andmed (täidetud ankeet) + foto. Firma edastas minu ankeedi mingi Türkmenistani „super-puper“ ministeeriumisse, kes vastutab viisade andmise eest. Vastust ootasin 2 nädalat. Luba oli saadud ning turismifirma saatis mulle LOI (letter of Invitation). See LOI on vajalik enne lendu välja trükkida ning esitada enne lennukitesse minekut (kuna kontrollitakse viisa olemasolu). Tulles Türkmenistani lennujaama liigute akna juurde „VISA“, esitate LOI, maksate viisalõiv (100 USD), teile kleebitakse passi viisa ja ongi kõik. Viibimine riigis:Turistid peavad riigis viibimisel olema alati koos giidiga, kuid kuna mina tahtsin kõndida Ašhabadis jalgsi (autot ma ei tellinud) siis minu kõndimised olid küllaltki pikkad giidi jaoks ning ma peale lõunat lasin oma giidi koju ja kõndisin üksida. Ainuke kui Teil ka lubatakse üksinda kõndida siis olge ettevaatlikud pildistamisega, kuna riigis ei tohi üldse teha pilte presidendi paleest (kõndida seal võite, aga kiire sammuga. Peatuda ei tohi) ning igasugustest ministeeriumitest. Ministeeriumid on seal iga meetri tagant. Samuti linnas liigub palju KGB-shnikuid ka eriautodes. Probleemid miilitsaga võiav olla suured. Hinnad:Tavalistes „rahva poodides“ ja turul kõik on väga odav (v.a. kallites suurtes pood-Mall-des) Valuuta vahetus:1 euro = 3.5 türkmenistani manat (minu reisimise ajal). Parem vahetada giigi käest, kuna pangas on see protseduur palju aega nõudev. Parem aeg reisimiseks:Mina valisin märtsi. 6 päevast oli 1 päev vihmane (+15), 2 päeva pilvine (+15) ja 3 päeva päekeseline ja +25 ja võib olla isegi +30. Kuid arvan, et parem aeg reisimiseks oleks ikka oktoober. Minu reisimise ajalugu koos huvipunktidega (pildid kaardile lisan kui aega leian):

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=17kZUuh-IZu2OiJ06oQ6bzLpHB75qGVr9&ll=39.00622073613687%2C59.657931553816525&z=6

Raha tundub seal olevat - kõik on kuldne!

Kuid inimesi ei tundu olevat:)P.S.  Olen ise seda riiki 2x külastanud, paraku nõuka ajal.

Tundub tõesti inimtühi linn olevat...Meil elavad seal sugulased, eesti juurtega inimesed, kellega ei õnnestu kuidagi kohtuda. Neil siia tulla kallis ja keeruline, meil sinna samuti. Viimati käisid nad Eestis 90.- te algul. Õnneks telefonikontakt on ja eesti keel pole neil ununenud :)