marks66

Reisiguru ja toimetuse liige, liitus Tripiga 10 aastat tagasi. Tahab minna:
182 meeldimist
66 postitust / 995 kommentaari
103 (16.5%) külastatud sihtkohta
Viimased kommentaarid

@puhkus- tänud, hea teada! Lugesin ka Tripadvisorist jm-lt arvustusi, mis on seinast seina. Mul vaja lihtsalt üks öö ära olla enne lendu Vanuatule. Paistab siiski, et tühistan bronni ja teen mujale, vb ka Aquarius on the Beach'ile.
ATM-dest hoian üldse eemale:)

@puhkus, miks ei sobi Tropic of Capricorn? Bronnisin just selle hotelli septembriks, kui peatun lühiajaliselt Nadil.

Aga mis siin naljakat on, milord? Paljud reisifirmad pakuvad reispakette- olgu selleks lend+hotell või siis kohapealne ringreis, kus bronnitakse liinilennul teatud arv kohti. Vanasti maksid lennufirmad reisifirmadele komisjoni, nüüd "tuleb vahelt võtta":) Raamatu võid ju ka osta otse internetist või siis raamatupoest, kus reeglina kallim. Aga Top10-ga kogemused puuduvad ja kuidas on üles ehitatud nende ärimudel, ei tea.

Rysy on kenasti tehtav ka tavaturistile ja kui pilves pole, on vaated kenad.

Täpsustan veidi oma 22.05 kommentaari uudisega Gibraltari ajalehest (vabandust juba ette tõlke puudumise pärast!): http://chronicle.gi/2017/01/schengen-changes-will-bring-tighter-border-controls/
Ja siit mõned valitud lõigud.
"Spain, however, is part of the Schengen area. That means Spanish authorities will be legally obliged to conduct checks on all persons walking or driving to and from Gibraltar.
Spain has invested in automated gates for pedestrians at the La Linea border which will enable it to comply swiftly with the requirements by scanning documents and automatically checking against the necessary databases.
But while the so-called Automated Border Control gates are able to read modern British passports, they cannot yet retrieve data from ID cards issued in Gibraltar."
Tõsi, jutt on, et nn automaadid "ei loe" Gibraltari ID-kaarte.
Vahemikus 2009-2014 lõpp ületasin seda piiri pea iga päev, siis neid "automaate" polnud. Seepärast mainisin, et võiks keegi kirjutada, kes on viimasel ajal piiri ületanud ja seda ka tehti.
Ja veel: paraku on Hispaania-pool paistnud silma erinevate "trikkidega" piiriületusel, mis viisid vahepeal kuni 7-tunniste järjekordadeni Gibrast väljasaamiseni ja kuni 4-tunniste sisenemistega Gibraltarisse (autoga piiriületuse korral). Jalakäijate puhul on mu enda kogemus 2 tundi piiriületust Gibraltarist Hispaaniasse. Kuuldavasti on asjad paranenud, aga Hispaania on juba maininud, et ei garanteeri "normaalset" piiriületust pärast BREXIT-it.

Käisime 2005.a tšarterreisiga Londonist, 1 nädal lend+hotell läks maksma veidi üle 300 inglise naela. Vaatan, et nad ikka veel tegusad: https://www.gambia.co.uk/

Üks mu teadlasest sõber ütles ühel konverentsil, et kõige "ökom" on võtta palgapäeval palk sularahas välja ja panna põlema (natuke emissiooni siiski tekib).

Aga nõus- siiani intelligentsem küsimustik, millele Tripis olen vastanud. Aga igasugune "bio-" on kaheteraga mõõk.

Oot nüüd! Just äsja jõustusid uued Schengenisse-sisenemise eeskirjad kolmandatest riikidest (k.a EL-i mitte-Schengeni omadest), st kui Gibraltar laseb vabalt sisse (on otseselt öelnud, et nemad kontrolli tõhustama ei hakka, kuna pole Schengenis), siis Hispaania mõtleb veel kuidas seda rakendada. Mis tähendab, et ID-kaardiga saate küll Gibraltarisse sisse, kuid hispaanlane võib piiril tuututada. Tõenäoliselt probleeme siiski ID-kaardiga Hispaaniasse sisenedes ei teki. Olen Gibraltari piiri 5 aasta jooksul ületanud vaat ega iga päev, kuna mul oli firma Gibraltaris, aga elasin Hispaania poolel. Kuid viimati käisin seal 2015. a suvel. Nüüd võiksid kommenteerida need, kes viimastel nädalatel on piiri ületanud. Loen ka igapäev online Gibraltari-uudiseid, sellest uuest piiriületusest on olnud juttu, aga kui oleks mingi jama, siis oleks see ka meedias peateema, kuna igal päeval käib Hispaaniast Gibrasse tööl 8000-10000 inimest.

Arvates, et teemaalgataja küsib riiki, siis vastan- Eestimaal ehk kodumaal. Ei vaja vist põhjandamist:)

Kui reisin käsipagasiga, ka kaugetele maadele, siis midagi suurt kaasa ei raba, mingi väike koopia, 5-10 cm kõrge) tuntud vaatamisväärsustest nagu Angkor Wat või Chichen Itza, geoloogina tihtipeale ka mõni kivi saab kotti peidetud; ka kohaliku sümboolika või kirjetega T-särke (viimane selline Gröönimaalt). Kui on suurem pagas, siis olen näiteks Borneolt kaasa toonud puhkpüssi nooltega, Aafrikast maske, jne.

Olin Kariibi mere piirkonnas 2004. aasta septembris, kui seal möllas pikaealine (moodustus 2. septembril Roheneeme saarte juures ja hakkas liikuma üle ookeani, "suri" 20. septembril) orkaan Ivan, mis tekitas parasjagu kahju- rahasse ümberarvutatuna 6. orkaan piirkonnas.

Sõitsime sarnasel trajektooril (Sloveenia ja Ungari asemel läbi Austria), kuid veidi kaugemale- Gibraltarisse- 2009. aastal, kahekesi. Tagasi sõitsin üksinda (õigemini koos koeraga), kuid... 5 aastat hiljem:) Siis tõmbasin kõverat veidi sirgemaks ja põrutasin võimalikult otse- läbi Prantsusmaa ja Saksamaa.

Lausa põlen uudishimust ja teabenäljast, et mis juhtub järgmisel aastal ja ka ülejärgmisel:)

CNN-s (oli vist laupäeval) rääkis üks turvaekspert, et tegelikult tänapäevased masinad tuvastavad ka mikroskoopilise lõhkeaine osakese ja tõenäosus on üliväike, et sellise näiteks läpakaga pardale saad. Samas, tõenäoliselt tänu nõrgale kontrollile ehk siis inimlikule veale, juhtus järgmine intsident: https://www.theguardian.com/world/2016/feb/03/explosion-daallo-airlines-flight-somalia-bomb
Ekspert CNN-s seletas, et siin oli lõhkeaine paigutatud arvuti DVD-driver'isse.
Kuid küsimus suurele ringile, et mis vahet- kas annan läpaka äraantavasse pagasisse või võtan käsipagasisse, st kummas on suurem tõenäosus pahalasel "nätakat" korraldada?

Ma võin ju selle pagasikindlustuse teha, aga kui olen näiteks ärireisija, kellel arvutis olulised programmid, ettekanded ja muu info- kui see pagas läheb kaduma (või saabub näiteks 3-päevase hilinemisega)? Või siis loodusfotograaf? Mis kasu sellest mul on, kui keegi mulle kunagi hiljem kogu krempli hüvitab, kui põhimõtteliselt kogu reis- olgu siis konverents või loodusretk-, lendab vastu taevast. Ja ärireisijad teevad ju ka tööd arvutiga lennu ajal nagu ka Veigo uudistes kirjutas. Ja mis teha siis, kui polegi äraantavat pagasit- kuhu ma selle arvuti siis pistan? Muidugi, kui on võimalus väravas ära anda ja läpakas või fotokas võetakse lennukipersonali poolt ülesse salongi, siis on see parem kui oma väärt kraam alla pagasisse toppida lootuses, et ei purune, ei varastata ära, ei kao koos pagasiga igavestele jahimaadele.

Asi ju ei ole ainult varastamises või purukspildumises- äraantaval pagasil on ju kombeks mõnikord lihtsalt haihtuda, heal juhul siis mitme-setme päeva järel välja ilmuda.

Tahtsin vastata nagu tripp, aga siis avastasin, et kasutan ühte kaardiäppi:)

andresk, Titicaca järve ikka mõtled ju:) Atitlan'i järv on Guatemalas.

Tarquin-olen Salvas kindlustanud ja ka kasutanud- nii reisitõrke kui ka tervisprobleemide korral. Toimis ilusti. Kusjuures reistõrke puhul olid minu reisikaaslastel Swedi kuldkaardi kindlustused ja neil läks hüvitise saamisega ikka päris kaua ja kuna asi vindus, siis tõid mu kaaslased Swedile minu Salva näite- et kindlustusfirma juba ammu hüvitanud. Seepeale hakati ka Swedis liigutama.

Kulutasin Svaasimaa peale 2 päeva (1 ööbimine), millest ühel päeval matkasin üksi tähistatud matkarajal. Matkarada oli täitsa OK, kõrval kõrges rohust pistsid pead välja impalad, veidi eemal kablutasid jaanalinnud. Kui rada jõudis järve äärde, tulid hoiatussildid- krokud ja jõehobud.

Meie tulime bussiga Siam Rep'st Koh Chang'ile ja pärast sõitsime saarelt bussiga Bangkoki. Praamipilet, just, hinna sees.

Bintan on ka saar (Indoneesia), kuhu saab Singapurist praamiga. Singapurlased käivad seal rannapuhkamas.

Minul on veebruarist 2005 Gambiast mõned märksõnad:
1) mõnus kliima, lahedad rannad;
2) kalapüük Gambia jõel (reisi eesmärk);
3) giid-taksojuht Black-Buba (peaks siiamaania kandma särki "Estonia") ja tema vaesematest vaesed sugulased;
4) teekeetmise tseremoonia;
5) (eks)president Jammeh, kes "leiutas" HIV-viiruse vastase ravimi;
6) "Teeme ära" a la Gambia: pühapäeval riisutakse ja kogutakse kogu prügi maanteede keskele (liiklus seiskub) ja pannakse põlema- pole prügi, pole probleemi:)

Elasin 9 aastat Hispaanias+1 Portugalis (Algarves), enamuse Hispaania-ajast Costa del Sol'is, Malaga Gibraltari vahel. Minu ujumisperiood lõppes novembri algusega, algas märtsi lõpus, aprilli alguses. Ma pole talisupleja:) Kõige varem sain vette 2. jaanuaril Tarifas (kus juba Atlandi ookean) ja vesi oli siis +18 (läänetuule, mis lükkas sooja pinnavee kaldasse). Costa del Sol'is võib vesi külm olla ka juuli keskel, sõltub tuultest ja hoovustest. Kui idatuul (meretuul), siis soe, kui läänetuul (maatuul), siis külm. Olukord sarnane näiteks meie Piritaga- protsessi nimi up-welling, kus tuul lükkab sooja pinnavee eemale ja külm tõuseb alt asemele. Alates Cabo de Gata'st (Almeria) ülespoole (Valencia-) see probleem juba minimaalne ja vesi suvel garanteeritult soe. Olen oktoobri keskel ka +23 veetemperatuuriga Costa del Sol'is ujunud, kuid näiteks 3 päeva varem oli +17-18. Nii et loterii ka suvel.
P.S. Olen ilmafriik ja mõõdan ööpäevaseid temperatuure (ka vee, kui võimalik), tuult, jne. ning kirjutan ka igapäevaselt ülesse.