Vaktsineerimine Kariibimere kruiis ja Miami

Kes käinud seal kandis kas olete end ja oma lapsi vaktsineerinud sinna piirkonda reisiks?

Rändasin selle aasta alguses mõned kuud sealkandis, täpsemalt Mehhikos ja Belizes. Kuna enamuse ajast veetsin Kariibi mere ääres ja saartel, tegin arsti soovitusel vaktsineerimise ainult A-hepatiidi vastu. Kui kuhugi džungliküladesse pole plaanis minna, peaks sellest piisama. Vaktsineerimissoovitused kõikide riikide kohta: http://www.terviseamet.ee/nakkushaigused/reisimine-ja-tervis/soovitused.html

Kuidas seal Kariibi piirkonnas nende sääskede ja mutikatega on, kas peaks kasutama mingit putukamürki?

Ei näinud mitme kuu jooksul sääsepoegagi. Muid putukaid peale sipelgate ka näha polnud. Rannikupiirkonnas ilmselt putukaprobleemi polegi, aga isegi sisemaa linnades ja paaril džungliretkel ei läinud sääsetõrjet vaja. Näiteks osades Mehhiko piirkondades malaariaoht täiesti eksisteerib, aga Yucatan vist sääskede arust juba liiga tsiviliseeritud paik. Mingi ülevaate saab siit kaardilt: http://cdc-malaria.ncsa.uiuc.edu/ Kui paned kohanime otsingusse selle kaardi kõrval, saad täpsemat infot.

Ei saa nõustuda, hetkel istun õues Tulum' s ja sügan ennast sest sääsed närivad. Midagi hullu ei ole aga kui tuleb õhtu siis niiskemates kohtades, basseini ääres jne ilmuvad välja, pisikesed aga hammustavad. Paljudel turistidel olen näinud seljakotist välja vahtivat putukatõrje aerosooli pudeleid.

Ju siis meil vedas lihtsalt või polnud detsembrist märtsini sääskede hooaeg. Tulumis ja selle ümbruses kolme nädala jooksul putukatõrjet igatahes ei vajanud. Meie hostelis polnud basseini, ehk selles asi. Meeldiva üllatusena ei kogenud sääserünnakuid ka Cobas maiade varemeid külastades, kuigi need üsna paksu metsa sees ja rannikust eemal. Akumalis nägime paari õnnetut turisti, kel jalad üleni punaste kupladega kaetud. Aga need olid hoopis Belize'i salakavalate liivakärbeste poolt tekitatud nagu selgus. Umbes selline vaatepilt: http://sandfleas.org/wp-content/uploads/2011/05/sand-fly-bites.jpg Belize's oli ühel Kanada vanaproual hea nipp nende tillukeste õelate putukatega võitlemiseks: määris end üleni paksult beebiõliga kokku ja nahale maandunud liivakärbsed n.-ö. uppusid õlikihi sisse ära.