Viimased kommentaarid

http://www.torrenerhof.com/de/torrenerhof-2.htm Kämping ja hotell Salzburgist u. 20 km lõunas Gollingis. Lisaks veel kaunis kosk ja Gollingi - Salzburgi vahel Halleini keldi muuseum.

Vaataks heameelega, aga kahjuks ei ole sel aadressil midagi

Ma ei näinud küll seal ühtegi valvurimoodi tegelast. Läksin hommikul kella kuue paiku parki ja keskpäevani ei kohanud ühtegi inimest. Õhtul, kui hämaraks hakkas kiskuma, panid kaks venda telki ühele kurule püsti. Arvan, et kui hilja voodi ja vara tööle, ei juhtu midagi. Loomulikult ilma märkigi jätmata, et seal on oldud.

Nu pargi kodulehel http://reddeparquesnacionales.mma.es/parques/aiguestortes/guia_home.htm on selgelt öeldud, et telkimine keelatud. Ööbine ainult onnides, aga tundub, et enamik neist on mais kinni. Täpsemalt: http://reddeparquesnacionales.mma.es/parques/aiguestortes/serv_ext/serv_ext013.htm

Püreneedes olin juuli alguses. All oli palav, ca 30 kraadi, mida ülespoole, seda jahedam. 2000 m peal oli päeval mõnus 20 kraadi, õhtul läks jahedamaks, näiteks Xixerella kämpingus Andorras u. 1400 m kõrgusel oli õhtul 17 kraadi ja öö jooksul veel langes. See tundus külmavõitu, kui olid juba 30-ga harjunud. Telgis ja magamiskotis polnud muidugi häda midagi. 2400 m peal Port d´Envalira kurul Andorra-Prantsusmaa piiril oli keset päikeselist päeva 10 kraadi. See kõik blogis ka kirjas. Netist uurides võib järeldada, et mai lõpus umbes 5 kraadi jahedam. Kogu rahvuspark ongi suur vaatamisväärsus, puud, kivid ja vesi, palju vett, ojadena, lompidena, järvekestena, järvedena, lumena ja jääna.

Aigüestortes i Estany de Sant Mauric on kindlalt külastamist väärt. Mul on ainult kuri kahtlus, et maikuus võib seal üsna lumine olla. Kindlasti on soov kusagile kõrgemale ka ronida, aga isegi juuli alguses oli kurudel lund. No see on ainult kahtlus, päris kindel pole ja ka lumes on ju võimalik matkata. Hooajavälisel ajal on näiteks Refugi d'Amitges´is (http://www.amitges.com/angles/index.php)vajalik eelnevalt kontakteeruda. Matkamine omal käel ei maksa midagi, ööbimised küll.

Tuleb hankida ikkagi korralik väliskumm. Olen sõitnud Continentali Travelcontactiga (esikumm)oma 6000 km ja pole kordagi sisekummi parandanud. Tagumise lõhkusin omast lollusest ära kui tühja kummiga sõitsin. See on küll tõsi, et lõunapoolsetes riikides on teeäär kummilõhkujat risu täis.

Räägitakse, et 28´´ kummi ei ole mujal kerge leida, vaid Euroopas, P-Ameerikas ja Austraalias. Mujal pidi sellega kehvasti olema. 26´´ kumm seevastu kõikjal olemas. Varustuse koha pealt soovitaks vaadata http://www.crazyguyonabike.com/doc/page/?o=RrzKj&page_id=81957&v=1ta. Mees on sõitnud Ameerikas ligi 65 000 km ja sellelt lehelt on näha, mis varustus millalgi otsad annab.

Mu meelest pole sel mingit tähtsust, mis firma nimi raami peal on. Kõik koosnevad ju Shimano juppidest. Sobivaim oleks hübriid või mägiratas, oleneb kus rohkem sõidad, kas asfaldil või pehmel pinnal. Linnaratas on mu meelest jama pikal tuuril. Ei tohiks väga udupeen olla, sest juppe peab nagunii vahetama ja väga kalleid jubinaid pole vast igalt poolt saada. Arvan, et ratta hinnaklass võiks olla 5000 - 10000 krooni. Mingi 3000 km järel pead nagunii vahetama keti, hammakad, tihemini piduriklotsid, mingil ajal keskjooksu. Nii et soovitaks 3-5 tuh. kilomeetri järel otsida mingi rattapoe, kus vennad su ratta üle vaatavad.Igal juhul tuleks hankida normaalsed väliskummid, default on üldiselt jama. Schwalbe Marathon oleks parim. Kaasas kanda tagavara sisekumme, kummiparanduskomplekt,mõned ketilülid, kodarad, kruvid. Paha ei teeks tagavara trossid ja võib-olla veel midagi. Ise sõitnud pikemalt kuni 6 nädalat mägirattaga, enamasti asfaldil, aga mägedes. Pakid olid pakiraamil. Mu meelest mugavam ka. Käru kohta ei tea kommenteerida, aga mitut nägin ka käruga sõitmas. Eestikeelset juttu pikkade rattamatkade kohta ei tea, aga ingliskeelne on näiteks http://www.crazyguyonabike.com/ Seal ikka vennad sõidavad mitu aastat ja kogemusi kuhjaga jagada. Ja päris uue rattaga ei tohiks minna. Peaks olema enne sõitnud sellega, et ei avastaks reisi ajal, et käed "surevad" ära või selg hakkab valutama.

Puhu täis, lase vanni vett ja vaata, kust madratsit mudides mulle tuleb. Järele proovitud ja auk üles leitud. Augu lappisin jalgratta sisekummi paranduslapiga.

Lahe! Tundub, et reisi algus oli meil sarnane. Barcelonast väljasaamine oli veidi keerukas küll. Mul oli 50 tuh. kaart kaasas, aga mõnes kohas pidi ikkagi sisetunde järgi sõitma. Mul läks küll õnneks, ei pidanud tühja sõitma. Aigüestorteses oleksid võinud natuke jalgsi ronida. Mu meelest vingeimaid kohti sel matkal. Äge oli ka tee Andorra poole, ma läksin küll põhja poolt üle piiri, aga maastik tundus sarnane olevat. September oli kindlasti soodsam kliima poolest. Kui ma koju jõudsin, kuulsin, et Itaalia põhjaosas oli juba 40 kraadi sooja. Vedas, et sellest pääsesin. Mul 3-4 aasta pärast ka unistus Lõuna-Ameerikast. Ootaks Lõuna-Prantsusmaa viinamarjadest ka pilte.

Lõpuks sain blogi valmis: http://brutusa.blogspot.com/ koitn, anna siis teada, kui kuhugi midagi riputad!

Kui jumal tervist ja raha annab, siis aastal 2011 tahaks teha pikema tiiru Marokos, siis juba sisemaale ja mägedesse ka. Umbes nii: Ceuta - Fes - Erfoud - Merzouga luited - Ourzazate - Marrakesh - Meknes - Tanger. Aga sinna on veel palju aega ja pole täpsemalt uurinud, kas see ka füüsiliselt teostatav on.

Eesti Välisministeeriumi andmeil on Maroko 90 päeva viisavaba EV kodanikule.

Alustasin blogiga: http://brutusa.blogspot.com/ Tasapisi täiendan. Mul oli kaasas Campingazi põleti. Kuna Barcelonas liikusin pühapäeval, siis poed kõik kinni, seega ei oska kommenteerida saadavust Barcelonas. Gaasi sain alles neljandal päeval Solsonas mingist imelikust poest. Spordipoodides just seda sorti balloone polnud. Prantsusmaal probleemi polnud, ostsin juba enne ballooni tühjakssaamist uue ja üldse nägin neid üsna sageli spordipoodides ja vahel ka bensiinijaamades.

Minu jaoks oli ikka liiga palav. Enamasti 30 kraadi ringis. Blogi tuleb veidi hiljem.

No minu reis on tehtud. 43 päeva ja 3000 km. Palav oli ikka, mis siis , et põhja pool. Kui tööasjad korda saan, siis panen ka pildid üles ja juttu blogisse.

Aitäh! Leidsin veel lehekülje refugide kohta: http://www.infodolomiti.it/dolomiti.run?160DC0BF,L=1 Ehk on abi. Ise ei ole neid kasutanud. Kerget seljakotti ja ilusat ilma!

Kämpingutes oma telgiga max 10€ öö. Eelmisel aastal Cortina lähedal Dolomiti kämpingus läks 10€ nägu juulis. Sealsamas veel 2 kämpingut lähestikku, ilmselt samas hinnaklassis. Kaugemal edela pool Marmolada juures soovitan Malga Ciapela kämpingut - mingi 9€ öö. Seal on ilus ja vaikne. Samas ka köistee, mida mööda Marmolada liustikule sõita - üles ja alla 22€. Veel edasi Pozza di Fassas oli kämping 12,3€, aga see oli rahvarohke ja lärmakas. Mida väiksem ja odavam kämping, seda mõnusam mu meelest; pesta saab neist igas ja mida muud vaja olekski. Cortinast kagus oli väike ja vaikne Cimolais kämping 7,5€. Eks seal ole kämpinguid veelgi - vaata näiteks http://www.camping-dolomiti.it/

Ma arvan, et ma ei eksi: http://www.smyril-line.com/INFO/FAQ.aspx - Please note:

a) When travelling from Hanstholm to Seyðisfjørður Saturday in the period 13.06-28.08 there is a 3 nights stay in the Faroes from Sunday to Wednesday.

b) When travelling from Hanstholm to Seyðisfjørður Tuesday in the period 13.06-28.08 you can travel directly to Seyðisfjørður.

http://www.smyril-line.com - siin on ka 2009 a. sõiduplaan. Sõitma peaks ainult üks laev: Norröna

Aga eks kindlam on ikka üle küsida.

Olen ka veidi asja uurinud. Kui praam väljub teisipäeval kel 11.00 Hanstholmist, siis saab otse Islandile; ei pea Fääridel mitu päeva peatuma.

No tegelikult ma hoiaks põhja poole: Barcelona-Aigüestores RP-Andorra-Carcassonne-Albi-Millau-Pr.Keskmassiiv-St.Etienne-Grenoble-Albertville-Chamonix-Martigny-Aosta-Milano. Selline plaan siis. Mägedes on vast jahedam. Aega planeerin 6-7-8 nädalat. Tahaks jalgsi mägedes mõned päevased tiirud teha. Veega ei tohi koonerdada, siinsamas Eestimaal need vitsad juba kätte saadud. Ööbimised plaanin ikka kämpingutes teha. Eks ta kalliks kisub, aga loodan, et finants välja veab. Eelistan sõita üksi või koos oma poisiga, siis olen ise oma aja ja huvide peremees.

Mul täpselt sama plaan, aga veidi varem - juuli-august. Eks siis ole palav küll, kuid elukorraldus muul ajal ei luba. Parim ag on vist september.