Viimased kommentaarid

Balil, Indoneesias, postkontoris üritasin koju pakki saata.

"Hello! We would like to send package to Estonia." "Hello... where?" "Estonia. E-s-t-o-n-i-a." (lehitseb mingit kolletunud kataloogi) "Ethiopia?" "No, Estonia. E-s-t-o-n-i-a." "There is no Estonia. Is it a new country?" "Like 20 years." "Aaah... our catalogue is 30 years :)" "So it is not possible?" "I'll check with the main post office."(helistab) (natukese aja pärast) "No, I'm sorry, we don't know that country." "Ok, no problem." (vasakule ära)

Ei hakanud USSRi ka pakki saatma.


Oma pikal reisil Aasias ja Okeaanias ei viitsinud lõpuks osadele võllidele enam öeldagi, et oleme Eestist ja vastasime küsimusele "Where are you from?" aeg-ajalt: "From Elbonia" Kes kunagi Dilberti koomiksiga kokku puutunud need teavad.

Näiteks situatsioon - üritati meile kuskil Aasia pärapõrgus müüa suurt vibu. Vastasime, et ei saa sellega kahjuks lennukisse (tegelikult polnud meil mingit huvi seda osta). Võll arvas, et nõuproblem, ta saadab meile selle postiga. Et ta on Elbooniasse mitu vibu saatnud, kõik on ilusti kohale jõudnud.

Oleneb tõesti mida soovid. Kui elada dormides või rentida miskit kambapeale, süüa michinuudleid ja üleüldse proovida nii võimalikult odavalt läbi ajada kui vähegi suudad, siis sellest rahast piisab päris kauaks. Nii 99% sinnaläinud eestlastest elabki. Enne kui kuskile farmi või depresiivsesse väikelinna maanduvad ja oma 12tunniseid tööpäevi hakkavad tegema.

Kui soovid ringi reisida, turismiatraktsioonidest osa võtta, autot rentida, ööbida hostelis omaette toas, süüa inimesemoodi ja üleüldse veidi riiki ka näha, siis peab arvestama Austraalia suhtelise kallidusega. Keskmiselt mõnus (mitte luksuslik) elu maksab ca 800-1000/eek/päev/inimene.

Ma ei saa nomnomi kommentaarist aru, et kui inimene üle 2 kuu tööd otsib, siis järelikult pole piisavalt pädev. Huvitav mis erilist pädevust peab inimene omama kui läheb õunu või arbuuse korjama või baari ettekandjaks. Muidugi ei tea Evelini ambitsioone aga tõesti kahte kuud vast aega ei lähe, kui eesmärk võimalikult kiiresti mingi tööots leida.

Siinkohal lähen konflikti kindlasti praktiliselt kõigi noorte eestlastega aga väidan, et palju mõnusam on teenida raha Eestis ja siis Austraaliasse lihtsalt reisima minna. Riik on tõeliselt võimas ja kaunis ning aga kas see just kuude- või aastatepikkust orjamist kuskil põllul ära tasub, selles pole nii kindel. Aga maitse asi muidugi, minge vaadake ise järgi :)

Kahjuks ei oska aidata, sest lõin ise ka xoom.com'ile üsna ruttu käega ja tegin tavalise välismakse internetipangast. Teenustasu oli küll arvestatav lisakulu, kuid mugavus kaalus selle üles.

Kuna oleme praegu teel oma aastaselt Aasia-Okeaania reisilt koju (3 nädalat to go), siis väga kõvasti vaatamisväärstuste külastamisega aega veeta lihtsalt ei jaksa, seega on kindlasti minust paremaid soovitajaid. Siin tripiski on vähemalt üks elav foorumiteema selle kohta. Meie viibime hetkel Mui Ne rannas ja võtame rahulikult. Ilm on siin suht kehv olnud. Surfamiseks vajalikku tuult pole, samas päevitamiseks sobilikku päikest ka mitte. Vihma on sadanud viimased 5 päeva järjest. Ilm on tõenäoliselt riigi erinevates osades väga mitmekülgne. Näiteks riigi põhjaosas, kus üks mu tuttav praegu ringi vaatab, on ilm väga ilus ja päikseline. Vahemaad on siin tõesti üüratud seega tasub transpordi peale omajagu aega planeerida kui soov terve riik läbi sõita. Ööbussid ja -rongid on muidugi hea võimalus (ainuke küsimus, et kas peale sellist ööd suudad veel heavy sight-seeingut teha). Meie plaanisime ka alguses Ho Chi Minhist mööda maad Laosesse Vientianesse sõita, kuid vähemalt 48-tunnine reis pani käega lööma. Eks see on tingitud ka veidi reisiküllastusest :)

Ise sõitsime ka AirAsiaga (Kuala Lumpurist) ja viisa olemasolu kohta sooviti check-in'is tõendust näha küll aga see sama meilist väljaprinditud kinnitus sobis väga hästi.

Tulime eile üle piiri Ho Chi Minhi lennujaama kaudu internetist tellitud viisadega. Alguses olime väga kahtleval seisukohal ja otsisime välismaistest foorumitest inimeste kogemusi (nagu sa ütlesid, trip'is ei olnud kahjuks midagi). Kuid lõpuks ei olnud meil enam muud võimalust ning taotlesime selliselt leheküljelt http://www.visatovietnam.org/index.php.

Toimus asi nii:

 1. Täidad taotluse internetis koos reisijate andmetega;
 2. Saad peaaegu kohe vastu meili taotluse kinnitamise kohta ja makse andmed;
 3. Teed makse 20$ viisa kohta www.Xoom.Com'is või välismakse otse mingile kontole (andmed e-mailis);
 4. Kui makse on laekunud, siis 12 tunni jooksul tuleb meilile kinnitus koos viisapaberitega;
 5. Prindi saadud dokument välja ja võta lisaks üks (meilis oli küll 2 aga tegelikult läks vaja ühte) dokumendifoto;
 6. Vietnami kohale jõudes otsi lennujaamast silti "Landing Visa"
 7. Lähed pistad sealsele onule meilist väljaprinditud paberi, foto ja oma passi kätte;
 8. Täidad taotlusvormi ja maksad veel 25$ per viisa (kindlasti võta USA dollareid kaasa);
 9. Saad oma uue läikiva viisa kätte, läbi immigratsioonitsooni ja oledki Vietnamis

Ilusat reisi ja võin kinnitada, et meie puhul töötas kõik väga edukalt. Ainuke probleem oli, et jäime oma taotlemisega natuke hiljaks ning välismakse ei jõudnud kohale enne kui viimasel hetkel. Soovitan protsessiga vähemalt nädal - 10 päeva enne reisi algust teha.

Kui siin foorumis on postitused reisieelarve kohta aastast 2005, siis ei ole neid küll miskit kasu lugeda. Sama nagu vaadata Tallinna kinnisvarahindu 2005. aasta ajalehest.

Mõned hinnad onupeetrile abiks (saabusin 5 päeva tagasi Uus-Meremaalt aga muidugi võivad need aasta lõpuks jälle tõusta):

 • autorent (keskmise suurusega auto, mitte kõige pisem) 50$ + 0-omavastutusega kindlustus 15$ /päev
 • kämperauto rent (kahele inimesele väike kämper) 70$ + kindlustus
 • bensiiniliiter 1.74-1.94 (olenes bensiinijaama asukohast, odavam suurtes linnades)
 • telkimiskoht (või kämperauto parkimine) kämpingus 20-35$ (kallim - 30-35$ on paremates kämpingutes nagu TOP10 ja turistiatraktsioonide läheduses)
 • cabin kämpingus (magamisputka vooditega) 40-65$
 • dormikoht ca 25$
 • hostelituba 70-90$
 • hotellituba või studio (piisavalt hea ja mugav, oma vannitoaga) 100-130$
 • atraktsioonid alates 20$ (mõned loomapargid, muuseumid jms) 50-80$ kajakimatkad, laevakruiisid, ratsutamine - rahulikum värk; 120-150$ ägedad tegevused nagu rafting, delfiinidega ujumine, benji, ATV; 250-500$ langevarjuhüpped, paragliding, lennuki- ja helikopterisõidud;
 • sikspäkk õlut 11-15$, röstsai 3.80$, sink 5-6$, praad pubis või restoranis 15-25$
 • internet üldjuhul kämpingus 6-8$/h, internetipunktis 4$/h
 • surfivarustuse rent 20-30$ 2h

Mida rohkem raha kaasa võtad, seda vähem peab suud vesistades ägedaid atraktsioone pealt vaatama. Ise reisisime igat pidi, kuna reis koosnes mitmest osast - alguses ühistranspordiga ja hotellides ööbides, siis kämperautoga kämpingutes (autos magades) ja lõpuks tavalise autoga kämpingutes cabinites ööbides (veel odavamalt saaks ilmselt tavaline auto+telk süsteemiga). Võin rahulikult öelda, et kõige vähem kulus transport+ööbimine peale tavaline auto+cabinid kombinatsiooniga.

Viimases Uus-Meremaa Lonely Planetis märgitud hindadele võib rahulikult igaühele 5-10-20$ otsa arvestada.

Ilusat reisi ja ära kokku hoidma Uus-Meremaale mine, see on elu ägedam reis!

Veetsime Tongal hiljuti ligi 3 nädalat ja siit võid lugeda millega tegelesime ja kuidas meeldis: http://ksskss.blogspot.com/search/label/Tonga Pelle oli ka samal ajal seal ja kirjutab oma muljetest siin: www.pelle.ee (loodan, et ta ei pahanda, et viitan)

Kui lähed viieks päevaks, siis mina leian tagantjärgi, et see on täiesti optimaalne aeg. Oleneb muidugi kas ja kui palju tahad saarte vahel ringi liikuda. Kui sul on valida, siis mine pigem Vavau poole, mitte Tongatapule (kus meie kogu oma aja viibisime). Üldiselt on mõnus chill koht ja päris huvitavalt teistmoodi, aga turistide jaoks pole seal suuremat välja mõeldud (kohalikud on lihtsalt liiga laisad, et mingeid bisnesse ajada).

Kui oled Tongatapul, siis soovitan minna kutuuriõhtule (koos õhtusöögiga, aga ära lase ennast sõnast "buffee" mõjutada - kõik on peale esimest tiiru nagunii otsas), käi vaatamas blowhole täis rannikut, võta päevane tripp mõnele lähedasele saarele (kirjeldan neid oma blogis täpsemalt), söö lobsterit ja proovi kohalikke juurikaid, sõida kohaliku bussiga (tõeliselt lahe kogemus). Rannapuhkuseks Tongatapu kindlasti ei sobi, rannad pole seal suuremad asjad, veespordiks samuti mitte (miski lihtsalt ei toimi).

Ägedat reisi!