trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Esialgu ei pea midagi kõrvale jätma - LP kajastab asju suhteliselt adekvaatselt. Mõned mõtted:

  • Halong Bay tuuri ei maksa kindlasti võtta kahe ööbimisega. Piisava ettekujutuse saaks isegi vaid ühepäevase tuuriga (iseasi, kui eesmärk on romantika, kuid selleks leiab kindlasti teisigi kohti).
  • Sapa mäed on aga kindlasti avastamist väärt kahe ööga. Meie seltskond läks ja tuli öise rongiga ning mägedes päris kohalike juures olime ühe öö. Need vaatepildid ja matk mägedes olid iga minutit väärt! Muidugi, eks kohalike juures ööbimine ole paras loterii, sest nägime ka ühte kodu, kus ma ilmselt küll ei oleks tahtnud öödki veeta, ehkki küllap oleks ellu ikka jäänud :) Samas hotellikogemusest sootuks muud.
  • Memoriaalid on nagu memoriaalid ikka. Pealegi on Vietnamis riigikorrast tulenevalt riigitruudust peaaegu igal sammul näha ja tunda.
  • Hoi An on väga armas prantsuse koloniaalstiilis linnake ja minu meelest erinev teistest linnadest - nt kui otsida romantikakohta, siis õhtutuledes on just see õige koht!
  • Rannatamine ei olnud meie eesmärk. Mui Ne osas on vist küll tegemist rohkem surfarite kui lihtsalt puhkajate paradiisiga. Ise käisime korraks Nha Trangi rannas, kuid see oli tavaline.
  • Mekongi deltat peab ilmselt nägema, kuid see on tõesti liiga linnastunud. Aga eks selle sigina-sagina poolest kohalike mõttes väikeses külakeses (mis osutus kärarikkaks linnaks) on see tegelikult rohkem Vietnamile omasemgi kui Sapa mäed. Ujuv turg on ka huvitav vaatepilt.
  • Reisimisel ei peagi kasutama siselende - kuigi vahemaad on üpris pikad, siis annab neid ilusti klapitada edasiliikumiseks öiste rongidega ja ööbussidega (viimane oli küll tüütum ja aeglasem, seepärast me kasutasimegi seda vaid korra). Loomulikult Hanoist Saigoni või vastupidi on mõistlik lennata.
  • Põhjast lõunasse liikumisel on huvitav märgata, kuidas inimesed ja arhitektuur ja ümbrus muutub. Mina läheksin iga kell Vietnami uuesti avastama.

Mängin reisiplaanid pisut ümber ja loodan hakkama saada päevase-öise tänaval parkimisega.

Mina ka teadsin, et meie deebetkaardid ei pruugi olla aktsepteeritavad ja tahtsin ikka maksta krediitkaardiga. Juhtus aga mitmel juhul vastupidi - millegipärast just Bostonis VISA krediitkaart ei tahtnud mitmeski korralikus poes sugugi toimida, samas VISA Electron deebetkaart päästis siis mind ära.

Käibemaksumäär on, jah, 9%.

Keskmisest odavama hinnaga raamatut veel sellepärast letile tagasi ei pane, et see nii odav on. Pigem võib see ostu juures just positiivne olla, et lisaks huvitavale lugemisele ka veel väga hea hind. Kuigi nagu olen ise kogenud mitmete teenuste ja kaupade puhul ja sageli seejuures imestanud üldist suhtumist, et kohe, kui midagi pakutakse tavalisest odavamalt, siis tekitab see kohe kahtlusi, olgugi, et asi või teenus võib vägagi kvaliteetne ja korralik olla. Seepärast trikk tutvumishinnaga oleks igati sobiv.

Kinkimisel tuleks aga vaadata, et hinnasilt ära võetud oleks, sest muidu sõltuvalt kingisaajast võib kingisaaja kingi liiga odavaks pidada.:P

Minu viimane kiletamise kogemus oli aga selline, et seljakott pressiti kiletamise käigus lõppsummas kaks korda väiksemaks ja pärast asjadki seljakotis olid kergelt muljutud kujul. :-) Aga vähemalt oli selline tihe pakk ja rihmad jm jäid kotil kõik alles.

Tallinna lennujaamas saab näiteks infoletist leti pealt täitsa tasuta kilekoti - veel vähem kui kaks nädalat tagasigi oli see niimoodi võimalik. Suuremates lennujaamades küsitakse ka enne turvakontrolli, kas vedelikud on eraldi pakitud, ja kohapeal on vajadusel siis selleks olemas kilekotid. Samas olen mitmel korral edukalt turvakontrolli läbinud ka siis, kui olen vedelikud pakkinud umbes samas mõõdus tavalisse läbipaistvasse kilekotti, ja keegi ei ole kobisenud.

Kui on ilma, siis kuluvad kõik kolm päeva märkamatult ka üksnes rannas ära ja jääb veel vähesekski, seejuures Livu veepargist puudust tundmata. Käia saab ka rannas olles palju, sest ilus rand on üle 30km pikk. Kui aga päikest pole või sellest küll, siis Jurmala vaatamisväärsustele ainult aja sisustamisel loota ei saa, sest tegemist on ikkagi kuurortiga. Riia on aga tõesti väga lähedal ja seal leiab tegevust ikka ;). Oleme peatunud Jurmalas ka hooajaväliselt, kui linn on täiesti välja surnud olnud ja nautinud seda vaikust ja mahajäetust, samas aga ikka ka Riias käinud, sh ka öises Riias pidutsemas. Suvel aga Jurmalas kõik kihab ja elab, tegemist on tõelise kuurortiga. Hoiatuseks, suvel võib kahe linna vahel autoga või bussiga/marsaga liikumine olla teinekord tüütu ummikute tõttu, seda eriti ilusa ilmaga. Ilusat reisi!

New York saab eespool toodud peamiste nn kohustuslike punktidega kahe päevaga ilusti vallutatud. Metropolitan Museumi peale tuleb kindlasti arvestada vähemalt päev, aga ka kiirema ahmimisega saab esmaülevaate. Samuti soovitaks külastada MoMa't (moodsa kunsti muuseumi).

KUID ka mina soovitaksin pigem keskenduda Uus-Inglismaale, sest New Yorki satub ikka, Uus-Inglismaa väärib aga tutvumist. Väikesed rannakülad ja sadamalinnad panevad kindlasti õhkama, tasub vaid sõita ookeani poole. Ja New Yorgi kahe päeva asemel võiks kaks päeva veeta hoopis Cape Codi poolsaarel http://en.wikipedia.org/wiki/Cape_Cod . Nautimist väärib sealne loodus, miks muidu on poolsaar ka prominentide suvituskoht, selle tipus asuv Provincetown aga kunstnike ja geide paradiis. Elamusi jagub kindlasti küllaga! Ja Boston ise on suurepärane!

Lisaks vanalinnale ja Toompeale võiks suuna võtta ka Pirita ja Viimsi suunas, vahepeal külastada Kadriorgu ja vaadata Pirita kloostri varemeid ja Viimsi Vabaõhumuuseumis ringi liikuda. Mõelda võib ka Rocca al Marel asuvale Eesti Vabaõhumuusemile, kus leiab igasugu tegevust. Kokkuvõttes sõltub aga kõik külalisest, tema taustast ja huvidest. Mõni võib kogu (kultuuri)elamuse saada ka vaid ööklubidest :)

Kõik eespool pakutud kohad on kenad, kuid privaatsust ja külalislahket vastuvõttu pakub Toilas ka Villa Meretare http://www.villameretare.com/ Siia jääb lähedale Toila-Oru park, kus jalutamist ja nautimist ei saa lihtsalt vahele jätta.