trip-krainetrip-ukraine-dark
Viimased kommentaarid

Olen Balil u 4-5aastat elanud ja minu isiklik soovitus on Singapur - Kuala Lumpur - Penang (või Koh Lipe, kui eelistad randa kultuurile) - Langkawi. Balil on mõni üksik ilus rand ja kui põhirõhk ei ole kultuuri nautimisel, siis Bali jätaksin välja.

Annely, lendan LOT-i / Jetstariga Tallinn-Denpasar otsa u 6 korda aastas ja pagas saadetakse Tallinnast sihtpunkti (Balile). Tallinnas check-ini tehes saad pagasilipiku, kus kirjas kõik kolme lendu. Pagasit sa Singapuris kätte ei saa, küll aga pead minema transiittsoonis transfer deski ( vahetad skytrainiga terminali ) ja seal saad Jetstari pileti ning sinu pagas registreeritakse ka ümber (lisatakse nende süsteemis Jetstari piletile). 

----------------------

Bali - Singapur - Bali otsa lendan reeglina KLM-ga. Tihti on KLM-i pilet sama hinnaga nagu eelpool pakutud odavlennufirmade omad.

Lendan LOT'ga u 6-8 korda aastas Singapur - Varssavi liinil (11,5h), siiani ei ole ükski lend üle 15min hilinenud ning pole olnud põhjust ka teeninduse kvaliteedi üle nuriseda. Viimane pikk lend oli just mõni päev tagasi.

Lendan Lot-ga üsna tihti Singapuri vahet ja siiani olen rahul, lennukid on uued ja mugavad, toiduvalik hea, teenindus on ok, filmide valik on samuti suhteliselt hea. Ainus ebameeldivus on vahemaandumine Varssavis, sealne lennujaam ja üldine teeninduse tase on kehv. 

Tere, soovitan postitada Eestlased Balil FB gruppi. Kahjuks ise ei saa aidata, aga ehk leidub keegi, kel on ID-kaardilugeja olemas

 1. Selle aasta esimene reis viis Jaipuri kirjandusfestivalile, võrdlemisi külm aga see-eest värvikas nädal. Jaipurist tagasi Indoneesiasse ja seejärel sai sünnipäeva tähistamiseks ette võetud reis Singapuri Michelini tänavatoidufestivalile, kummalisel kombel suutsin selle festivali täiesti ära unustada ja nii saigi Singapuri nauditud ilma maailmakuulsate kokkade suurepäraste roogadeta. Suvi sai veedetud Eestis, algul oli küll plaanis mitmeid riike külastada, aga Eestisse jõudes otsustasin siiski ainult kodumaale keskenduda. Septembris lühike day trip Varssavisse ja tagasi Indoneesiasse. Nädalake sai veedetud Sumba saarel ja mõnusalt pikk linnapuhkus Kuala Lumpuris.2) Esialgne plaan on külastada erinevaid Indoneesia saari, ilmselt mais Kuala Lumpur või Penang, aasta teises pooles on soov pikemalt viibida nt. Liibanonis või Põhja-Egiptuses. 3) Ennekõike ootaks sooduspakkumisi Indoneesiast Eestisse 

Minu andmetel on Agung endiselt suletud ja hetkel tehakse päikesetõusu trekke ainult Baturi tippu

Singapuris ja Kuala Lumpuris olen seni hakkama saanud Indoneesia XL kaardiga, 3G/4G on piisavalt hea kiirusega. Samas, Ida Timoril mu Indoneesia kaart ei toimi.

Olen viimase aasta jooksul kolm korda nende tasuta hotelli kasutanud, lendude vahe on olnud u. 9,5 tundi (igal juhul alla 10 tunni) ja alati on kogu protsess ilma igasuguste probleemideta sujunud. 

Balil, Ubudis hetkel keskäev ja 23 kraadi, kuid kuna viimased 25 tundi on olnud tugev vihm ja tuul, siis villased sokid jalas ja paks kampsun seljas. Tundub, nagu oleks Eesti jahedam suvi (u. 16-17 kraadi).

Kui on soov Borneo hilisemaks jätta, siis soovitaks ka 2-3päeva Kuala Lumpuris olla ja Penang (Georgetown) on minu isiklik suur lemmik (kuid Little India asemel eelistan vanalinnas asuvad "Chinatowni", ehk siis ajaloolised shop house'd ja sealne tänavatoit). Langkawi saar sügavat muljet ei jätnud.

Raha - ilmselt on parem vahetada Malaisias ja ennekõike Kuala Lumpuris. Kaardimakse ei ole väga laialdaselt levinud.

 • 2017 aastal sai reisitud üsna palju, kuid uusi riike oli ainult kaks, Leedu ja Ida-Timor. Kogu reisiaasta põnevamaid paigad olid Põhja-Vietnamis ja Ida-Timori mägikülades
 • Uuel aastal on plaanis natuke rohkem ringi vaadata Indoneesias ja loodetavasti õnnestub avastada mõnda Põhja-Aafrika riiki
 • Aasias resideerudes ootaks häid pakkumisi Euroopasse :)

Kasutasin septembris antud ettevõtte teenust: http://vietnamvisacentral.com

8usd in kohta, VOA approval kiri tuli 48tunniga, lennujaamas saime viisa kätte u. 15minutiga.

Olin seal aasta tagasi paar kuud. Täiesti tavaline pisike kõrberiik, pigem soovitaks Omaani.

Teemaalgatajale lihtsalt infoks, et Gili saared ei kuulu Balile (erinevalt Nusa Lenbonganist, Nusa Ceninganist ja Nusa Penidast), Gili saared kuuluvad ametlikult Lombokile ja need kõik omakorda on üks pisike osa Indoneesia saarestikust. Olles Indoneesias mitu aastat elanud julgen võtta selle riski ja öelda, et Gili saared ei ole kohe kindlasti kõige ägedamad ja Balile iseloomuliku kultuuri sealt ei leia, kuna tegu on põhiliselt islamiusku elanikega.

Bali tundub küll esmapilgul pisikese saarena, kuid reaalsuses võtab liikumine ühest saare otsast teise hea pool päeva, seega soovitan korralikult kodutööd teha. Valige kohad, mis ennast kõnetavad (mitte teisi) ja proovige mitte astuda üle enda varju, st. et jätta ikka aega ka puhkamiseks ja nautimiseks. Balil on paar üksikut paradiisiranda, kuhu turistid väga tihti ei satu, lisaks on palju huvitavaid kohti. Nii lühikese aja jooksul soovitaks keskenduda ühele konkreetsele saarele ja mitte hulluks minna.

Tooks võrdlusesse sissa ka Kesk-Vietnami (nt. Hoi An), viibisin seal paar nädalat tagasi ning võrreldes nt. Baliga on majutus ehk nõks kallim, kuid toit ja transport seevastu tunduvalt odavam. Samas, kui võtta elamine nt. üheks kuuks, siis 300-450€ eest saab suurem pere mõlemas paigas üsna hea kvaliteediga elukoha.

Lisaks on Vietnamis alkohol kordades odavam kui Balil (juhul, kui see on üks kriteeriume).

Soovitan Uberit, lihtne ja odav (kui ma ei eksi, siis vanalinna sõidu eest maksin 12€?)

Peeter, suur tänu soovituse eest. Rolleriga sõitmine ei ole probleem, aga kuna sel korral on puhkus koos ema ja õega, siis pikemad otsad prooviks mõne teise liiklusvahendiga ette võtta, lühemad otsad kindlasti rolleriga.

tundub tõesti, et pean safari chrome vastu vahetama. AndresR, suur tänu jagamast

Suur tänu kõigile, kes seni on arvamust avaldanud. Kahjuks postitatud videote lingid on kaduma läinud :/.

Aasias elades ei ole riisipõllud minu jaoks just kuigi olulised vaatamisväärsused, pigem naudiks mägesid, teeistandusi, koski jne.

Rix01: kuidas te Hanoist Cao Bang'i liikusite?

Minu isiklik arvamus on, et reisi puhul oleks hea reisikindlustust omada.

Ma elan Balil ja kõige levinumad juhtumid, mida olen turistide puhul täheldanud:

 • pikad lennureisid, mis hõlmavad ka 2-4 vahemaandumist (suureneb jätkulennule mitte jõudmise risk, pagasi kadumine, lennufirmade streik, lennu tühistamine jne.)
 • lühemad terviseprobleemid (toidumürgitus jne.)
 • maod, ämblikud, merisiilid jne. põhjustatud terviseprobleemid
 • liiklusõnnetused (nt. rolleriga)
 • lihtsam traumad (kukkumised jm õnnetused)
 • dengue palavik
 • mõnes piirkonnas on oht ka sattuda varguse ohvriks, seega on ju tore, kui vara on kaitstud

Ärme ka unusta maavärina või vulkaanipurske ohtu, teisi looduskatasrtoofe, viimaste puhul võib olla lennuliiklus pikemalt peatatud.

Ise kasutan kas Swedi või Nordea tasuta reisikindlustust.

Viibisin Omaanis aasta tagasi, viisa sai piirilt ostetud (VOA, ilma, et oleks eelnevalt registreerunud) ja kogu asjaajamine võttis aega u. 10 minutit. Täpset hinda ei mäleta, äkki oli u.20€ kanti.

Minu isiklikud lemmikud on: Uluwatu koobasrand, Karma Kandara privaatrand, Thomas beach, Secret beach, Blue Lagoon ja Sanur. Viimased kolm on Ubudis elades kõige lühema rollerisõidu kaugusel.

Vihmaperiood troopilises kliimas on alati suht riskantne aeg lühikese puhkuse nautimiseks. Piirkonnast sõltub palju ja loomulikult iga aasta on suht erinev. Näiteks viimased 9 päeva pole Ubudis vihma sadanud, päike kõrvetas aias kõik lilled ära :/. Õnneks tuli täna tunnikene vihma ja kõik jälle õnnelikud.