Viimased kommentaarid

Kui see on tõsi, siis plaanib USA piirid kinni hoida ikka eriti kaua. 2022 valimised peaks olema millalgi november 2022.

https://www.schengenvisainfo.com/news/eu-travellers-may-be-banned-from-entering-us-until-2022-midterm-elections-expert-warns/

Kõige kindlam viis raha tagasi saada on siis kui lennud reaalselt tühistatakse. Paraku aga USA kodanikud ja ärireisijad saavad siiski USAsse siseneda, probleem on ainult mittekodanikest turistidega ning lennufirmadel ei ole seetõttu põhjust lendu täielikult tühistada. Pealegi neil on ilmselt kasumlikum lennata tühja lennukiga kuhu turistidel tulla ei lubatud, aga samas hoida sooduspakkumiste käigus müüdud piletite raha endale, kui, et tühistada lend ja anda raha tagasi. Vähemalt mingigi käive.

"Kahju, et Lufthansaga ei saa kirjalikul teel suhelda, muidu saaks taotleda kaarditehingu tühistamist(jääksid tõendid), kuna nad ei paku seda teenust nendel tingimustel, mis kokkulepitud on."

Kui pandeemia algas, siis oli mul hulgaliselt broneeringuid mille eest raha tagasi oleks pidanud saama. Näiteks South African Airwaysi lende enam graafikus polnud (tühistatud), samas ühelegi emailile nad ei vastanud ning ma ei saanud isegi teavitust, et lennud tühistatud. Oma broneeringute alt sisse logides vaid nägin, et need olid tühistatud. Mul piisas sellest, et näitasin Swedbankile kuidas ma korduvalt olin neile kirjutanud, et soovin raha tagastust kuna teenust mulle ei osutata (mis siis, et vastust kunagi ei saabunud). Juurde lisatud ekraanipildid mis olid algsed piletid ja mida hetkel süsteem kuvab. Sain kogu raha tagasi.

Ma imestan, et ikka veel leidub inimesi, kes MyTripi ja muude vahendajate kaudu lende ostavad. Foorum on täis negatiivseid kogemusi, võiks ometi teiste kogemusest õppida. Lisaks pole ka pandeemia veel möödas ja pidevad lennuplaanide muutused on tavalised. Vahendajatega asjaajamine on täielik õudusunenägu ja kindlasti mitte väärt seda võidetud raha. Lennupileteid tasub osta ainult otse lennufirmalt.

Kui suve algul oli USA piiride avamises osas suhteliselt optimistlik, siis nüüd tõesti on ilmnenud, et lähiajal pole neil mingit kavatsustki piire avada:

https://www.reuters.com/world/us/exclusive-us-will-not-lift-travel-restrictions-citing-delta-variant-official-2021-07-26/

Kui minek on lennukiga, siis pead nõudeid väga täpselt järgima, sest kui test on nõutud, siis ilma selleta Tallinnas lennule lihtsalt ei lasta. Väga rangelt järgitakse kõikidele nõuetele vastavust. Nii, et probleem polekski kas nad Hispaanias kontrollivad või mitte, vaid kas sind üldse Tallinnas lennule lubatakse. 

Täpseid nõuded saad lugeda siit https://reopen.europa.eu/en/ - nii sihtkoha riigi kui ka transiitriigi (kui ei ole otselend) kohta. Oluline on, et vastaksid ka transiidireeglitele.

Ma pakun ka, et seda vaadatakse jooksvalt, et kuidas vaktsiinid kaitset pakuvad ja siis vastavalt pikendatakse. Samamoodi usun, et isegi kui mõned riigid on öelnud, et vaktsiinid kehtivad 1 aasta, siis kui peaks tulema mingi uus tüvi mis sellest vaktsiinist kergelt läbi murrab, tühistavad nad oma 1 aasta reegli silmagi pilgutamata ära. Seega tegelikult ei saa ühelegi kommunikeeritud reeglile kindel olla, sest kõik võivad ajas muutuda vastavalt olukorrale.

Kui vaktsineeritus on vajalik transiidiks Saksamaal siis tuleb vaadata mis täpselt Saksamaa nõuded on, kuidas see päevade lugemine vaktsineerimisest seal käib. Igas riigis on see erinev. Eesti Terviseamet vaevalt nüüd Saksamaa nõudeid kommenteerida oskab.

Ma olen viimase kuu jooksul lennanud juba 2 korda läbi Varssavi tagasi Eestisse ja pole mingit vaktsineerimise tõendit ega testi pidanud esitama, st mul on vaktsineerimine pooleli alles, polegi midagi esitada ja testi enne reisi ei teinud, sest sihtriik (Eesti) seda sisenemiseks ei nõua. 

Kui Eestist olen ära lennanud, siis on küll test tehtud olnud, sest sihtriik nõuab seda, aga seda testi esitasin ka vaid Tallinna lennujaamas. Varssavis ei tahtnud keegi midagi näha enam.

Just, mitmed lennufirmad lasevad küll onlines check-ini ära teha, sh istekohad kinnitada, aga pardakaarte elektroonselt ei anna, vaid selleks pead minema check-ini lauda kus enne pardakaartide andmist kontrollitakse kõik koroonadokumendid ja nõetele vastavused ära. Seda isegi juhul kui reisid käsipagasiga.

Weltmann, üldiselt tasub sellist informatsiooni kontrollida ametlikest allikatest kuna tingimused muutuvad ajas pidevalt ja võttes aluseks selle mida keegi kusagil foorumis väitis, võib see hiljem reisil korralikuks takistuseks osutada või kopaka rahatrahviga lõppeda.

Hea koht kõikide riikide kohta info saamiseks on https://reopen.europa.eu/en/ Valida sealt soovitud riik ja kõik tingimused on kirjas, lisaks viited kui mingeid vorme kusagil täita tuleb.

Hetkel näitab see, et lapsed alla 12-eluaasta Läti sisenemiseks testi ei vaja.

Võibolla puhus õnn, aga Tallinna lennujaam on olnud ainus lennujaam, mis peale koroonat on endiselt väga kiirelt ja efektiivselt töötanud. Hoolimata sellest, et pardakaarte tuleb check-in lauast üle korjata, samas näidata ka testimise/vaktsineerimise sertifikaati ja sihtriigi passenger locator formi, olen siiski põhimõtteliselt 10 minutiga saanud läbi checki-ini ja turvakontrolli. 

Aga see võib suuresti ka sõltuda sihtkohast/lennufirmast. Olen näinud seal ka pikki järjekordi teistesse sihtkohtadesse. 

Kogemus välisriikide lennujaamas aga on täiesti vastupidine. Seal ei ole mitte vaid check-ini järjekorrad pikad, vaid ka mingil põhjusel on turvakontroll olnud väga vaevaline.

Aeg hakkab tiksuma hetkest kui testi jaoks proov võetakse (kurgust või ninast). Proovi võtmise aeg läheb sertifikaadile kirja. Seega kui tulemuste saamiseks kulub keskmiselt 8 h, siis on test juba 8 h vana selleks hetkeks. Ehk kui riiki sisenemise nõue on 48h, siis alles on jäänud selleks hetkeks vaid 40h, et sinna riiki jõuda.

Sertifikaadi saad alla laadida ka .pdf-ina ja siis salvestada kas telefoni või Google Drive ja kasutada/näidata seda offlines olles (ilma internetita). Ma olen samuti teinud printscreeni ja näidanud seda nn pildi kujul, et kiirem saaks (appi logimine võtab aega).

Lennujaamades (mitte vaid Tallinnas, vaid kogemus näitab, et igal pool kus olen lennukile läinud) kontrollitakse vastavuse nõudeid väga põhjalikult. Inimesi saadetakse tagasi isegi kui test on juba 10 minutit aegunud, mis siis veel rääkida, et mõned päevad on täielikust vaktsineeritusest puudu. Kui tingimustele ei vasta, siis lennule ei lubata.

Olen teinud kokku 6 testi ja tulemused tulid keskmiselt 8 tunniga. Kui olen teinud õhtul, siis tulemus on tulnud öösel. Kui olen teinud hommikul, siis on tulemus tulnud õhtul. 

Niipea kui testi tulemus on selgunud, on Synlab mulle saatnud SMSi "Sinu analüüsi tulemus on laetud mobiilirakendusse TESTI." Seejärel olen loginud TESTI appi ja vaadanud seda tulemust.

Silmas tasuks pidada ka seda, et hetkel mitte kõik lennufirmad ei lase teha online check-ini, st nad lubavad online check-ini teha, aga pardakaarte onlines ei väljasta. Pardakaartide saamiseks tuleb lennujaama check-in lauda minna, kus nad enne pardakaartide andmist koroonanõudeid sihtkohta ja sinu vastavust nendele kontrollivad. 

Selle jaoks tuleb kusjuures veel eriti aega varuda, sest paljud inimesed isegi ei tea sihtkoha nõuded, igasugu tervisedeklaratsioonid täitmata ja lennujaama töötajatel kulub neile asjade selgitamiseks ja vaidlemiseks väga kaua aega. Endal hiljutine kogemust siit, et arvasin, et läksin varuga pardakaarte üles korjama, aga tegelikult kulus järjekorras ülemõistuse kaua aega ja ma polnud isegi kindel enam kas jõuan isegi lennule. Õnneks siiski jõudsin, aga väga napilt.

Seega kui lennud on eri piletitel ja see lennufirma millega Malagast lendad, ei peaks onlines pardakaarte väljastama, siis on nii väike ajavahe ikka suhteliselt kahtlane.

PCR testi maksumus riigiti on suhteline müstiline jah. Eestis 58€,  Belgias 67€, Inglismaal 149£  (u. 170 EUR. On ka odavamaid variante, aga nonde tulemused tulevad 3-8 päeva ja seetõttu reisimiseks ei sobi).

EL-s on arutanud, et suvel avatakse EL piirid täielikult (st kahe doosiga) vaktsineeritud ameeriklastele. Võimalik, et ameeriklased vastavad samaga ja täielikult vaktsineeritud eurooplased võivad hakata ka USAsse reisima, sh seal transiiti tegema. Aga see on vaid oletus.

Kas piletid lubavad tasuta muutmist? Kui United peaks panema lennud plaani ja need toimuvad, aga vaid vaktsineeritud reisijatele vms, siis ei ole enam alust raha tagasi ka küsida. See, et sind lennule ei lubata, sest ei vasta mingitele kriteeriumitele ei ole enam lennufirma vastutus. 

Nagu mainitud, hetkel need, kes on viimase 14-päeva jooksul EU-s viibinud, USAsse siseneda ei tohi. Sealhulgas transiit pole lubatud. Suvel aga võidakse teha erand täielikult (st 2 doosiga) vaktsineeritud reisijatele.

See 120 päeva on seotud Mastercardiga ja tiksuma hakkab aeg teenuse osutamise ajast, st millal lennukuupäev/hotell/tuur jne on, mitte millal piletite eest maksti. Ma ise esitasin äkki mingi 10 (ei mäletagi enam täpset arvu kuna neid oli nii palju) kaarditehingu vaidlustamise nõuet Swedbankile ja tagasi õnnestus saada kogu vaidlustatud raha. 

Kuigi ekslikult ühe nõude esitamise korral väideti mulle, et teenustasu tuleb maksta isegi positiivse vastu korral, siis ilmselt oli tol korral emailile vastajaks keegi algaja ja tegelikult mitte ühegi nõude eest teenustasu mult ei võetud.

Hispaanias ei ole karantiinikohustust. Nõutud on ainult negatiivne PCR test kui reisid sinna EL riigist. 10-päeva karantiin on neile, kes tulevad ohtiku mutatsiooniga riigist (nimekiri Aafrika ja Lõuna-Ameerika riikidest).

https://reopen.europa.eu/en/map/ESP/7001

Olen ise Mallorcal Alcudia rannas peatunud ja kuigi tegu oli augustikuuga ning enne koroonaaega, siis mingit turismikombinaati seal küll polnud. Vastupidi, turiste oli mõõdukas koguses, ei tekkinud ülerahvastatuse tunnet ning puudusid ka õhtused-öised peod, mis kuidagi öörahu oleks rikkunud (peatusime otse rannas ja väga vaikne oli).  Samas meeldis, et restorane oli hästi palju mille vahel valida, piirkond oli hubane ja ringi käia ning näha oli palju.

Kas keegi teab mis reeglid on Poola lennutransiidil?

Plaan lennata Belgiast Eestisse, jätkulennuga Warsawis. Lennud samal piletil, vahepeatus 2 tundi, vedajaks LOT.  Testi sooviksin teha alles Tallinna Lennujaamas, sest siin selle organiseerimine oleks tõsine peavalu, aga tahan olla kindel, et mind Belgias ikka lennuki pardale lubatakse kui testi ette näidata pole.

Pöördusin ka küsimusega LOTi poole, aga nad soovitasid vaid Poola piirivalve ja saatkonnaga konsulteerida kuna nemad väidetavalt ei tea kas negatiivne test on Poolas transiidiks vajalik või mitte. Samuti ei tea nad kas ma pean täitma ära Poola Passenger Location Card ja the Declaration of Health. 

Seepeale googeldasin, aga ühtegi ametliku valitsuse lehte ei leidnud mis kinnitaks, et negatiivne test ega formide täitmine transiidiks vajalikud pole.

Re-open EU lehelt leidsin: As a general rule, passengers in transit in the EU+ area are exempted from temporary travel restrictions.

Samas tahan täiesti kindel olla, et see tõesti on nii ja keegi ei keeldu mind lennule laskmast.