Viimased kommentaarid

Kui Eesti kuulutatakse uue viiruse variandi alaks, siis võivad nad lennud siia üldse tühistada. Majanduslikult pole mõtekas lennata vaid ühes suunas ja tagasi lennata tühja lennukiga, sest kedagi peale võtta ei tohi.

Mõni riik aktsepteerib arsti tõendit, mis kinnitab, et oled selle saanud, läbi põdenud ja nüüd terveks tunnistatud. Aga iga riigi sisenemistingimused on erinevad ja need tuleks hoolega läbi lugeda. See kui meile võib tunduda arstitõend või positiivne test 2-3 nädalat enne reisi või antikehade test, mis näitab läbipõdemist loogiline, et reisi hetkeks tõestada, et oled selle läbi põdenud ega enam ei nakka, siis see ei tähenda, et sihtkohariik seda loogikat aktsepteerib. Mõni riik aktsepteerib endiselt ainult negatiivset PCR testi ja kõik, pole nende mure, et sa reisida ei saa. Seega tasub väga hoolikalt tingimusi lugeda.

Kui sul on vaja negatiivset PCR testi, et reisida, siis tasulist testi nt Synlabis saad alati teha. Keegi ei keeldu su raha vastu võtmast. 

Riigi raha eest lihtsalt viiruse läbipõdenuid ei testita, sest see kuna test hakkab negatiivset tulemust näitama on individuaalne. Mõnel tervenenul püsivad surnud viiruse osakesed organismis veel pikka aega ja seetõttu negatiivse testi tegemine, et sind terveks tunnistada, on mõttetu. 

Tasuliselt saad testi alati teha. Iseasi kuna see test negatiivset tulemust näitama hakkab. Aga isegi kui sa poleks viirust põdenud, reisimise jaoks peaksid niikuinii tasulise PCR testi tegema. Riigi poolt pakutud tasuta test ei ole mõeldud selleks, et inimesed reisida saaks, vaid, et tagada viiruse kontroll riigis sees.

Rene Vell, Itaalia puhul paraku tundub, et aega arvestatakse riiki sisenemisest, mitte lennukisse astumisest:

You can only take the test in the 48 hours before you arrive.

If you are unable to undergo a molecular or antigenic test within 48 hours prior to entering Italy, once in Italy you must self-isolate for 14 days.

tom1967, soovitan helistada SynLabi ja oma mure ära rääkida. Võibolla on võimalik, et saate anda testi laupäeva hommikul ja siis nad prioritiseerivad selle kuidagi oma süsteemis ning saate vastuse kiirkorras kätte. 

Ise sain SynLabist tasulise testi tulemuse teada 8 tunniga (ilma prioritiseerimata) - test oli hommikul ja õhtuks oli vastus juba olemas. Nad testi tegemisel tegelikult küsivad ka kuna lend on.

Jah, kui ostad kõik lennupiletid otse Lufthansast (panedki alguseks Tallinn ja lõpp-sihtkoht Tenefite), siis on need ühel piletil isegi kui vahepeal on connection Frankfurdis. Piletil on üks booking code. 

Jah, üheotsa pilet ongi kallim kui edasi-tagasi pilet. Selline on nende ärimudel. 

Kui sa vaid mõned korrad aastas kusagile puhkama reisid, siis minu arust nende miilide kogumine ei oma mingit tähtsust. Sa pead olema ikka regulaarne lendaja, et nendest mingit kasu saada. Piletite ostmiseks ei pea kontot omama, võid ka ilma sisselogimata osta. 

Jätkulennu puhul sa muideks ei peagi oma pagasit välja võtma ega uuesti sisse checkima, see läheb automaatselt lõpp-sihtpunkti. Seega terminalist väljuda pole vaja ja jalutad vaid uude väravasse. 

55 minutit Frankfurdis on üldiselt täiesti normaalne ümberistumise aeg. Loomulikult alati võib lend hilineda jne. Ma täpselt seda koroonatesti nõuet ei tea aga kui Hispaania nõuab 72h enne departure seda testi, siis pole vahet kaua su teekond kestab ja isegi uuele lennule suunamise korral peaks kõik ok olema, sest tegu on lendudega ühel piletil ja loeb esimese lennu departure aeg. Samas 100% kindel muidugi pole.

"Helistasin paar päeva tagasi Terviseametisse ja sealt öeldi mulle, et testimisel kontrollitakse ka antikehade olemasolu. "

Millisel testimisel? PCR test võetakse vatitikuga ninaneelust ja antikehade testi jaoks tuleb võtta verd veenist. Hetkel inimesed, kes testima suunatakse, küll veeniverd ei anna.

Paciocca, toodud link lubab endiselt teha hädavajalike toiminguid ja minna kodust välja. Midagi pole muutunud ses osas:

3. Punktides 1 ja 1.1 nimetatud isik võib lahkuda oma elukohast või püsivast viibimiskohast, kui ta võtab kasutusele Vabariigi Valitsuse või Terviseameti kehtestatud ja kõik muud võimalikud meetmed võimaliku nakkushaiguse leviku tõkestamiseks ja järgib neid ning kui esinevad järgmised asjaolud:
...
3) kui ta täidab edasilükkamatuid ja vältimatult vajalikke töökohustusi tööandja otsusel ja on teinud kuni 72 tundi enne riiki saabumist või riiki saabumise järel vähemalt ühe COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 testi, mille tulemus on negatiivne;
...
5) kui ta hangib elukoha või viibimiskoha läheduses igapäevaseks toimetulekuks hädavajalikku põhjusel, et muul viisil ei ole see võimalik;
6) kui ta viibib õues ja väldib täielikult kontakti teiste inimestega;

Paar nädalat tagasi oli Synlabi sertifikaadil igatahes lisaks kuupäevale ka kellaaeg peal millal proov võeti. 

Mina printimise asemel salvestan dokumendid alati ka Google Drive ja teen telefonis offline kättesaadavaks. Sama oma elukaaslasele. Isegi kui ühe telefon katki läheks, siis tõenäosus, et mõlematel see juhtub, on siiski pigem väike.

Tundub, et lisaks UK ja Lõuna-Aafrika mutatsioonidele on nüüd ka uus senisest kõige ohtlikum Brasiilia mutatsioon levimas. Ei tea kas EL ka selle blokeerimisega kaasa läheb, aga UK on juba keelanud riiki sisenemise neil, kes on viibinud mõnes Lõuna-Ameerika või Lõuna-Aafrika riigis. Lisaks Portugalis.

"Anyone who has been in - or transited through - South America or Portugal in the previous 10 days is now barred from entering the UK, to protect against a new, potentially more contagious variant of coronavirus in Brazil.

Argentina, Brazil, Bolivia, Chile, Colombia, Ecuador, French Guiana, Guyana, Paraguay, Peru, Suriname, Uruguay and Venezuela are included in the ban.

Portugal is included because of its strong links to Brazil, as is the former Portuguese colony of Cape Verde off the coast of west Africa and Panama in central America.

Travel is already banned from South Africa, Namibia, Zimbabwe, Botswana, Eswatini, Zambia, Malawi, Lesotho, Mozambique and Angola, the Seychelles and Mauritius"

Siin ka link uudisele.

Ma olen tänu chargebackile (krediitkaardi tehingu vaidlustamine panga kaudu) ikka päris palju raha tagasi saanud. See on krediitkaardi omaniku õigus küsida raha tagasi teenuse eest mida neile ei osutatud. 

Siinkohal on muidugi oluline silmas pidada kahte olulist nüanssi - teenus peab olema tühistatud teenusepakkuja poolt ning nõude esitamise aegumistähtaeg on 4 kuud peale planeeritud teenuse osutamist (st kui lend oli näiteks planeeritud 1. maiks, siis on aega nõuet esitada kuni 1. september).

Ise laseksin ennast vaktsineerida ja loodan, et see muudab reisimise lihtsamaks (nt vaktsineeritud ei peaks enam negatiivset koroonatesti ette näitama ega isolatsioonis istuma). 

Samas ma ei usu, et see vaktsiin kohustuslik tehakse. Oma koduriigis on sul täielik õigus olla vaktsineeritud või mittevaktsineeritud. Reisimine ei ole kohustuslik.  

Küll aga on igal riigil õigus seada oma sisenemistingimused. Näiteks kollapalaviku vaktsiin on juba praegu paljudes Aafrika ja Lõuna-Ameerika riikides sisenemistingimuseks ja keegi ei protesti selle üle, et neid diskrimineeritakse kuna ilma vaktsineerimata sinna riiki ei saa. Kui koroonavaktsiini tuleks hakata kord aastas tegema, siis vaesed riigid ei jaksa kuidagi oma kodanike igal aastal uuesti vaktsineerida. Miks aga peaks turistid nende elud ohtu seadma nende omas kodus viirust levitades? Erinevalt turistidest, kes on reisikindlustusega kaetud ega pea haigestumise korral millegi pärast muretsema, ei saa need vaesed elanikud seal haigestumise korral isegi korralikku meditsiiniabi endale lubada. Seega oleks suhteliselt isekas nõuda, et meil peab olema õigus siseneda teise riiki ja potentsiaalselt nakatada sealseid elanike.

Arvan ka ise, et transiit ja riiki lubamine käivad käsikäes.

Ise pakuks, et ilmselt juhtub see suveks/suvel 2021. Suvel loomulikult juba nakkuste arv langeb ja selleks ajaks on ilmselt ka juba piisavalt inimesi nii EUs kui ka USAs vaktsineeritud. Kahtlustan, et USA lubab EU reisijaid riiki siis kui EU hakkab USA reisijaid vastu lubama ning teatavasti tahab EU enne näha numbrite langust, kui USA rohelisse nimekirja paigutab või siis on EU elanikkond juba nii vaktsineeritud, et pole enam vahet.

Paraku on nii jah, et odavlennufirmad nagu Ryanair ei müü jätkulende. Nad müüvad igat lendu eraldi ja see vabastab nad automaatselt kohustusest teise lennu ees kui esimene lend hilineb, tühistatakse või lükatakse edasi. Kui juhtumisi teine lend just tasuta muutmise (hinnavahe peaks ise ikka kinni maksma kui uus pilet kallim) või tühistamisega pole, siis tulebki kulud ise kanda.

Lendasin nädalavahetusel marsruudil Brüssel - Frankfurt - Tallinn. Kõik sihtkohad EU ja Schengen. Frankfurdis isegi maandusime täpselt samas terminalis kust jätkulend edasi läks, st liikusime ainult transiittsoonis. Aga Frankfurdi väravas Brüsseli lennult maha tulles oli vastas politsei, kes kontrollis kõikide dokumente. Jäi mulje, et ainuke asi mida passist vaadati oligi mis riigi kodanikuga tegu. Mina neid ei huvitanud, samas nad isegi ei küsinud kuhu edasi plaanin lennata. Aga osad inimesed (ilmselt siis mitte EU, UK ega Schengeni kodanikud)  nopiti aga välja.

Enda kogemus sellest nädalavahetusest. Frankfurdi lend oli praktiliselt täiesti täis. Pagas tuli pigem viimaste seas. Seega testile ootajaid oli päris palju. Samas testimise järjekord liikus suhteliselt väledalt, võibolla mingi 15 min tuli oodata.

Krediitkaardi chargebacki 120 päeva hakkab tiksuma teenuse osutamise päevast, st millal lend oleks pidanud toimuma. 

Ses suhtes krediitkaardikaitse on parem kui PayPali oma, mille puhul hakkab aeg tiksuma ostu sooritamise päevast, mitte millal reaalselt teenust peaks osutama. Kui osta nt lennupileteid pool aastat ette, siis sel hetkel mil vaidlustamise aeg aegub, ei pruugi olla isegi veel selge kas lend toimub või mitte.

Need, kes on need 2 testi teinud, kui kiiresti te teise testi tegelikult tehtud olete saanud? Kas juba reaalselt 7 päeva pärast?

Olen kuulnud, et teise testi tegemiseks saadetakse 7ndal päeval SMS kuhu aja broneerimiseks helistama peab, aga aja võib saada alles 2-3 päeva pärast. Kui aga reaalselt saaks teist testi teha nt 9ndal päeval ja 10ndaks selguks tulemused, siis tekib küsimus, mis selle teise testi mõte üldse kui 10ndal päeval niikuinii eneseisolatsiooni aega otsa saab. Ehk siis pointi omaks teha vaid esimene test, et saaks käia poes jms hädavajalik, aga teine test ei annaks enam mingit eelist.

Kui veel mõnda aega tagasi oli chargebacki küsimine krediitkaarditehingutelt Swedbankis tasuta, siis tundub, et kuna huvi selle järgi on nii suur, siis nüüdsest on iga vaidlustatud kaarditehingu tasu 16 EUR. Plus võimalikud kaardiorganisatsiooni kulud.

"Samuti on mugav kanda ühe kaardi peale reisi taskuraha ning kasutada seda kaarti kogu reisi vältel- hoiab kulud kontrolli all ja kelmuste korral kaotad ainult piiratud summa. Käisin pangas teist kaarti küsimas, öeldi, et ei saa."

"Aasta oli vist 2018. Swedbanki kontorist öeldi, et neil on nüüd selline reegel, et ühe konto peale kahte samade tingimustega deebetkaarti ei väljastata."

Kuidas oleks olnud turvalisem omada samale kontole kahte pangakaarti, et sedasi kulusid kontrolli all hoida ja kelmuste vastu ennast kaitsta? Konto kust raha tuleb on ju ikka üks ja seesama mõlemal kaardil. Kaart on ainult vahend kontolt raha võtmiseks, mitte pole raha kaardi peal. 

Swedbankis saab internetipangas endale uusi kontosid tekitada palju tahad ja igale kontole saab tellida pangakaardi. Mul näiteks on üks konto koos deebetkaartiga spetsiaalselt reisi jooksvateks kuludeks. Isegi kui keegi kopeeriks mu pangakaardi, saaks ta ikka vaid nii palju maksimaalselt kui ma parasjagu tollel reisikontol hoian. Seega kannan sinna raha vaid jao pärast ja vajadusel kannan juurde. Brasiilias näiteks tegin ülekande iga päev enne õhtusöögile minekut kuna ma olin suht kindel, et keegi kusagil lõpuks mul kaardist koopia teeb. Seda siiski küll ei juhtunud.

Minu puhul on Transferwise alati kiirelt toiminud. Abikaasa vajutab oma TW appis nuppu raha ülekandeks ja sekund hiljem mul Swedbank app juba teatab, et raha on üle tulnud. 

Samuti kui näiteks broneerisime tuuri Aafrikasse, siis oli 480 USD ülakandmisel teenustasu 4.60 USD. Samuti läks raha üle kõigest 1 päevaga (õhtul tegime makse, järgmine hommik oli kohal).

USA transiit tõepoolest tähendab seda, et pead USAsse sisenema. Samuti on vaja selleks ESTA luba. Kuna aga USAsse sisenemine on keelatud, siis ei ole ka transiit võimalik. 

The US prohibits access to its territory (including in transit) to all foreigners who have stayed during the 14 days preceding their trip to the US in one of the 26 Schengen countries but also the UK, Ireland, China, Iran, or Brazil (including stays in transit in these countries).

Nende soodsad lennupakkumiste eesmärk on lennufirmade likviidsuse suurendamine. See ei tähenda veel, et need lennud reaalselt toimivad.

Hetkel tõepoolest Euroopast USAsse turistina reisida ei saa. Pole ka teada kuna piirid avatakse. Ise pakun, et mitte see aasta. 

With specific exceptions, foreign nationals who have been in any of the following countries during the past 14 days may not enter the United States. For a full list of exceptions, please refer to the relevant proclamations in the links below.

- China

- Iran

- European Schengen area (Austria, Belgium, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Monaco, San Marino, Vatican City)

- United Kingdom (England, Scotland, Wales, Northern Ireland)

_- Republic of Ireland _

_- Brazil _

Tip, 

loomulikult, ka Euroopas on kindlustus vajalik. 

Pidasin Euroopat silmas selles kontekstis, et hetkel kindlustused hüvitavad küll koroona meditsiikulud aga mitte piisavalt reisitõrget  ja kui reisitõrge tekib Euroopas ja lennukid enam ei lenda, siis üldjuhul Euroopas sees mööda maad leiab ikka viisi koju tagasi saada. Aga kui näiteks Kariibidele lõksu jääb, siis tagasi koju juba ei uju :)

Minu suhteliselt suur rahanumber tulenes sellest, et kevadel paljud inimesed maksid 2,000-3,000 EUR ainuüksi evakuatsioonilennupiletite eest kusagilt kaugelt. Samuti need, kes jäid kuhugi ekslusiivsesse kohta lõksu, nagu nt Maldiividele, pidid suhteliselt pikalt seal kallist kuurortit kinni maksma, sest kuhugi minna polnud. Ajakirjandusest jooksis läbi lugu paarist Maldiividel, kes kogu kodu ostuks kogutud deposiidist ilma jäid kuna nädalateks kuurorti lõksu jäämine polnud just odav lõbu.