Adria Airways peatas lennud

Star Alliance’i kuuluv Adria Airways teatas esmaspäeva õhtul, et kõik teisipäevased ja kolmapäevased lennud on tühistatud. Põhjuseks tuuakse ajutine käibevahendite puudus. Rahast on tõesti puudus, sest Adriale lennukeid liisinud firmad on maksmata arvete tõttu hakanud oma lennukeid tagasi võtma. 19. septembril võttis Iiri liisingfirma Trident Aviation Leasing Service tagasi kaks Bombardier CRJ 900 lennukit, 20. septembril tegi Maastrichti lennuväljal kolmanda CRJ 900-ga sama sammu liisingfirma AeroCentury. Seega on Adria 20 lennukist (A319, CRJ 700/900, Saab 200) 3 liisingfirmade poolt tagasi võetud, 7 lennukiga osutatakse lennuteenust teistele lennufirmadele ja osad on varuosade puudumisel maa peal.

Adria finantsraskused pole taas mingi üllatus, sellest sai hiljuti kirjutatud uudises Adria Airways sisuliselt pankrotis. Mis lendudega pärast kolmapäeva saab, on teadmata, kuid tõenäoliselt on Adria lennud lennatud. Lendude taasalustamiseks oleks vaja 4 miljonit eurot ja loodetakse Sloveenia valitsuse peale, kuid pigem on see ebatõenäoline. Rayanairile kuuluv Lauda on juba pakkunud Adria pilootidele tööd.

Adria Airwaysil mitmed seosed ka Eestiga. Adria oli enne LOT-i Nordica esimene strateegiline partner, pakkudes lennuettevõtja sertifikaati ja piletimüügisüsteemi. Nordica andis Adria Airwaysile tänutäheks 2016. aastal laenu 7,8 miljonit eurot, kuid kandis selle 2018. aasta majandusaasta aruandega maha, sest lootust laen kunagi tagasi saada hinnati nullilähedaseks. Mais asus Adria Airwaysi juhtima Nordica endine äriarendusjuht Sven Kukemelk. See töökoht ilmselt väga pika perspektiiviga pole.

(Nõuanne neile, kes Trip.ee uudiseid "laenavad" või enda lehel/FB-s viitamata avaldavad: pange viide/link juurde või lõpetage jama)