Alates 1. juulist on Prantsusmaa teedel piirkiiruseks 80 km/h

Prantsusmaa

Alates 1. juulist 2018 hakkab Prantsusmaa tavateedel senise 90 km/h asemel kehtima kiiruspiirang 80 km/h. Kiirust alandatakse kõikidel kaherealistel teedel, kus kahe rea vahel puudub eraldusvöönd. Kiirteedel jäävad kehtima senised lubatud kiirused. Esialgu on tegemist 2 aastase katseprojektiga, kiiruspiirangud vaadatakse uuesti üle 2020. aastal.

Miks piirkiirust alandatakse?

Prantsusmaal on liiklussurmade arv järjepanu kasvanud alates 2014. aastast. Enamik õnnetusi leiab aset kaherealistel teedel.

Kas prantslased on otsusega rahul?

Enamikke pariislasi kiiruse piiramine suuremat ei loksuta. Hoopis teine on olukord aga väljaspool Pariisi. Kui Prantsusmaal tervikuna on kiiruse piiramise vastu 74% elanikest, siis maapiirkondades on piirangu vastu 86% inimestest.

Prantsusmaa kiiruspiirangud

Tee liik Kuni 1. juulini 2018 Alates 1. juulist 2018
Kiirtee 130 km/h (märja teega 110 km/h) 130 km/h (märja teega 110 km/h)
Eraldusribaga kaherealine tee 110 km/h (märja teega 100 km/h) 110 km/h (märja teega 100 km/h)
Kaherealine tee väljaspool asulaid 90 km/h (märja teega 80 km/h) 80 km/h (märja teega 70 km/h?)
Asulates 50 km/h 50 km/h

Kas märja ilmaga tuleb kaherealistel teedel veel täiendav kiiruspiirang 70 km/h, on veidi ebaselge.

Kui suur on trahv piirkiiruse ületamise eest?

Piirkiiruse ületamisega vahele jäädes on trahv vähemalt 68€.

Saastemärgis

Juhul, kui reisida Prantsusmaal isikliku autoga, tasub teada, et Pariisis ja teistes suuremates linnades on vajalik sõiduki CO2 emissiooniklassi märkiv kleebis Crit’Air, mille kohta leiab lisainfot siin.

Ka alkomeeter peab seaduse järgi olema autos. Enam selle puudumisel siiski trahvi ei saa: https://www.drive-france.com/checklist/

Kui juba teemaks läks, siis Belgia riigi põhjaosas Flandrias on juba poolteist aastat kehtinud üldine 70 km/h piirang. Praktikas see elu eriti muutnud ei ole, kuna enamik teid olid juba enne seda 70 piiranguga, samas on jätkuvalt teid, kus ka 90 km/h on märkidega lubatud.