Angola hakkab väljastama viisasid piiril

Angola külastamine on seni olnud paras bürokraatiline kadalipp. Selleks, et saada kõige tavalisem turismiviisa, läks vaja küllakutset ja viisasid väljastasid vaid saatkonnad. Alates 30. märtsist 2018 olukord muutub, kui küllakutse nõue kaotatakse ning 61 riigi kodanikele hakatakse väljastama viisasid piiril (Visa on Arrival, VOA). Nende 61 riigi hulka kuuluvad kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, s.h, Eesti, lisaks USA, Venemaa, Norra, Island jt.

Angola VOA jaoks on vajalik:

  • tagasisõidu pileti olemasolu;
  • hotellibroneering;
  • vaktsineerimistõend (ilmselt on mõeldud kollapalavikku);
  • tõend piisavate rahaliste vahendite olemasolu kohta (pole teada, mis kujul, võimalik, et piisab krediitkaardi näitamisest).

Angola turismiviisa väljastatakse 30 päevaks, aasta jooksul võib riigis viibida kuni 90 päeva.

Kuna ametlikku teadet viisa kohta pole seni väljastatud, tsiteeritakse kõikjal allikana Rádio Nacional de Angola (RNA) edastatud infot. Seega ei saa välistada, et midagi võib veel muutuda. Hetkel pole teada ka seda, kas VOA väljastatakse ainult lennujaamas või saab seda ka maapiiril.

Angola uue viisapoliitika taga tuleb, sarnaselt Saudi Araabiaga, näha kahte asja. Esiteks naftale rajatud majanduse nafta madalast hinnast tingitud nigelat olukorda, teiseks liidrivahetust.

Septembris 2017 valiti Angola uueks presidendiks endine kaitseminister João Lourenço. Uus president on välja tulnud reformiplaanidega, et vähendada sõltuvust naftast ning kasvatada pikemas perspektiivis kodanike heaolu. Reforme on Angolas aga hädasti vaja. Pärast naftahindade kukkumist 2014. aastal on riik olnud majandusurutises, inflatsioon on kasvanud, supermarketites on näha olnud tühje riiuleid ja välisvaluutat napib. Valuutat on aga vaja, sest Angola ei tooda ise suurt midagi.


Serra da Leba mäestik

Viisapoliitika leevendamisega loodetakse Angola turismisektoris aastaks 2020 luua miljon uut töökohta. Raske uskuda, sest turism aastatel 1975 – 2002 kodusõja käes kannatanud riigis on alles lapsekingades ja Angolas puuduvad turiste ligitõmbavad tuntud magnetid. Angola pealinn Luanda on teadupoolest üks maailma kalleimaid linnu.

Angola üheks suurimaks vaatamisväärsuseks on Luandast 360 km kaugusel asuv Kalandula juga, mis on vee hulga poolest Aafrika suuruselt teine juga. Sellest ehk huvitavamadki on erinevad kohalikud hõimud. Reisijuhtidest tasub, nagu kõikjal Aafrikas, kasutada Bradti oma. TAP Portugal pakub kohati väga soodsaid (alla 300€ edasi-tagasi) lennupileteid Lissabonist Luandasse.


Kalandula juga

Super uudis! Angola viisa jamamine on mitmel korral pikema tripi seal kandis katki jätnud.