Auk seinas jõudis TripAdvisori vaatamisväärsuste tippu

Kes on vähegi TripAdvisori lehte vaadanud, teab, et TripAdvisorist leiab enamike maailma paikade kohta tegevus- ja vaatamissoovitusi. Soovitused reastatakse vastavalt portaali kasutajate jagatud hinnangutele. Et TripAdvisori algoritmid on sellised, nagu nad on, võib sealt üsna sageli leida soovitusi, mille puhul tekib küsimus, et ohhoo, kas tõesti?

TripAdvisoriga manipuleerimise kõrval on teine kategooria arvustused kohtade kohta, mida ei eksisteeri või mis on TripAdvisori rankingus kõrgel kohal tänu kasutajate huumorimeelele. Nii oleme näinud, et TripAdvisori kasutajad on olnud tõeliselt rabatud parklast supermarketisse viiva plastikust varikatuse erakordses arhitektuuris.


Foto: TripAdvisor

Tõelise arhitektuuripärlina kirjeldatakse ka Inglismaal Derbyshires asuva Ilkestoni linna NatWest panga sularahaautomaadi juures seina sees asuvat auku. TripAdvisori kasutajad ei hoia emotsioone tagasi.

Olles reisinud kõikjal maailmas, on NatWesti auk ümmarguste aukude parimaid näiteid terves maailmas.

Selle augu arhitektuuriline ilu on võrreldav Stonhenge’i või isegi püramiidide omaga.

Briljantne arhitektuur ja praktiline kasutatavus. Ühel hetkel oled ühel pool müüri, minuti pärast aga juba teisel pool.

Parim auk Lääne-Euroopas. See ootab UNESCO maailmapärandi nimekirja kandmist.

Pärast ohtrat meediakajastust peatas TripAdvisor NatWesti augu kohta kommentaaride lisamise võimaluse. Ajutiselt, nagu lehel seisab. Kadunud on ka TripAdvisori hoiatus, et selle vaatamisväärsuse juures võib oodata järjekordi, kuid atraktsioon on ootamist väärt.

Panga sõnul tehti auk 1990-ndatel selleks, et tõsta pangaautomaadi juures turvalisusust, sest automaadist raha võtvatel inimestel oli nüüd võimalik näha, kui keegi on läheduses. Kes soovib kuulsat auku vaadata, saab seda teha Google Street View abiga.

Aja jooksul on tõestatud, et soovi korral saab TripAdvisori hinnangutega üsna lihtsalt manipuleerida. Näiteks tõusis Põhja-Itaalias Garda järve ääres asuv restoran La Scaletta kuu ajaga linna parimaks restoraniks. Ainus pisiasi oli see, et seda restorani ei eksisteerinudki, selle profiil oli loodud vaid selleks, et tõestada, kui kerge on TripAdvisori kasutajaks registreerunutel lisada sinna isegi kõige absurdsemaid arvustusi.

Sarnane juhtum leidis aset ka 2013. aastal, kui Inglismaal Brixamis tõusis parimaks restoraniks Oscar's, mida kliendid hindasid Michelini tärni väärilise söögikohana. Paljud TripAdvisori kasutajad ei pidanud paljuks Brixamisse kohale sõita, et isiklikult järgi proovida Oscar'si road. Jõudes TripAdvisoris märgitud aadressile, ootasid neid ees prügikastid. Ka Oscar'si loojaid ajendas tegutsema soov demonstreerida, kui paljud TripAdvisori arvustused on puhas jama.

Veidi lõbusamat lugemist pakuvad arvustused Ida-Euroopas asuvas Zubrowka Vabariigi ainsa hotelli Grand Budapest kohta.

Kui ma USA tripil käisin ja TripAdvisori soovitusest lugesin ühe "vaatamisväärsuse" kohta ("Nuttev Silm" Albuquerques), otsustasin selle siis ära vaadata. Igas suuremas linnas vähemalt üks vaatamisväärsus, selline oli plaan.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g60933-d7923603-Reviews-The_Eye_of_the_Sandia_s-Albuquerque_New_Mexico.html
 

Konks oli aga selles, et sinna pääsemine võttis aega oma neli tundi (asub mäe otsas) ja mingit suurt imet seal ei näinud. Umbes sama erutav nagu see NatWesti auk seinas.

Mingi võlu muidugi selles ronimises oli, sest igatahes jäi see rännak meelde (lõhkusin jala, millest jäi arm) ja vaated mäe tipust on suurepärased, nii et võib olla oligi asi seda väärt. Aga mitte selle "nutva silma", vaid kogu piirkonna kõrgeima punkti ronimise tõttu :)