Alates 31. märtsist 2024 ühinesid Bulgaaria ja Rumeenia Schengeni viisaruumiga, mis võimaldab vabalt reisida ilma kontrollita sisepiiridel. Tegemist on osalise liitumisega, sest piirikontrolli pole vaid siis, kui saabuda õhu- või merepiiri kaudu. Kahe riigi maapiiril jääb piirikontroll seni veel kehtima. Seda Austria vastuseisu tõttu, kus kardetakse varjupaigataotlejate sissevoolu. Võimalik, et otsus Bulgaaria ja Rumeenia Schengeni täisliikmeks saamiseks tehakse 2024. aasta jooksul.
Bulgaaria ja Rumeenia Schengeni tsooniga liitumine on küllaltki sümboolse tähendusega, sest nüüd on sisuliselt terve Euroopa Liit ühtlasi ka Schengeni viisaruum. Ainsad EL riigid, mis nüüd Schengeni tsooni ei kuulu, on Iirimaa ja Küpros. Iirimaa ei soovigi Schengeniga liituda, Küprose liitumisprotsess on ajutiselt külmutatud Türgi poolt okupeeritud riigi põhjaosa tõttu. Kokku kuulub nüüd Schengeni viisaruumi 29 riiki.
Schengeni tsooni kaart (allikas: Vikipedia)Mis reisijale muutub?
Kolmandate riikide kodanikud, kes omavad mõne teise riigi Schengeni viisat, saavad nüüd ilma täiendava viisata reisida ka Bulgaariasse ja Rumeeniasse või nende kahe riigi viisaga teistesse Schengeni riikidesse. Venemaa turismilehtedel juba rõõmustatakse, et nüüd saab Schengeni viisat taotleda ka Bulgaaria ja Rumeenia saatkondades.
Schengeni piirkond on aastaid püsinud küllalt muutumatu. Schengeni viimane suurem laienemine toimus aastal 2007, kui viisaruumiga liitus ka Eesti. 2008. aastal liitus Šveits ning 2023. aastal Horvaatia. Vähemalt mõneks ajaks on Schengen nüüd "valmis".
Ei pruugi "valmis" olla. Gibraltari Schengeni viisaruumiga liitumise osas käivad hetkel läbirääkimised. Põhimõtteline otsus on tehtud, vaieldakse detailide üle...vaidlus tõsi küll käib juba päris mitu aastat
Vene spioonid saavad siis nüüd oluliselt paremini sisse imbuda Schengenisse jah?
See Gibraltar on hea märkus. Mäletatavasti oli Gibraltari Brexiti-järgne staatus viimase hetkeni lahtine ja ajutine kokkulepe sõlmiti vaid paar tundi enne Ühendkuningriigi lõplikku lahkumist Euroopa Liidust. Aga see ajutine kokkulepe lõppeb vist selle aasta lõpuga ära ja minu teada erilisi edusamme lahenduseks pole tehtud. Britid tahaks samal ajal olla väga suveräänsed, aga ühtlasi nautida kõiki Schengeni vabadusi.