Dubai ja Emirates seisavad teeristil
veigo
veigo
3. sept 2019 01:57

Kuidas küll ajad muutuvad – aastal 2013 sai Trip.ee-s kirjutatud Emiratesi plaanidest saada aastaks 2020 maailma suurimaks rahvusvahelisi reisijaid teenindavaks lennufirmaks ja kolida aastaks 2025 täielikult üle Dubai uude Al Maktoumi ehk Dubai World Center (DWC) lennujaama. Täna võib öelda, et kumbki plaan pole määratud täituma. Emirates on rahvusvaheliste reisijate poolest tõusnud küll maailma suuruselt kolmandaks lennufirmaks, kuid viimastel aastatel on nende kasvumootor seiskunud. Nüüd on ka teada, et Al Maktoumi superlennujaama, mis oli planeeritud esimeses etapis vastu võtma 160 miljonit, valmimisel 250 miljonit reisijat aastas, ehitus on määramata ajaks peatatud. Eelmine aasta läbis Al Maktoumi 900 000 inimest, mis on näiteks vähem kui kolmandik võrreldes Tallinna lennujaamaga.

Dubai eelmise aasta majanduskasv oli madalaim alates 2010. aastast, turistide arv pole kasvanud alates 2017. aastast. Emiratesi märtsis lõppenud 2018-2019 majandusaasta kasum oli küll 570 miljonit eurot, kuid aastaga vähenes see 44%. Arvestades 27 miljardi euro suurust käivet, teeb see kasumiks vaid 2% käibest. Dubai lennufirmal on aina raskem leida uusi liine, kus kasumlikult opereerida. Seda tänu sellele, et Emiratesi lennukipargis on ainult maailma suurimad lennukid Airbus A380 ja Boeing B777. Et kasv on aeglustunud, annab märku seegi, et A380 tellimus tühistati (neid on siiski veel 10 tükki saabumas) ning vaadatakse väiksemate lennukite poole nagu Airbus A350.

Keerulised dilemmad

Selleks, et kasumlikkust tõsta, peaks Emirates osad kahjumis olevad liinid sulgema. Seda on aga keeruline teha, sest see mõjutab otsekohe teiste liinide täituvust, sest Dubai on suures osas transiitlennujaam. Teisisõnu, ühe kahjumliku liini sulgemine võib viia mõne kasumliku liini kahjumisse.

Minnes üle väiksematele lennukitele, oleks see kohe hoop Dubai majandusele, sest Emiratesi grupp annab 25% Dubai SKT-st. Iga A380-st väiksem lennuk tooks Dubaisse vähem reisijaid ning sellel oleks oluline mõju sealsele teenindussektorile (turism, kaubandus). Sellele järgnev mõju võib olla ehitussektorile ja kinnisvarale. Üks alternatiivides oleks väiksemate lennukitega lisada sagedusi, kuid sellele seab oma piirangud slottide saadavus nii Dubais kui teistes lennujaamades.

Tulevik ei osutunudki nii lollikindlaks

Dubai on läbi teinud meeletu arengu, kuid tundub, et mingil hetkel läksid ambitsioonid liiga suureks. 500-600 kohaliste A380-tega kogu suuremat osa maailma ühendada (2/3 maailma rahvastikust elab Pärsia lahe äärest vähem kui 8 lennutunni kaugusel) tundus 10 aastat tagasi küllalt loogiline, nagu ka DXB muutmine suureks sõlmjaamaks. Aina uued ja uued megaehitused Dubais lisasid glamuuri ka Emiratesile.

Dubai lennujaam 1960-ndatel

Emiratesi strateegia saavutada mastaabiefekt, lennates ainult suurte ja väga suurte Boeing B777 ja Airbus A380 lennukitega, töötas aastaid väga hästi. Pidev kasv ja uued liinid toitsid kasvavaid ambitsioone. Kuid üks asi, mida dekaad tagasi oli raske näha, oli lennukite areng.

Tänaseks on saadaval lennukid, mille lennuulatus on oluliselt suurem varasematest lennukitest, efektiivsusest rääkimata. Laia kerega Airbus A350ULR ja B787-9 ning kitsa kerega Airbus A321XLR võimaldavad avada otselende, mis veel 5 aastat tagasi tundusid mõeldamatud. Võtame või Qantase opereeritava Perth – London või Singapore Airlinesi Singapur – New York liinid. Tulemas on ka Sydney – London lennud (Qantase Project Sunrise). Emiratesile ei tee kindlasti rõõmu ka see, et nõudlus vahemaandumiseta lendude järgi maailma suurlinnade (eriti ärikeskuste) vahel on kasvanud. See võtab vähemaks kasumlikke ärireisijaid.

Ka teised lennufirmad ja -jaamad pole maganud

Emiratesi arengut jälgiti huviga, kuid käsi rüpes ei hoitud. Istanbulis valmis uus lennujaam, mis annab Turkish Airlinesile võimaluse areneda ja osa sellest arengust tuleb Emiratesi ja teiste Lähis-Ida lennufirmade arvelt. Erinevalt Emiratesist kasutab Turkish Airlines erineva suurusega lennukiparki, mis võimaldab olla paindlikum ja teenindada sihtkohti, kuhu Emiratesil oma hiiglastega asja pole.

Aafrikas on aastatega kõvasti arenenud Ethiopian Airlines, pakkudes uusi ühendusi Aasia ja Aafrika vahel. Dubaid on vahele vähem vaja. USA-st on Indiasse avatud otseliine – jälle pole vaja läbi Dubai lennata. Hiina lennufirmad avavad jõuliselt uusi liine, Oman Air on arengufaasis, ka Saudia on aina agressiivsem. Qatar Airwaysi kvaliteeti hinnatakse jätkuvalt kõrgemaks.

Koostöö Flydubaiga?

Emiratesiga ühte gruppi kuuluv Flydubai oleks tihedamaks koostööks loogiline valik ja seda on tasapisi ka tehtud. Tulevik on veidi segasem, sest Flydubai plaanib hullumeelset kasvu. Kui praegu on neil 64 lennukit, siis lisandumas on 236 (kõik erinevat tüüpi 737 MAX lennukid). Osa läheb vanemate lennukite väljavahetamiseks, kuid netokasv on siiski kolmekordne. Kust võetakse kõik need reisijad?

Dubai kunagine sära pole enam päris see

Emirates on aastaid võitnud Dubai glamuurist ja suhtelisest vabameelsusest, kuid nagu trendidega kipub olema, trend on lihtsalt trend ja ühel hetkel võib see muutuda, õigemini ongi üksjagu juba juhtunud. Dubais siiski usutakse, et kasv jätkub. Selle kinnituseks on uue 550 meetri kõrguse Burj Jumeira pilvelõhkuja ehitamine, millest peaks saama linna järgmine ikoon.

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased