Moseli jõe kaldad on reisijale tõeline maiuspala. Sealsed maalilised viinamarjaistandused, väikelinnad ja lossid lihtsalt kutsuvad pildistama. Mitte kaugel Koblenzi linnast leiab aga ühe üsna ebatavalise turismiobjekti – Leyeni kindluse.
Pisikeses Kobern-Gondorfi linnakeses asuva Leyeni kindluse (või Leyeni lossi) teeb eriliseks see, et läbi selle on ehitatud nii raudtee kui maantee. Aga kust on üldse pärit mõte, et teed peab tingimata läbi kindluse ehitama?
Esimene kirjalik märge Leyeni kindluse kohta pärineb aastast 1272, kuigi arvatakse, et kindlus ehitati juba 12. sajandil. Alates aastast 1560 oli see Leyeni printside residents. Leyenid olid sel ajal Moseli kõige mõjuvõimsam suguvõsa ja neile kuulus hulk viinamarjaistandusi. Samal ajal ehitati ümber ka kindlus ning see oli ainus vallikraavidega ümbritsetud kindlus Moseli orus.
Õnnetuseks on Leyeni kindlus mitut puhku ajaloos ehitajatele ette jäänud. Esimeste korda juhtus see aastal 1876, kui kindlus takistas raudtee ehitamist. Siis otsustati lammutada kindluse kirik ja raudtee jagas kindluse kaheks.
Ligi 100 aastat hiljem, aastal 1969 ähvardas Leyeni kindlust täielik lammutamine, sest see jäi ette uuele maanteele. Kuna raudtee ja Moseli jõe vahel rohkem ruumi polnud ja ümbersõidu ehitus üle Moseli oleks läinud liiga kalliks, plaanitigi lossikompleks lihtsalt maha võtta. Õnneks kaevasid ekskavaatorid läbi ainult selle esimese korruse. Nii läbibki maantee B416 Leyeni kindlust.
Kuigi hiljem on taoline tee-ehitus ümber hinnatud arhitektuuriliseks vandalismiks, turistidele läbi kindluse minev tee meeldib. Lossi raudteest teisele poole jäävast osast leiab muuhulgas ka veinimuuseumi.
Leyeni kindluse saksakeelne nimi Schloss von der Leyen võib kõlada tuttavalt ja tõepoolest, Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni nimi viitab, et ka tema juured ulatuvad samasse kindlusesse.
Fotod: Wikimedia Commons
Vaata ka teist reisiideed seal lähedal: Reisiidee Saksamaal – Eltzi loss
Jah, Moseli äärne tee on tõesti kaunis. Minu kogemuse järgi Saksamaa top5 kõige ilusama ning meeldejäävama paiga hulgas. Tegelikult - Baieri Alpid ja Moseli äärne ongi võib olla kohad mis Saksamaalt enim meelde jäänud.