Gruusias pole hetkel parimad ajad. Ebaausalt läbiviidud parlamendivalimised ja Gruusia valitsuse otsus peatada läbirääkimised Euroopa Liiduga ühinemiseks on toonud kaasa laialdase protestilaine nii pealinnas Tbilisis kui teistes Gruusia linnades. Rahumeelseid meeleavaldusi on laiali aetud pisargaasi ja veekahuritega, meeleavaldajaid ja opositsioonijuhte on arreteeritud ja jõhkralt pekstud. Kõigel sellel on oma mõju ka Gruusia turismile ja nagu arvata, siis mitte positiivsest küljest.
Gruusia Restoranide ja Hotellide Liidu esimehe Šalva Alaverdašvili sõnul on praegu 70% Tbilisi hotellidest külalistest täiesti tühjad ja nad proovivad lihtsalt elus püsida. Broneeringud on langenud tasemele, mis muudab hotelliäri mõttetuks. Turismile toetuvatele äridele on rahu ja stabiilsus äärmiselt olulised ning lahenduseks oleks korraldada uued valimised, ütleb liidu juht.
Svaneetias asuva Paliani hotelli omanik ütleb, et see suusahooaeg saab olema üsna katastroofiline, kuna riigis toimuvate sündmuste tõttu on asutud broneeringuid tühistama.
Väidetavalt on viimase kahe nädalaga üle Gruusia tühistatud umbes 70% hotellibroneeringutest ja see annab selgelt tunda ka Gruusia olulisemas veinipiirkonnas Kahheetias, kus üldiselt on ülekaalus valitsuspartei toetajad.
Bakuriani suusakuurortis on olukord mõnevõrra parem, kuid ka paljudes sealsetes hotellides on broneeringuid tühistatud ja firmaüritusi ära jäetud. Nõudlus on kahanenud nii väljast saabuvate kui Gruusia siseturistide puhul.
Bakurianis asuvas Bakuriani Inn hotellis on täituvus detsembriks 60%, mida on tavapärasest vähem. Välja tuuakse, et detsembris ja jaanuaris tühistati planeeritud grupireise Poolast ja Eestist. Mitmete potentsiaalsete grupiproneeringute puhul pole endiselt kindlat vastust ja on üsna ilmne, et Gruusia sündmustel on otsustamisele selge mõju.
Gruusia kui turismibränd kannatab
Kuigi pole põhjust arvata, et Gruusia üldises plaanis oleks vaatamata meeleavaldustele vähem turvaline, kui varem, on meediasse jõudval infol reisiplaanide tegemisele paratamatult oma mõju. Kui politsei vägivaldne tegevus on meedias nähtaval kohal, siis selliseid sihtkohti eelistavad turistid tavaliselt vältida.
Gruusia on viimastel aastatel teinud väga palju tööd oma rahvusvahelise atraktiivsuse suurendamiseks, nüüd on oht, et kõik need pingutused Gruusia turismibrändi tutvustamiseks jooksevad tühja. Turism õitseb keskkondades, kus valitseb poliitiline stabiilsus ja ohutus, Gruusia puhul seda hetkel paraku öelda ei saa.
Gruusia liikumist EL liikmelisuse suunas peeti poliitilise stabiilsuse märgiks, mis julgustab Euroopast ja mujalt pärit turiste riiki külastama. Nüüd on Gruusia tähelepanu keskpunktis hoopis valedel põhjustel. Võib arvata, et lähikuudel seistakse silmitsi külastajate arvu märgatava langusega. Näis, mis arengud Gruusias lähiajal toimuvad, aga kui Gruusia asjadest keskmisest ehk veidi informeeritumad Eesti ja Poola turistid juba Gruusiat väldivad, siis vist on grusiinidel põhjust muretsemiseks küll.
Näiteks soome foorumites leidub omajagu neid, kes plõksivad, et nemad Türgisse puhkama el lähe, sest polevat ikka piisavalt demokraatlik maa. Ja et üldse pooled maad neile "väärtuste" tõttu ei kõlba.
Aga eks see ole igaühe oma valik.Üks elu on.
poliitika poliitikaks, aga tänane tosina inimese hukkumine vingugaasimürgitusse näitab, et arenemisruumi on seal küllaga. Mõtetud surmad, mille vingugaasiandur oleks ära hoidnud.
To: grandboat
Samamoodi võtavad ilmselt ka venelased täna hea meelega maksjaid turiste vastu. Eriti kui nood moka maas peavad. Võivad ka kõik "rahvuslikult meelestatud" seltsimehed minna.
Aga objektiivselt võttes pole Gruusia hetkel stabiilne. Ka riiklik sund toimub valimatu peksmise läbi, ehk et vaatamata sellele, kas minu poliitiliseks või maailmavaateliseks eelistuseks on Venemaa laienemine NSVL piiride suunas või mitte, ma sinna perepuhkust veetma ei läheks.