Egiptuse viisa kallineb üle kahe korra

Egiptus

Egiptuse ametnikud andsid veebruari eelviimase nädala lõpus, kui meie tähistasime Vabariigi aastapäeva, teada, et vastu on võetud otsus alates 1. märtsist tõsta Egiptuse viisa maksumust rohkem kui kaks korda. Kui seni tuli viisa eest piiril välja käia 25 dollarit, siis alates märtsist maksab ühekordne viisa 60 dollarit ja mitmekordne 70 dollarit.

Vähem kui nädalapikkune etteteatamisaeg turismisektorile sedavõrd olulisest otsusest on pretsedenditu isegi Egiptuse kontekstis. Tagasiside nii Egiptuse kui Euroopa reisikorraldajatelt oli etteoodatult hävitav, sest paljud reisijad on reisi broneerinud, arvestades viisa senise maksumusega.

Ja oh üllatust! Läks mööda mõni päev ning saabus info, et otsus viisa hinda kergitada on ümber vaadatud. Viisa hind küll tõuseb, kuid mitte alates 1. märtsist, vaid hinnatõus on edasi lükatud 1. juulini 2017. a. Selline otsus nõudis Egiptuse välisministri isiklikku sekkumist, sest Egiptuse reisifirmasid koondavate katusorganisatsioonide protest muutus juba liiga valjuks. Ühtäkki avastati, et viisa hinna etteteatamata tõusuga tekkis tõsine oht Egiptuse firmade ja Euroopa reisikorraldajate vahel sõlmitud lepingute katkemiseks.

Kogu selle absurdimaigulise loo juures on märkimisväärne veel see, et kõik see tugineb sisuliselt kuulujuttudele, sest ühtegi ametlikku teadet pole kummagi otsuse kohta avaldatud. Egiptuse ingliskeelsed online-väljaanded (parim neist tundub olema english.ahram.org.eg) tuginevad infole, mis on pärit hästiinformeeritud allikatest, kes kõik soovivad jääda anonüümseks, sest nad pole volitatud meediaga suhtlema.

Igal juhul on Egiptuse võimude otsus viisa maksumust tõsta veidi kummalise ajastusega. 2016. aastal vähenesid Egiptuse turismitulud võrreldes 2015. aastaga 44,3 %, moodustades 3,4 miljardit dollarit (3,2 miljardit eurot). Võrdluseks, 2010. aastal, kui riiki külastas 14,7 miljonit turisti, oli sama number 11 miljardit dollarit.

2017. aasta algul on turistid Euroopa suunalt hakanud Egiptusesse tasapisi tagasi pöörduma. Kuid nii mõnegi jaoks võib kõrgem viisa hind sihtkoha valikul saada määravaks, sest Egiptust võetakse jätkuvalt teatava ebalusega. Näiteks perepuhkuse puhul koguneb viisade pealt kokku päris kenake summa. Kui mulje saab veidi vilets juba enne reisi, ei aita ka see, kui riik muidu on tänu odavale naelale praegu väga taskukohane reisisiht.

Miski ütleb, et see lugu saab veel järje.

Lõunamaades on ju hinna tõstmine käibe kahanedes standardolukord, kasum ei tohi ju väheneda :)