EU261: lennu tühistamisel peab šampanja kompenseerima

Juhul, kui lennufirma ei täida lennureisijate õigusi reguleerivas määruses nr 261/2004 lendude hilinemise ja tühistamise puhul ettenähtud hoolitsuskohustust, tuleb reisijale hüvitada ka õhtusöögi juurde tellitud šampus. Sellisele otsusele jõudis Saksamaal Düsseldorfi kohus.

Kui lend tühistatakse, siis on lennufirmad Euroopa Liidus kohustatud lisaks ettenähtud hüvitisele pakkuma reisijatele:
a) ooteajaga võrreldes piisava söögi;
b) hotellimajutuse, kui tuleb oodata üks või mitu ööd;
c) transpordi lennujaama ja majutuskoha vahel.

Düsseldorfis käsitletud kohtuasjas oli tegemist juhtumiga, kus 2 tundi enne broneeritud Göteborg – Düsseldorf lennu väljumist teatas lennufirma lennu tühistamisest. Kuna lennufirma ei pakkunud reisijale ei majutust ega toitlustust, tasus reisija mõlema eest ise. Õhtusöögi arve sisaldas ka veini ja šampust. Lennufirma (pole teada, mis lennufirmast jutt käib) ei soostunud seda reisijale hüvitama.

Düsseldorfi kohus otsustas, et kuna lennufirma ettenähtud hoolitsuskohustust ei täitnud, on reisijal õigus nõuda reisi viibimisest tingitud mõistlike kulude hüvitamist. Antud juhul maksid reisijad hotellimajutuse eest 286,50 eurot ja 243,09 eurot söögi ja joogi eest, millest ligi 45 eurot moodustasid šampus ja dessertvein. Kohus luges õhtusöögi juurde tellitud joogid osaks normaalsest õhtusöögist ning kulud tuleb lugeda mõistlikeks, sest saadaval oli märgatavalt kallimaid veine ja šampuseid. Seega peab lennufirma kulud veinile ja šampusele hüvitama.

Mis selle loo juures on oluline, on see, et esialgu keeldus lennufirma üldse igasuguse hüvitise maksmisest, viidates, et reisi tühistamise tingisid erakordsed asjaolud (Düsseldorfis oli äge äiksetorm). Kindlasti pole antud juhtum erand ja iga lennufirma hüvitiste maksmisest keeldumisega ei tasu kohe nõus olla (sellest on pikalt juttu olnud selles foorumiteemas). Juhul, kui lennufirma ei paku lennu hilinemise/tühistamise puhul ettenähtud toitlustust ja majutust, siis tuleb reisija poolt tehtud mõistlikud kulud söögile ja majutusele vastavalt määrusele EU261 kompenseerida. Nagu näha, tuleb mõistlikuks kuluks lugeda ka õhtusöögi kõrvale tellitud joogid.

Allikas: airliners.de

Viimased uudised samal teemal:
Euroopa Kohus: mitte EL jätkulendude puhul on õigus hüvitiseks
Lufthansa nõuab kompensatsiooni maksmiseks selfiet