Euroopa Liidus muutub tõhustusdoosita reisimine raskemaks
veigo
veigo
31. jaan 2022 05:57

Kui hiljuti tuli uudis, et Euroopa Liidu liikmesriigid on kokku leppinud koroonatõendite omanikele reisipiirangute kaotamises, siis veidi varju on jäänud, et asjal on ka teine pool: ilma tõhustusdoosita EL-s reisimine võib muutuda hoopis keerulisemaks.

Euroopa Komisjoni otsusega kehtestati alates 1. veebruarist 2022 EL digitaalse vaktsineerimistõendi kehtivuseks 9 kuud (täpselt 270 päeva) pärast esmast täisvaktsineerimist (2 doosi või Jansseni puhul 1 doos). Otsuse taga on see, et koroonavaktsiinide toimeaeg osutus oodatust lühemaks, lisaks tuli peale nakkav omikroni tüvi. Selleks, et koroonasertifikaat kehtivust ei kaotaks, on vajalik teha tõhustusdoos.

Tõhustusdoose tähistatakse koroonatõendil järgmiselt:

  • 3/3, kui tõhustusdoos järgneb esmasele 2 doosilisele vaktsiinile.
  • 2/1, kui tõhustusdoos järgneb 1 doosilisele vaktsiinile või ühele doosile 2 doosilisest vaktsiinist, mille on saanud Covid-19 läbipõdenud isik.

Tõhustusdoosi saanute EL digitaalsete vaktsineerimissertifikaatide aegumistähtaega pole piisavate teadusandmete puudumisel praegu sätestatud.

Koroonatõendi kehtivus võib olla veelgi lühem

Paljud riigid on aga lühendanud esmase vaktsineerimistõendi kehtivust veelgi. Näiteid:

  • Itaalia - 6 kuud
  • Belgia – 150 päeva
  • Austria – 180 päeva
  • Kreeka – 7 kuud
  • Läti – Jansseni vaktsiin 5 kuud
  • Ungari – 6 kuud
  • Malta – 3 kuud

Kus on trikk?

Nüüd võib tunduda, et mis mõte on ühenduse üleselt kokku leppida esmaste vaktsineerimistõendite kehtivusajas 270 päeva, kui liikmesriigid kehtestavad ikka oma reegleid? Tegelikult siin otsest vastuolu polegi. Trikk on selles, et kui EL liikmesriiki sisenemisel aktsepteeritakse koroonatõendi kehtivusajana 270 päeva, siis tõhustusdoosita reisijaid võivad oodata siseriiklikud piirangud, mida on kõikidel liikmesriikidel õigus täiendavalt kehtestada. EL riikide vaktsineerimistõendite kehtivusaja lühendamise põhitõukaja ongi riikide soov suunata oma kodanikke tõhustusdoosi saama.

Vaadates praegusi trende, on Euroopas suund siiski siseriiklike piirangute kaotamise poole. Loodetavasti on suvise reisihooaja alguseks piirangute teema vähemalt vaktsineeritute puhul üldse maas.

Hetkel aga tasub mõnda EL riiki reisides eelnevalt tutvuda seal kehtivate piirangutega portaalis reopen.europa.eu (kus masintõlge eesti keelde on kohati karauul), reisitargalt.vm.ee või riikide valitsuste ja turismiametite veebilehtedel.

Aga see on vist selge, et Euroopas probleemivabamaks reisimiseks tasub see tõhustusdoos ära teha. Väiksem nakatumisoht muidugi kõikjal.

Aga kas on infot ka 12-18 aastaste reisimise võimaluste kohta? Tõhustusdoose neile ei tehta, aga 6 kuud (näiteks Itaalia) hakkab läbi saama.

0
0

Vaktsineeritud 12-18 aastaste reisivõimalusi ei piirata, lühendatud kehtivuse puhul käib jutt võimalikest siseriiklikest piirangutest ja need hakkavad Euroopas järjest kaduma, seda ka Itaalia puhul.

0
0

Kas keegi oskab aidata.Kaks süsti saanud,kolmandale ei jõudnud,aga nüüd jaanuaris läbi põetud ja paber olemas,kas nüüd ikka ilma tõhustusdoosita reisimine raskendatud?

0
0

Reisimiseks on vajalik kehtiv tõend. Veelkord link selle kohta.

0
0
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Seesam
Sisuturundus
Puust ja punaseks: kes hüvitab pagasi hilinemise, kahjustumise ja varguse?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased