Euroopa riigid piiravad vaktsineerimistõendi kehtivusaega

Euroopa Liidu koridorides ja liikmesriikides on hoogustunud arutelud vaktsineerimise edendamisele suunatud initsiatiivide üle. Välja on käidud suhteliselt ebapopulaarne kohustuslik vaktsineerimine, aga reaalsem mõju reisimisele võib olla EL vaktsineerimistõendi kehtivusaja piiramisel 9 kuu peale. Euractiv-i andmetel toetavad Euroopa Komisjoni sellist ettepanekut Saksamaa, Kreeka, Ungari, Itaalia, Prantsusmaa, Läti ja Leedu. Belgia ja Taani eelistaks 12 kuulist kehtivusaega, kuid see idee pole toetust kogunud.

Lõplik otsus peaks sündima järgmisel nädalal ning see peaks rakenduma alates veebruarist 2022.

Samas on mitmed Euroopa riigid juba kehtestanud Covid-19 tõenditele ajalise piirangu.

Horvaatia

Horvaatia oli maailmas esimene riik, mis kehtestas Covid-19 tõendi kehtivusele ajalise piirangu. Kui esialgu pandi kehtivuse piir 210 päeva peale, siis alates augustist on Covid-19 tõendi kehtivusajaks 270 päeva.

Tšehhi Vabariik

Alates 1. jaanuarist 2022 kehtib vaktsineerimistõend Tšehhi Vabariigis 9 kuud. Tõhustusdoosi saamine pikendab vaktsineerimistõendi kehtivuse määramata ajaks.

Austria

Austria oli Horvaatia järel teine riik Euroopas, mis kehtestas Covid-19 vaktsineerimise kehtivusele ajalise piirangu. Alates augustis 2021 kehtib vaktsineerimistõend Austriasse sisenemiseks kuni 270 päeva ehk 9 kuud. Covid-19 läbipõdemise tõend kehtib 180 päeva. Ühedoosilist Johnson & Johnson vaktsiini ilma tõhustusdoosita aktsepteeritakse ainult kuni 3. jaanuarini 2022.

Prantusmaa

Alates 15. detsembrist peavad üle 65 aastased ja Jansseni vaktsiiniga vaktsineeritud vaktsineerimistõendi pikendamiseks saama tõhustusdoosi. Alates 15. jaanuarist peavad 18 – 65 aasta vanused hiljemalt 7 kuu möödudes vaktsineerimisest saama tõhustusdoosi, et säilitada vaktsineerimistõend kehtivana.

Montenegro

Euroopa Liitu mittekuuluvas Montenegros kehtivad vaktsineerimistõend ja läbipõdemistõend 6 kuud (180 päeva). Lühikese kehtivusaja eesmärgiks on suunata inimesi tõhustusdoosi saama.

Iisrael

Iisraelis, mis hetkel küll ajutiselt välisturiste vastu ei võta, on ilmselt maailma karmimad reeglid. Vaktsineerimistõend kehtib seal kuni 180 päeva ka kolmanda doosi saanutel.

Kokkuvõtteks

Kes vähegi reisida soovib, on aeg mõelda tõhustusdoosi peale.

Vaata ka: Reisid välismaale? Uuenda oma vaktsineerimistõendit!