Hiina ja Venemaa keelustavad VPN-i kasutamise
veigo
veigo
3. aug 2017 04:01

Tänapäeva internetistunud maailmas on talutava internetiühenduse olemasolu reisil tihti üsna möödapääsmatu vajadus. Majutuskohtade broneerimine, kaardirakendused, ligipääs postkastile, ühendusepidamine lähedaste ja sõpradega, info otsimine, fotode üleslaadimine ja blogimine on muutunud normaalseks ja orgaaniliseks osaks reisimiseks. Seda harjumatum on, kui mõnes riigis on mõned täiesti tavalised harjumuspärased asjad keelatud.

Hiina

Markantseim näide on ilmelt Hiina, kus inimeste meelsuse suunamiseks on aastaid piiratud info vaba levikut. Interneti Suur Tulemüür, nagu seda kutsutakse, piirab ligipääsu rohkem kui 3000 veebilehele, hiinlaste avaliku arvamust internetis jälgib 2 miljonit ametnikku. Hiinas on blokeeritud paljud mujal igapäevaselt kasutatavad lehed – kõik Google’i teenused (Google.com, Gmail, Google Docs, YouTube jne), sotsiaalvõrgustikud nagu Facebook, Twitter, Instagram, Flickr, blogimisplatvormid WordPress ja Blogspot (mis on lisaks ka Google’i omanduses), paljud suured meediaväljaanded (New York Times, LeMonde jm), failijagamine Dropboxis, sõnumite saatmine Viberis, rääkimata siis Amnesty Internationali või Human Right Watch veebilehtedest. Skype töötab nii ja naa, sõnumitega pole tavaliselt probleemi, kõnedega aga küll (loe kogemusi Skype’i kasutamisest Hiinas).

Seni on Hiinas reisides internetipiirangutest mööda pääsenud VPN-i (Virtual Private Network, virtuaalne privaatvõrk) abiga. VPN on tehniline lahendus, mis võimaldab peita sinu tegelikku asukohta. Rakenduste nagu ExpressVPN (Hiina jaoks tihti soovitus nr. 1), VyprVPN või PureVPN abil saab geoblokeeringust mööda hiilida ja valida oma virtuaalseks asukohaks näiteks Hollandi või Singapuri.

Alates 1. veebruarist 2018. a. on eraisikute poolt kasutatav VPN Hiinas aga keelatud. Ettevõttetele säilib VPN-i kasutamise võimalus juhul, kui selle kasutamine on registreeritud. Seni on interneti kasutamine olnud üsna piirangutevaba ka Hiina paremates hotellides, eriti 5* hotellides. Tavalisel reisijal tuleb aga arvestada, et Hiinasse reisides paljud harjumuspärased veebilehed enam ei toimi. Keeld ei puuduta siiski Hongkongi.

Venemaa

Hiina jälgedes astub ka Venemaa, kus VPN on keelatud alates 1. novembrist 2017. Erinevalt Hiinast pole blokeering Venemaal nii ulatuslik ja puudutab reisijaid vähem ja tuhanded blokeeritud veebilehed ei torka nii silma. Pigem on tegemist võimude jõudemonstratsiooniga, et nad võivad teha, mida tahavad ja siis, kui tahavad. Venemaal on ajuti blokeeritud selliseid veebilehti nagu Wikipedia, Twitter ja Reddit.

Araabia Ühendemiraadid

Alates 2016. aastast on VPN keelatud ka Araabia Ühendemiraatides, kus kasutajaid ähvardab vanglakaristus ja sadadesse tuhandetesse eurodesse ulatuvad trahvid. Tõsi, piirangud puudutavad ainult blokeeritud või keelatud teenuste (Skype, WhatsApp, Viber) kasutamist ja keelatud sisu vaatamist üle VPN-i.

Loodetavasti ei saa eelnevast inspiratsiooni Eesti Keelamis- ja Maksustamisministeeriumi tublid ametnikud.

Huvitav kuidas keeldu kontrolli all suudetakse hoida, terve Hiina kasutab VPN'i.

0
0
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased