Hiina teatas Covidi suhtes nulltolerantsi poliitika lõpetamisest ning selle ühe sammuna kaotatakse 8. jaanuaril 2023 välisriigist saabujatele karantiininõue.
Mis alates 8. jaanuarist muutub:
Mis teeb piiride avamise teate huvitavaks, on see, et öeldakse küll, et välisriikide kodanike töö-, äri-, haridus- ja perekülastuste viisade väljaandmist "optimiseeritakse", aga turismi ja turismiviisasid eraldi välja toodud pole. Seega on täiesti võimalik, et turismi eesmärgil Hiinasse jaanuaris reisida siiski ei saa. Jääb vägisi mulje, et Hiina kaotab piirangud vaid oma kodanikele, kes saavad nüüd tulla tulla Hiina uusaasta pidustustele 22. jaanuaril.
Omaette teema on muidugi see, kas lähiajal on Hiinasse reisimine üldse mõistlik. Hiina valitsus on muutnud oma nulltolerantsi poliitika "elamiseks koos Covidiga". Reaalsuses tähendab piirangute kaotamine seda, et Hiinat ootab lähiajal suur nakatumiste laine. Guardiani andmetel võib lähima 90 päeva jooksul nakatuda 60% Hiina elanikest, ehk 10% terve maailma rahvastikust.
Põhjusi on siin peamiselt kaks:
Tegelikult ei tea täpselt mitte keegi, mis Hiinas koroonaga toimub, sest võimud Covid-surmade statistikat enam ei avalda, testimisprogramm on lõpetatud ja püsib üldine vaikus. Küll on aga teada, et krematooriumid täituvad ja haiglad on patsientidest üle koormatud. Pole vist unistuste reisisiht.
Meid võib isegi rohkem puudutada see, et kui lähiajal peaks hakkam reisima paljud hiinlased, võib see tähendada nakkuse levitamist üle maailma. Hetkel on lendude arv Hiinasse küll piiratud ja lennukipiletid väga kallid, kuid kui hiinlaste suurem reisimine peaks lahti minema, siis võib ainult ette kujutada, mis juhtuma hakkab. Hiina rahvuarvu puhul tähendab isegi 1% elanikest 14 miljonit inimest. Järjekordsest suurest Covidi lainest ja piirangute taastamisest ei tahaks küll enam kuulda.
Kokkuvõtteks
Kuna punasüsteemidele meeldib kirjutada ridade vahele, siis pole selge, kas Hiina turismireisidele jaanuaris üldse avaneb. Ja arvestades kiirelt kasvavat koroonahaigete arvu, ei tundu Hiina lähemas perspektiivis just kõige turvalisem sihtkoht.
Uudised kirjutavad, et detsembri esimese 20 päevaga nakatus Hiinas 250 miljonit inimest, ehk 18% rahvastikust. Shangais on nakatunuid juba pea 50% elanikest. Praegu ei ole sinna küll ilma äärmise vajaduseta mõtet oma nina toppida.
Vsjoo idjot po plaanu, nagu ytleb laulusalm. Olin 2019 dets jaan Indoneesias ja pidevalt kylmetussymptoomidega, millele hiljem järgnes väsimusperiood. Kohalikud, kes karastunud tuules ja vihmas, olid samuti tatised.
Praegu olen terve ja nohugi pole kimbutanud.
Vaktsineerimata inimestest enamus siin hiina verd. Juba varem oli teada, et hiinlased on need, kes ei lase oma lapsi torkida.