Hoiatus! Lennnujaamades võib kuluda kõvasti rohkem aega.

Rahvusvaheline lennufirmade katusorganisatsioon IATA hoiatab, et kui vastastikku tunnustatud vaktsineerimise digisertifikaatide aktsepteerimine viibib, ootab meid lennujaamades ees paras kaos. Kui pandeemia eelselt kulus lennujaamades kõikide toimingute peale keskmiselt 1,5 tundi (check-in, turvakontroll, piiriületus, toll ja pagasi kättesaamine), siis nüüd võib see kõik tipptunnil aega võtta juba 3 tundi. Põhiliseks ajakuluks muutub tervisetõendite kontroll. Ja kui reisimine taastub 75% tasemele Covidi eelsest, võib lennujaamades kuluda juba viis ja pool tundi. 100% taastumise korral kuluks lennujaamades kõikide protseduuride peale 8 tundi.

IATA stsenaariumid lisanduva ajakulu kohta

Mitte keegi ei soovi oma reisil mõttetult aega kulutada kusagil lennujaama järjekorras oodates. IATA näeb probleemi lahendusena automatiseeritud Covid-19 kontrolli. Põhimõtteliselt on tehnilised lahendused olemas, kuid riikide valmisolek neid rakendada on erinev. Näiteks Eesti ei suuda kasutusele võtta isegi Euroopa Liidu IT-lahendust liikmesriikide koroonatõendite vastastikuseks tunnustamiseks. Ilmselt panustatavad Sotsiaalministeeriumi juhid selle peale, et keegi ei soovi Eestist kuhugi lennata või kusagilt siia lennata. Pole lendajaid, pole ka probleemi.

Digitaalsete koroonatõendite rakendamisel väheneksid järjekorrad lennujaamades märgatavalt ja võltsitud sertifikaatide esitamine muutuks oluliselt raskemaks. Ka paberite kontrolliga kaasnev teatav risk viiruse levikuks väheneks.

IATA andmed näitavad, et nõudlus reiside järgi on vaktsineerimise edenedes väga palju tõusnud, kuid riikide valmisolek ja lennujaamade tehnilised lahendused pole sellega sammu pidanud. Kui piirikontroll on juba paljudes kohtades küllalt automatiseeritud, siis nüüd on väljakutseks piiril automaatselt lugeda viirusevaba reisimist tõendavat QR koodi.

Kokkuvõtteks

Vedelike ja muu täiendava kontrolliga oleme me harjunud ja hakkame jõudma sinnamaani, kus vedelikke või arvutit pole vaja turvakontrollis enam isegi eraldi välja võtta. Nüüd tuleb hakata harjuma Covid-19 tõendite kontrolliga. Kuni digikontrolli rakendamiseni peab hakkama arvestama, et lennujaamades võib mõnda aega varasemast tunduvalt rohkem aega kuluda. Kui Schengeni leppe riikide piiril kontrolli dokumentide kontrolli pole, siis viiruse sertifikaatide automaatse kontrolli rakendumise kiirus erinevates riikides ja erinevates lennujaamades on praegu veel suur küsimärk. Igal juhul tasub suviste reiside puhul lennujaamade kontrollimiste jaoks varasemast tunduvalt rohkem aega varuda. Aga loodetavasti on jälle tegemist ajutise ebameeldivusga.