Horvaatia ühineb Schengeniga ja võtab kasutusele euro
veigo
veigo
9. dets 2022 07:45

Horvaatia oma Aadria mere äärse pika rannajoone, rohkem kui 1200 saare, koskede, mägede ja ajalooliste linnadega on puhkajate üks meelispaiku Euroopas. Alates 1. jaanuarist 2023 on Horvaatiasse reisimine senisest veelgi lihtsam, sest

  • Horvaatia ühineb Schengeni viisaruumiga ja
  • kasutusele võetakse euro.

Horvaatia on uuest aastast Schengenis

Euroopa Liidu riigid andsid 8. detsembril 2022 rohelise tule Horvaatia liitumiseks Euroopa sisepiirikontrollita Schengeni viisaruumiga. Sellega saab Horvaatiast 27 Euroopa riik, mis Schengeni leppega liitunud on.

Horvaatia maa- ja merepiiril teiste Schengenisse kuuluvate riikidega kaob piirikontroll alates 1. jaanuarist 2023, õhupiiril kaotatakse piirikontroll alates 26. märtsist 2023, mis langeb kokku lennufirmade suvise lennuplaani algusega. Seega järgmisel suvel Horvaatiasse puhkama lennates piiril dokumente enam ei kontrollita, kuigi ID kaart või pass peab kaasas olema.

Schengeniga liitumise ootuses avas Horvaatia 2022. aasta suvel 2,4 km pikkuse Pelješaci silla, mis võimaldab Lõuna-Horvaatia rannikul liikuda ilma Euroopa Liitu mittekuuluvat Bosnia-Hertsogoviinat läbimata. Kuna Schengeni ala reeglid nõuavad, et reisijaid ja nende sõidukeid kontrollitakse nii Schengeni territooriumile sisenemisel kui ka sealt lahkumisel, siis oleks see tähendanud täiendavat piirikontrolli ja järjekordi Bosnia piiridel. Seni teele jäänud Bosnia linn Neum kaotab aga suure osa liiklusest.

Pelješaci silla asukoht (allikas DW) Liikumine ilma Bosniat läbimata (Wikimedia Commons)

Schengeniga soovisid uuest aastast liituda ka Bulgaaria ja Rumeenia, kuid Bulgaaria liitumise blokeerisid Austria ja Holland, Rumeenia blokeeris Austria. Põhjuseks nende riikide suutmatus tõkestada illegaalset immigratsiooni Euroopa Liitu. Nüüd on nende kahe riigi Schengeni perspektiiv lähitulevikus ebakindel.

Schengeni viisaruumi kuulub ka 4 riiki, mis pole Euroopa Liidu liikmed (Island, Liechtenstein, Norra ja Šveits). Lisaks sellele on kolm Euroopa kääbusriiki – Monaco, San Marino ja Vatikan – avanud oma piirid Schengeni viisaruumi liikmetele, mistõttu nad on de facto Schengeni ala liikmed, kuigi nad ametlikult viisaruumiga liitumist taotlenud ei ole.

Kuna asemele euro

Alates 1. jaanuarist 2023 pole Horvaatiasse reisides enam vajadust raha vahetada, sest kuna asemel võetakse kasutusele euro. Horvaatias on hinnasilte kahes valuutas kuvatud alates selle aasta septembrist (sama, nagu kunagi Eestis eurole üleminekul).

Balkanil on euro ühepoolselt kasutusele võtnud ka Montenegro ja Kosovo. Euroopa Liit pole selle üle just õnnelik, aga seni seal euro kasutamist jätkatakse. Rahanduslepinguga kasutavad eurot Andorra, Monaco, San Marino ja Vatikan.

Eurot kasutavad riigid (Vikipeedia)

Soodsad lennupakkumised Horvaatiasse leiad üles Tripi lendude sooduspakkumiste rubriigist.

Lisaks veel, et Horvaatias saab ravimeid ka meie digiretseptiga.

3
0

@neandertaal, jah, lisaks saab Eesti retsepte kasutada ka Soomes, Poolas ning Portugalis: https://health.ec.europa.eu/ehealth-digital-health-and-care/electronic-cross-border-health-services_en

0
0
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Seesam
Sisuturundus
Just nii palju maksab toidumürgitus, luumurd ja rolleriga kukkumine eestlaste lemmiksihtkohtades
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Kuidas veeta pikk nädalavahetus Gauja rahvuspargis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased