Koh Phi Phi populaarne Maya Bay rand jääb suletuks

Lõuna-Tai üks populaarsemaid randu Maya Bay Phi Phi Leh saarel jääb turismile määramata ajaks suletuks, teatasid Tai ametnikud. Kuni 4000 (vahel isegi 5000) turisti ja 200 paati päevas on saarel põhjustanud sedavõrd ulatuslikud keskkonnakahjustused, et selle seisundi taastamiseks pole turistide saarele lubamine hetkel võimalik.

Phi Phi saared said populaarseks tänu aastal 2000 vändatud filmile The Beach. Leonardo DiCaprioga peaosas vändatud filmis valiti Maya Bay idüllilise paradiisisaare võttekohaks tänu türkiissinisele veele ja valge liivaga rannale.

Ligi 20 aastat populaarsust on saarele jätnud aga oma jälje. Hinnanguliselt on Maya Bay lähedal hävinenud rohkem kui 80% korallidest, kahjustada on saanud mangroovid ja rand ise. Keskkonnakahjusid põhjustavad nii turistid kui neid saarele toimetavad paadid. Kogemusteta või ignorantsed turistid kippusid koralle katsuma ja neid murdma, korallidele mõjub halvasti ka päikesekreemiga ujumine. Sellele lisandus mahajäetud prügi.

Maya Bay aastal 2013

2018. aasta juunis suleti Maya Bay 4 kuuks ökosüsteemi taastamise eesmärgil. Plaan oli saar oktoobris avada, kuid keskkonnaekspertide hinnangul pole see võimalik, sest sedavõrd lühikese aja jooksul keskkond ei taastu. Korallid kasvavad aastas umbes pool sentimeetrit, mis tähendab, et korallrahu taastamine võtab aastaid.

Kuigi Tai võimud olid saare halvenevast keskkonnaseisundist aastaid teadlikud, ei kiirustanud nad Phi Phi Leh saart sulgema, sest saar oli muutunud teatavaks Tai sümboliks ja tõi aastas sisse 400 miljonit bahti (10,7 miljonit eurot).

Kogu selle asja juures on irooniline see, filmi The Beach peaosatäitjat Leonardo DiCapriot teame täna kui aktiivset keskkonnaaktivisti. Oleks muidugi ebaõiglane üksnes DiCapriot kõiges süüdistada, kuid nagu ingliskeelses pressis märgitakse, T_he Beach Has Ruined the Real-Life Beach_ ("Rand" on hävitanud päriselu ranna).

Keskkonnateemad on peale Phi Phi aina teravamalt esil teisteski Kagu-Aasia populaarsetel puhkusesaartel. Mais 2016 suleti Phuketist 140 km eemal asuv Koh Tachai (Koh Tachai paradiisisaar nüüdsest külastajatele suletud), suletud on ka Phi Phi lähedal asuv Koh Yoong (Ko Yung). Filipiinidel on küsitav, kas sel hooajal Boracay saarele saab või mitte, prügiga on olnud probleeme Indoneesias Bali saarel.