trip-krainetrip-ukraine-dark

Lennufirmad on asunud Valgevene õhuruumi vältima

Tulenevalt Ryanairi lennuki kaaperdamisest Valgevene võimude poolt leppisid Euroopa Liidu liidrid esmaspäeva õhtul kokku soovituses EL lennufirmadel vältida Valgevene õhuruumi ning kavast keelata Valgevene lennufirmad liikmesriikide õhuruumis ja lennuväljadel. Eelkõige puudutab see Valgevene riiklikku lennufirmat Belavia.

Mida on Euroopa riigid ja lennufirmad juba otsustanud?

Küll aga on Euroopa valitsused ja lennufirmad juba võtnud vastu omajagu Valgevene õhuruumiga seotud otsuseid. Lühikokkuvõte:

 • AirBaltic ja Wizz Air teatasid esmaspäeval, et väldivad Valgevene õhuruumi.
 • Läti lennujaamad ei teeninda enam teiste riikide lennukeid, kes kasutavad oma lennumarsruudil Valgevene õhuruumi. Belavia lennuluba Riiga ja Air Balticu lennuluba Minskisse on peatatud.
 • Leedu ei luba alates teisipäevast Leedu lennujaamades maanduda lennukitel, mis on lennanud läbi Valgevene õhuruumi. Otsus puudutab päevas kokku 26 lendu Leedust ja Leetu.
 • Finnair teatas, et jätkab esialgu lende Türgisse (Gazipaşa) ja Kreekasse (Chania) üle Valgevene õhuruumi. Täiendus: Ka Finnair võtab kasutusele alternatiivsed marsruudid.
 • Ukraina valitsus peatas lennud Valgevenesse ja keelas Ukraina lennufirmadele Valgevene õhuruumi kasutamise.
 • Rootsi Lennundusamet soovitab Rootsi lennufirmadel Valgevene õhuruumi vältida. SAS teatas, et muudab Oslo – Kiiev lennu marsruuti.
 • KLM teatas, et ei lenda üle Valgevene.
 • LOT katkestas lennud Minskisse ja valmistab ette alternatiivseid marsruute seni üle Valgevene õhuruumi kulgenud lendudele.
 • Lufthansa oli esialgu seisukohal, et lennud üle Valgevene jätkuvad, kuid hiljem siiski otsustaati Valgevene õhuruumi ajutiselt vältida. See ei näi puudutavad Lufthansa Cargo tegemisi, teisipäeva hommikul lendas üle Valgevene Seoulist Frankfurti suunduv lennuk. Lufthansa lennud Minskisse on peatatud.
 • Ühendkuningriigi Tsiviillennundusamet CAA tühistas Belavia lennuloa Ühendkuningriiki ning keelas UK lennufirmadele üle Valgevene lendamise.
 • Avaldust Valgevene õhuruumi kasutamise kohta pole veel teinud Ryanair, kus info kõigub pressiosakonna "Midagi erilist ei juhtunud" stiilis teate ja tegevjuhi Michael O’Leari süüdistuste vahel riiklikus terrorismis.
 • Täiendus: 26.05 seisuga on Belaviale keelatud siseneda nende riikide õhuruumi: Läti, Leedu, Soome, Rootsi, Tšehhi Vabariik, Prantsusmaa, UK ja Ukraina ehk Euroopasse on Belavial üsna võimatu lennata.

Selline marsruut on Wizz Airi lennul Vilniusest Kiievisse

Mida teevad muu maailma lennufirmad?

Flightradar24 kaardilt selgub, et kõik teisipäeva hommikul Euroopasse suundunud Singapore Airlinesi (SIA) lennud (London, Frankfurt, Amsterdam) vältisid Valgevene õhuruumi. Samal ajal Cathay Pacific ja Air India lendasid Euroopasse üle Valgevene.

SIA lend SIN-LHR, millele järgnevad teised SIA ja KLM-i lennud

British Airwaysi lend Bangkokist Londonisse. Marsruut Valgevenest põhjas tundub olema Aasia ja Euroopa vaheliste lendude eelistatuim variant.

Lennud Eestist

Euroopa Liidu otsus piirata Valgevene õhuruumist üle lendamist ja Valgevene lennufirmade lende Euroopa Liitu puudutaks mitmeid Tallinna lennujaama liini- ja tšarterlende. Eelkõige oleks küsimärgi all Belavia lendude jätkumine Minskist Tallinnasse. Lennuplaani kohaselt peaks Belavia lend B2805 maanduma Tallinnas täna kell 17:05.

Üle Valgevene võivad kulgeda ka lennud Tallinnast Ukrainasse, Kreekasse, Türki ja Küprosele.

25.05. toimus Corendon Airlinesi opereeritud lend Antalyast Tallinnasse üle Valgevene.

Teema jätkuks:

Katari kriis – kuidas mõjutab see lendamist?

Lukasenka sai mida tahtis? Valgevenelaste kontaktid Euroopaga on viidud minimaalseks?