Maailma populaarseim reisifoorum on igaveseks suletud
veigo
veigo
1. nov 2021 05:27

Maailma kõige populaarsem reisihuviliste infovahetuspaik, Lonely Planeti Thorn Tree foorum on lõplikult suletud. Thorn Tree loodi 1996. aastal paigana, kus reisijad said jagada kogemusi ja rääkida erinevatest sihtkohtadest. See täiendas Lonely Planeti reisijuhte ja nii mõnigi TT foorumis jagatud soovitus leidis hiljem avaldamist ka vastava sihtkoha reisijuhis. 25 aasta jooksul kogunes sinna tõeliselt võimas infobaas, eriti vähemkäidavate kohtade puhul. Polnud eriti haruldased juhud, kus mõne riigi eksperdid jagasid kaasreisijatele nõu ja soovitusi tuhandeid kordi ning seal võis leida infot ka mõne kõrvalise küla kohta.

Nüüd on Lonely Planeti uued omanikud otsustanud Thorn Tree foorumi igaveseks sulgeda pärast seda, kui pärast pandeemia algust töötas foorum mõnda aega ainult lugemisrežiimil. Foorumi sulgemise põhjendusena pakutakse häirivalt sisutühja PR juttu, mis ei selgita ega põhjenda õieti midagi. Kirjutada, et muutunud oludes vajavad reisijad veelgi paremat informatsiooni ja soovitada seepeale jagada kogemusi Lonely Planeti Facebookis, Twitteris, Instagramis ja TikTokis tundub paraja mõnitamisena.

Kõige rohkem on kahju sellest, et aastatega kogutud ülemaailmne teadmistepagas on lihtsalt kadunud – kuigi foorumi read-only režiimis ülevalhoidmine poleks maksnud pea midagi. Lonely Planeti Thorn Tree kadus ilma igasuguse hoiatuseta, kuigi paljud oleksid soovinud seal leiduvat infot tulevasteks reisideks salvestada.

Kahjuks pole Thorn Tree foorumile võrdväärset ülemaailmse kaliibriga asendajat olemas. Jah, on küll olemas TripAdvisori foorumid, kuid nende kvaliteeti pole Thorn Tree omaga mõtet isegi võrrelda.

Lonely Planeti saatus – pidev omanikevahetus

Thorn Tree sulgemist aitab paremini mõista kiirpilk ajalukku.

Lonely Planeti asutasid 1973. aastal Austraalia abielupaar Maureen ja Tony Wheeler. Aastatega sai Lonely Planetist maailma tuntuim reisijuhtide kaubamärk.

2007. aastal, kui Lonely Planeti kirjastuses ilmus 500 erinevat raamatut ja toodeti sarju TV-le, müüsid Wheelerid ja Austraalia ettevõtja John Singleton 75% reisijuhtide kirjastusest BBC-le, veidi hiljem ka ülejäänud 25%. BBC (täpsemalt BBC Worldwide) ei suutnud Lonely Planetist siiski kasumlikult majandada ning 2012. aastal müüs BBC Lonely Planeti 95 miljoni eurose kahjumiga USA meediafirmale NC2. 2020. aasta detsembris müüs NC2 Media Lonely Planeti omakorda teisele USA meediafirmale Red Ventures.

Võib vist arvata, et uutel omanikel on reisikogukonna suhtlusplatvormi saatusest üsna ükskõik. Ilmselt ei konverteerunud erakordne hulk reisitarkusi piisavalt hästi ümber rahaks. Kui põrkuvad kaks erinevat maailma, siis seekord on kaotajaks reisijad.

Targemad IT-mehed ehk parandavad või täpsustavad, aga kas pole ehk nii, et on tööriistu (või vastavaid aadressi-kirjeid vm) , et veebilehtedele (ning võibolla ehk ka foorumite) sisule saab "ajas tagasi rännata" ning kogu sisu mis kunagi mingil ajahetkel mistahes tolle hetke seisuga lehel kuvatud, saab taaskuvada? Siis saaks ju üles korjata veel ehk? Kõik muidugi  reisi-ühiskonna hüvanguks, ning võimalike copyright-reeglite raames,.

0
1

Eks arhiivilehti on muidugi, näiteks archive.org

Aga ei tea, kui suures mahus need snapshotid on tehtud. Pealtnäha tundub, et teemad on klikitavad, aga ei tea, kui hästi navigeeritav selline arhiivileht on võrreldes originaaliga.

https://web.archive.org/web/20210716000410/https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/

Aga küllap keegi võtab selle andmekogu mõnelt arhiivilehelt ja riputab üles variandi, mis on ka searchitav jne

2
1

Näiteks selline oli Trip aastal 2001 

https://web.archive.org/web/20010220193747/https://trip.ee/

Tegijad pajatasid maarahvale Saigonist ja Laosest - foorumis arutleti, kas Austraaliasse lendamine on täitsa ulme või aitab üks Estraveli imetelefon ka odavama lennupileti hinna paljastada. Ja no ca 1000 euriga sai last minute Mehhikosse (keskmine kuupalk Eestis oli 2001. aastal ca 350 eurot).

8
1
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased