Missugused ikkagi on Euroopa suurimad lennufirmad?

Jaanuari alguses sai Trip.ee-s kirjutatud, et 2017. aastal lennutatud reisijate numbrite poolest tõusis Euroopa suurimaks lennufirmaks Lufthansa, täpsemalt Lufthansa Group lennufirmad, kuhu kuuluvad lisaks Lufthansale veel Austrian Airlines, Swiss, Brussels Airlines ja odavlennufirma Eurowings. Nende lennufirmadega lendas eelmisel aastal kokku 130 miljonit reisijat, teisel kohal oleva Ryanairiga 129 miljonit.

Sedasorti statistika, kus võrreldakse omavahel õunu ja banaane, on alati olnud segadust tekitav, sest see ei valgusta, kui palju inimesi lendas iga lennufirmaga eraldi võttes. Seetõttu on hoopis huvitavam vaadata Centre for Aviation poolt kokku pandud statistikat, kus ritta on on pandud lennufirmad eraldivõetuna ehk lennufirmad kaubamärkide lõikes.


Euroopa suurimad lennufirmad kaubamärkide lõikes. Allikas: CAPA

Kui vaadata lennufirmasid kaubamärkide kaupa, selgub, et Lufthansa ei mahu isegi esikolmikusse mitte. Euroopa kaks suurimat lennufirmat on odavlennufirmad Ryanair ja easyJet, neile järgneb Turkish Airlines. Lufthansa, Air France ja British Airways võtavad sisse kohad 4 – 6, järgneb Norwegian, mis 2017. aastal kasvas suuremaks, kui SAS. Esikümnes on 4 odavlennufirmat, esikahekümnes on odavlennufirmasid 8. Esikahekümnele järgnevad Aegean Airlines ja Finnair.

Ja seegi pilt pole täielik. Nimelt ei sisalda toodud statistika puhkuselendude andmeid. Nii mahuksid reisikorraldaja TUI Group oma 23 miljoni reisijaga ja Thomas Cook Group 18,5 miljoni reisijaga Euroopa suurimate lennufirmade edetabelis esimese 20 sekka, kuid jah, jällegi on tegemist kahe grupiga.

2017. aastal kasvatasid oma reisijate arvu kõik Euroopa TOP20 lennufirmad. Ainsaks erandiks on Alitalia, mille reisijate arv vähenes hinnanguliselt 2,4%. Alitalia töötab hetkel ainult Itaalia valitsuse rahasüstide toel ja ootab kosilast.

Kui vaadata, missugused Euroopa lennufirmad suutsid 2017. aastal kõige rohkem kasvada, siis TOP 20 seas näitasid märkimisväärseid, üle 20% ulatuvaid kasvunumbreid Wizz Air ja TAP Portugal. Veelgi võimsama kasvu tegi aga Jet2.com, mille reisijate arv kasvas tervelt 38,7%. Ka LOT-i kasvunumbrid on muljetavaldavad 27,5%. Finnairil pole reisijate 9,6% kasvuga samuti midagi häbeneda.