Missugused seadused kehtivad Saudi Araabias turistidele?
veigo
veigo
29. sept 2019 10:48

Et Saudi Araabia on turismile tasapisi avanemas, siis väike ülevaade, missuguste seadustega tuleb sellesse Lähis-Ida riiki reisides arvestada.

Saudi Araabia on konservatiivne islamiriik, kus kehtib islamiseadustik sharia. Sharia koosneb lisaks jumala ilmutusele koraanile ka prohveti ja tema kaasaegsete elust ja tegutsemisest tuletatud tavadest ja kommetest ehk sunnah’st, mis on põlvest põlve pärimusena edasi antud. Kuna ametlikku kirjapandud sharia õiguskoodeksit pole, tuleb kohtunikel seadust iga kord interpreteerida oma parema äranägemise järgi.

Lisaks tavalistele politseinikele hoolitseb korra eest ka religioonipolitsei mutawa, mis jälgib moraali ja shariaseaduste täitmist. Näiteks võivad nad palvuste ajal tänaval igaüht küsitleda ja saata lähimasse mošeesse. Mutawa mõjuvõim on viimaste aastate reformidega vähenenud.

Saudi monarhia ettevõetud reformide eesmärk on majandust mitmekesistada ja kasvatada järgmise 10 aasta jooksul turismitulusid praeguse 3% pealt 10 protsendini SKP-s. Üldiselt vaadatakse reformidele positiivselt, lõppude lõpuks on seal suur noorte osakaal. Samas on konservatiivsetel islamivaimulikel suur mõjujõud, mis kuuldavasti on põhjuseks, miks turismiviisa juurutamine toimus plaanitust mitu aastat hiljem.

Samaaegselt turismiviisa väljakuulutamisega kinnitati sündsusseadused, mis kehtivad nii saudidele kui turistitedele. 19 rikkumisest koosnevas nimekirjas pole vähemalt saudidele midagi uut. Lihtsalt nüüd on rikkumistel konkreetne rahanumber taga. Trahvid varieeruvad 50 riaalist 6000 riaalini (12-1470 eurot). Paljud selle nimekirja karistatavad pahateod ilmselt turistide tavakäitumise hulka ei kuulu, nagu näiteks transpordivahenditele sodimine või muusika mängimine palvuste ajal. Küll aga võib rahakotile kulukaks minna ebasobiv seksuaalne käitumine, ebasobiv riietus, s.h. ebasobivad kirjad t-särkidel või inimeste ilma loata pildistamine.

Sündsusreeglite rikkumisel määratavad trahvid (osaline, täisnimekiri [siin](https://www.arabnews.com/node/1561206/saudi-arabia))

Üldiseks meelespidamiseks (allikas):

  • Võimude kritiseerimine ükskõik mil viisil on keelatud ja see puudutab ka välismaalasi.
  • Fotografeerimine. Militaar- või valitsushoonete, ka valitsusega seotud hoonete (nagu lennujaamad) pildistamine võib lõppeda vanglas. Kohalike pildistamisel tuleb neil eelnevalt luba küsida. Üldine reegel on see, et kui kahtled, ära pildista.
  • Valentinipäeval punast ei tasu kanda. Kingituse- ja lillepoodidel on sel ajal keelatud punaste asjade müümine.
  • Oma seksuaalset kiindumust ei tasu demonstreerida ei heteroseksuaalsetel ega LGBT inimestel.
  • ID kaasa. Kanna alati kaasas passi või passikoopiat, kontrollid on tavalised.
  • Ramadani ajal on keelatud päeval avalikult süüa, juua ja suitsetada.
  • Ära kanna riided, millel on ebasobivad pildid või kirjad.
  • Riigis on keelatud alkohol, narkootikumid ja sealiha. Kuuldavasti siiski eksisteerivad expatide pubid, millele vaadatakse läbi sõrmede.
  • Samuti on keelu all pornograafia. Et selle tõlgendusvõimalus on küllalt lai, võib arvata, et näiteks enamik Kroonika numbreid mahub sinna alla.
Mada'in Saleh on Petra järel suuruselt teine kaljuarhitektuuriga linn

Saudi Araabia seadused naistele

Kuigi naisi puudutavad seadused on muutunud mõnevõrra leebemaks, tasub probleemide vältimiseks meeles pidada:

  • Kanna kohalikele tavadele vastavaid riideid. Kuigi välismaalastele pole abaya kohustuslik, pole selle kandmine üldse halb idee. Alternatiiv on konservatiivsed riided, mis ei ole liiga ümber keha. Probleeme võib tekitada liiga palju makeupi või liiga palju paljast nahka.
  • Hetkel on naistel keelatud avalikes randades ujuda koos meestega.
  • Riiete proovimine riidepoe proovikabiinis on keelatud, sest see on avalik koht.
  • Naistel on keelatud minna surnuaedadesse ja lugeda mittetsenseeritud moežurnaale.
  • Välisturistidelt enam ei eeldata riigis liikumiseks meessoost saatja olemasolu.
  • Sellegipoolest tuleb arvestada soopõhise segregatsiooniga nii transpordis kui avalikes kohtades. Suure uuendusena on plaanis hotellides, restoranides ja mujal juurutada turistisõbralikke poliitikaid, kus mehed ja naised saavad koos olla.

Turismiturundus saab olema keeruline

Punase mere turismiprojekt (Bloomberg)

Vaatamata ülipikale rannajoonele saab Saudi Araabias olema ennast väga keeruline turustada turismiriigina, kuigi lennuaeg Euroopast on sama, mis Ehiptusesse või AÜE-sse. Siin pole vaja isegi rääkida konservatiivsetest riietumisnõuetest või alkoholi puudumisest. Muidugi saadakse sellest aru ja tulevastesse Punase mere äärsetesse kuurortitesse plaanitakse luua pool-autonoomne piirkond, kus hakkaksid võrreldes muu riigiga kehtima mõnevõrra leebemad seadused. Aga piisab pilgust viisa hinnale ja niigi nõrgavõitu reisihimu hävib lõplikult. Mis on see lisandväärtus, mida saab keskmine rannaturist 107 euro eest? Seni võtaks seda kui huvitavat eksperimenti, mis võimaldab tõsisematel reisihuvilistel suhteliselt lihtsalt Saudi Araabia tempel passi saada.

Vaata ka: Kas Saudi Araabia kuurortid hakkavad konkureerima Egiptusega?

Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
If Kindlustus
Sisuturundus
Reisikindlustus – milleks? Mul on Euroopa ravikindlustuskaart!?
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased