Naeratuste maa Tai pole enam sama turvaline nagu varem

Kuigi Kagu-Aasia on reisimiseks endiselt maailma üks turvalisemaid paiku, on naeratuste maalt Taist hakanud viimasel ajal saabuma varasemast rohkem uudiseid välismaalaste vastu suunatud kuritegevusest. Äsja uuendas Suurbritannia Välisministeerium (Foreign & Commonwealth Office) oma veebilehel reisijatele suunatud turvalisust käsitlevat sektsiooni, hoiatades, et Tai pole enam päris see maa, mis varem. Võib arvata, et turvaraporti muutmise tingis hiljutine kahe Briti seljakotireisija mõrvamine Tais. Allpool on kokkuvõte brittide reisihoiatusest.

Poliitiline olukord

Poliitiline olukord Tais on ettearvamatu ja kohati ebastabiilne. Viimaste aastate jooksul on esinenud rahvarahutusi, mis on kaasa toonud suuri demonstratsioone ning kohati ka vägivalda.

Kuritegevus

Lääne turistid on Tais langenud nii üksiksikute kui kuritegelike gruppide poolt sooritatud provotseerimata rünnakute ohvriks Koh Samuil, Koh Phanganil ja Koh Taol (Samui saarestikus). Näiteks sai jaanuaris 2013 Briti kodanik surma Koh Phanangil täiskuu-peo ajal toimunud tulistamises ja 2014. aasta septembris tapeti kaks Briti kodanikku Taos.

Koh Samui saartelt ja Krabi provintsist tuleb regulaarselt teateid nii naiste kui meeste vastu suunatud seksuaalsete rünnakute ja röövimiste kohta. Eriti tihti esineb selliseid juhtumeid täiskuu-pidude (ingl. k. Full Moon parties) ajal ning enamasti leiavad sellised sündmused aset öösel baaride läheduses.

Turiste on röövitud ka nende hotellitubades, kui nad on endaga sinna külalisi kaasa toonud. On juhtumeid, kus nende jooki on narkootikumi pandud. Seetõttu tasub olla ettevaatlik, enne kui lasta võõrastel endale klubides ja pidudel jooke osta, seda eriti Koh Samuil, Pattayas ja Koh Phangani täiskuu-pidudel, kus on esinenud vägistamisjuhtumeid.

Turiste on rünnatud ka teistes Tai piirkondades, sealhulgas Chiang Mais, Pattayas ja Krabis. Seetõttu tasuks olla ümberringi toimuva suhtes tähelepanelik ja seda eriti pimedas.

Paljud vigastused, röövid, vägivaldsed rünnakud ja reisidokumentide kaotamised toimuvad alkoholi- või narkojoobes. Kui tarvitad alkoholi, siis tea oma piiri.

Tais on kõrgendatud risk krediitkaardipettusteks. Kui vähegi võimalik, siis kasuta raha väljavõtmiseks pangas sees asuvat sularahaautomaati, sest on küllalt juhtumeid, kus sularahaautomaadile on paigaldatud kopeerimisseadeldis. Hoia oma kaardi PIN-kood saladuses, sest on teada juhtumeid, kus turvakaamerate (siinkohal peaks vist jutumärke kasutama) abil teada saadud PIN-koodiga ja kopeerimisseadme abil on pangaarveid tühjendatud.

Turgudel ja Suvarnabhumi lennuväljal ära mine järgmisesse poodi ilma kauba eest maksmata. Seda võidakse tõlgendada vargusena.

Kaitse ennast taskuvaraste ja kotiröövlite eest. On juhtumeid, kus mootorratastel vargad rabavad kotte välismaalastelt, kes jalutavad rahvarohketel tänavatel või sõidavad avatud tuk-tukides. Kuigi sellised kottide rabamised on tavaliselt vägivallatud, sai 2009. aastal üks Briti turist kotiröövliga võideldes ja kukkudes surmava peatrauma ning 2012. aasta juunis pussitati Phuketis surnuks Austraalia naine, kes samuti hakkas röövimiskatsele vastu. Need juhtumid näitavad, kui kergelt võib algselt mittevägivaldsena plaanitud kuritegevus lõppeda kellegi surmaga.

Oma asjad tasub turvaliselt hoida ka siis, kui reisitakse bussides ja rongides. Bussi alla pagasi hoiuruumi antavasse pagasisse ei tohiks jätta midagi väärtuslikku.

Tais on väga levinud vääriskivide müügil läbiviidavad petuskeemid. Küllalt tihti pakutakse neid müügiks kas liiga kõrge hinna eest (kuna ostja on välismaalane) või müüakse vääriskivide pähe odavat rämpsu. Tai Turismiamet saab iga aasta üle 1000 kaebuse taoliste pettuste kohta.

Kõik eelnev ei tähenda, et Tai oleks reisimiseks ebaturvaline riik. Kuid midagi on Tais viimastel aastatel selgelt muutunud. Isegi Tai turismiameti kõrge ametnik tõdes hiljuti Tai ingliskeelsele väljaandele Bangkok Post antud intervjuus, et küllalt suur osa sealseid turismifirmasid üritab kliente petta. Tai pole toidu ja kultuuri mõttes muutunud, kuid taide moraal ja ausameelsus on teinud vähikäiku.

Tai võimud proovivad halvenenud turvalisust, seda eriti Lõuna-Tai saartel, kontrolli alla saada. Jutuks on olnud näiteks see, et hakata turistidelt saartele saabudes „saaremaksu“ küsima, mida siis turvalisuse tõstmiseks kasutada. Teine idee on piirata täiskuupidude kestvust. Ilmselt see 20-aastaste üle maailma Taisse saabunud peoloomade hulgas väga populaarne mõte ei saa olema. Tai Turismipolitsei on tellinud ka riiki saabuvatele turistidele mõeldud nutitelefoni rakenduse <a href=https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vasinno.tourist.fragment>Tourist Buddy (Androidi versioon), kuid kasutajatelt see just liiga kõrgeid hindeid ei saa. Kõige olulisemad telefoninumbrid on mainitud rakenduses siiski täiesti leitavad.

Aga võib-olla tuleks algatuseks hoopis lõpetada Tai telekanalitel jooksvates seebikates vägistamise näitamine. Vägistamisstseenid on sealsete seebikate tavaline komponent. Politseisse jõuab Tai vägistamisjuhtumitest ainult murdosa, kuid isegi ametliku statistika järgi leidis neid 2013. aastal seal aset 31.866.

Üldiselt arvatakse siiski, et olukord Tais ilmselt paremuse suunas ei muutu, sest peale Tai sõjaväelist riigipööret selle aasta mais on diskussioon Tai politsei reformimise üle vaikselt lõpetatud ja lootusi seadusetuse kultuuri lõpetamiseks pole mõtet liigselt heietada. Kuid kõigel on oma hind. Juulis 2014 langes riiki saabuvate turistide arv 10,9 % ja augustis 11,9 %, kui võrrelda samade numbritega 2013. aastal.

"Aga võib-olla tuleks algatuseks hoopis lõpetada Tai telekanalitel jooksvates seebikates vägistamise näitamine."

Vägistamist just palju pole tähele pannud aga hommikust õhtuni saab keegi molli, lastakse, paugutatakse, piinatakse. Olen ise suht suur märuli sõber aga see mis siin päevast päeva telekast tuleb on tõesti haige.

Aga muidugi diskreetselt on udustatud, suitsud inimeste käes, alkoholipudelid ja relv mis on suunatud samas kaadris inimese poole. Komöödia! :(

Aaro, aitäh kommentaari eest. Pole ise Tais olles neile seebikatele erilist tähelepanu pööranud, toetusin sel puhul Tai ingliskeelse meedia infole.

Need Tai seebikad on ka naaberiikides, näiteks Kambodzas dubleeritult ülimalt populaarsed. Eks sealgi kuritegevus tõusuteel.