Norwegian müüb Argentina tütarfirma

Argentiina

Et Norwegiani Argentinas tegutseva tütarfirmaga on õhus muutused, sai selgeks novembri lõpus, kui Norwegian Air Argentina broneerimissüsteemis polnud enam võimalik pileteid osta lendudele, mis toimuvad pärast 28. märtsi 2020. Arvati nii seda, et Norwegian sulgeb oma Argentina haru, kuid hoogu said ka kuulujutud firma müügist. Nüüd on siis selge, et Norwegian on sõlminud kokkuleppe Norwegia Air Argentina müügiks ning ostjaks on Tšiili odavlennufirma JetSmart. Tehingu maksumust pooled ei avalikusta.

Uudis Norwegiani Argentina tütarfirma müügist saabus vaid nädal pärast teadet, et Norwegian lõpetab alates 29. märtsist 2020 kõik kauglennud Stockholmist ja Kopenhaagenist. Mõlema otsuse taga seisab viide Norwegiani praegusele strateegiale pöörduda kasvufaasist kasumlikkuse kasvatamisele. Teisisõnu, üksteise järel pannakse kinni või müüakse kõik, mis toodab kahjumit.

Norwegiani Argentina liinid toimivad siiski jätkuvalt edasi, sest JetSmart võttis üle kõigi kuue Argentina siseliini opereerimise Buenos Airese Aeroparque lennujaamast (Bariloche, Iguazú, Ushuaia, Mendoza, Neuquén, Córdoba). Seega jõudis Norwegian Air Argentina tegutseda napid 13,5 kuud, kuigi plaanid olid võimsad. Esimese 15 tegutsemiskuu jooksul plaaniti Argentina siselendudele 15 lennukit ja 2-4 lennukit Argentinast algavatele rahvusvahelistele lendudele. Pikemas, 5-10 aasta perspektiivis nähti Lõuna-Ameerikas lendamas umbes 70 lennukit ja üle 100 liini. 2017. a. lõpus saadi luba opereerida Argentinas kokku 152 liinil, millest 80 olid Argentina sise- ja 72 rahvusvahelised lennud. Kolm lennukit ja kuus siseliini on nendest numbritest muidugi kaugel, kuid on huvitav illustratsioon Norwegiani asutaja ja eelmise tegevjuhi Bjørn Kjosi gravitatsioonivabast maailmast, mis viis Norwegiani finantsolukorra sinna, kus ta praegu parasjagu on.

Norwegiani ja JetSmarti tehingust veel nii palju, et Norwegiani kolm Boeing 737 lennukit ei olnud tehingu osaks ning saabuvad lähemate kuude jooksul tagasi Euroopasse. Nende asemele tulevad JetSmarti Airbus A320 lennukid, sest JetSmart on Airbusi klient. Norwegiani operatsioonide ostmisega saavutab JetSmart Argentinas umbes 10% suuruse turuosa ning neist saab Argentina suuruselt kolmas lennufirma.

Kuigi Tšiili JetSmart on Lõuna-Ameerikas suhteliselt uus lennufirma, alustades tegevust alles 2017. aastal, on neil väga tugev taust. Nende omanikuks on Indigo Partners, kellele kuuluvad ka Wizz Air, Mehhiko Volaris ja USA Frontier Airlines. Argentinas plaanib JetSmart hoogsat laienemist, 2020 aasta aprilliks plaanitakse avada hulk uusi liine. Veidi pikemas perspektiivis nähakse ennast Lõuna-Ameerika number 1 odavlennufirmana.

Argentina tütre müüks Norwegiani lende Londonist Buenos Airesesse ei puuduta, sest seda opereerib Norwegiani teine tütarfirma Norwegian Air UK. London - Buenos Airese liin töötab hästi ning selle täituvus on korralik.