Puhkus Türgis läheb ilmselt kallimaks (täiendatud)

Türgi

Türgi valitsusel on valminud kava juurutada alates 2020. aastast turismimaks hotellimajutusele. Maksu suurus on planeeritud viia sõltuvusse hotelli tärnidest ja seda küsitakse inimese, mitte toa kohta. Alla 12 aastased oleks maksust vabastatud. Maksu suuruseks on ette pandud (öö kohta):

5 tärni hotellid – 18 liiri (2,8 eurot)
4 tärni hotellid – 12 liiri (1,9 eurot)
3 tärni hotellid - 9 liiri (1,4 eurot)
2 tärni hotellid – 6 liiri (0,95 eurot)

Enamik puhkusehotelle Türgis langeb 4 ja 5 tärni kategooriasse. 2018. aastal veedeti Türgis kokku 144 miljonit ööd, millest 80 miljonit olid 5 tärni hotellides ja 36 miljonit 4 tärni hotellides.

Lihtne arvutus näitab, et 7 ööd sisaldav puhkus 5 tärni hotellis läheb kahe maksja korral kallimaks 39 eurot (2,8 x 2 x 7), 4 tärni hotelli puhul lisandub ligi 27 eurot. Sellegipoolest on Türgi 5 tärni hotellid olnud aastaid saadaval küllalt soodsa hinnaga, iseasi, kas nad alati ka oma tärne välja kannavad.

Praeguse info kohaselt jõustub uus maks alates aprillist 2020. Türgi valitsus loodab turismimaksust koguda 2,5 miljardit liiri ehk 400 miljonit eurot. Pole selge, mis juhtub majutusega, mis broneeritakse ära näiteks praegu. Airbnb-d see otsus kindlasti ei pahanda, kuid reisikorraldajatele on see pigem peavalu.

Täiendus: kuuldavasti on eelnõu ümber vaadatud ja turismimaksu määraks on välja käidud 2% majutuse hinnast. Põhjuseks asjaolu, et fikseeritud tariif lööks liiga valusalt siseturismi, mis põhiliselt on 2 ja 3 tärni hotellide pärusmaa.

Siin on vist üks sõna vahelt ära jäänud..

"Türgis kokku 144 ööd, millest 80 miljonit olid 5 tärni hotellides ja 36 miljonit 4 tärni hotellides."

Kas see ka teada on kuidas seda rakendama hakatakse? Kas lisatakse juba paketimaksumusele või otse hotellile? Tulin oktoobris Tuneesiast ja seal tuli see otse maksta hotellile mitte Novatoursile. Oli  4 * kohta 3 dinaari (ca 1 eur) per nägu per öö.

Rakendamise kohta täpsemat infot pole. Kava tutvustati hiljuti Londonis toimunud B2B üritusel Lääne-Euroopa reisikorraldajatele, kes olid parajalt üllatunud, sest arusaadavalt mõjutab see nende tööd päris oluliselt. Pole põhjust arvata, et seda maksu vastu ei võeta, eks siis saab ka selgemaks, kelle kaudu see käima hakkab.

Hotellile otse maksmine toimib ka Malaisias. Tõsi, ma pakettreiside kohta ei tea.

Samamoodi oli Sitsiilias. Tuli maksta eraldi hotelli .