Reisiidee - Bastei Saksimaa Šveitsi rahvupargis
veigo
veigo
13. mai 2015 12:33

Bastei on Saksamaal Dresdeni lähedal Elbe jõe ääres asuv kaljuformatsioon, mis asub Saksimaa Šveitsi rahvuspargis (saksa keeles Nationalpark Sachsische Schweiz). Bastei nimi (bastion) viitab kaitserajatistele kaljudel asuva Neuratheni kindluse ümber. Foto: Wikipedia

Maastiku eripäradest tulenevalt on sealne kant inimestele varjupaika pakkunud alates muistsetest aegadest. Tuhatkond aastat tagasi rajasid kohalikud hõimud raskesti ligipääsetavale sügavate orgudega piiratud liivakivikaljudele linnuse, kuhu pääsemiseks tuli ronida kivisse raiutud astmeid pidi peaaegu saja meetri kõrgusele. Eluruumid raiuti kaljuseintesse või laoti need sealtsamast murtud kividest. Kindluses oli olemas joogivee kogumise süsteem ja laoruumid pikema piiramise üleelamiseks.

Saksimaa Šveits hakkas vaatamisväärsusena kuulsust koguma 19. sajandil. Sellele aitas kaasa 1824. aastal ehitatud puusild üle kitsa oru, mis võimaldas kergemat juurdepääsu vaadetele, mis avanesid Elbe jõele ja seda ümbritsevatele kaljudele. Puusilla asemele ehitati 1851. aastal kivisild ja see seisab seal tänaseni.

Bastei sild. Foto: Flickr"

Bastei sild asub oru põhjast umbes 200 meetri kõrgusel. Bastei tipp on sellest veelgi kõrgemal, pakkudes suurepäraseid vaateid Elbe jõele ja rahvuspargile. Paljude lähedalasuvad kaljud on hästi ligipääsetavad tänu sinna ehitatud treppidele ja sildadele.

Foto: Flickr

Tänaseks on Bastei Saksimaa Šveitsi rahvuspargi konkurentsitult kõige populaarsem osa. Ilusal suvepäeval võib Bastei sillalt ja selle lähedal asuvatelt vaateplatvormidelt avanevaid vaateid nautida kuni 50.000 inimest. Bastei silda saab külastada ka talvel, sest silda ja paljusid radasid hoitakse puhtana ka südatalvel.

Foto: Flickr

Ligi sajal ruutkilomeetril laiuv Saksamaa territooriumil asuv Saksimaa Šveitsi rahvuspark jätkub Tšehhi Vabariigis Pöömimaa Šveitsi rahvuspargi nime all. Mõlemat rahvusparki hallatakse riikidevahelises koostöös.

Vaade Elbele. Foto: Flickr"

Saksimaa Šveitsi rahvuspark on populaarne mägironimiskoht, kuid looduse säästmiseks on ronimiseks küllalt ranged piirangud. Lisaks on Bastei nädalalõppudel populaarne noorema rahva hulgas, kellel on komme veeta öö mõne kalju tipus. Tänaseks on see lubatud vaid üksikutes kohtades.

Foto: Flickr"

Foto: Flickr"

Basteist avanevaid panoraamvaateid saab vaadata Fotopano.pl veebilehel.

Suurepärane sihtkoht. Soovitan!!! Ise olen seal käinud oma 5 korda erinevate seltskondadega ja kõik on sillas olnud. Aastaid oli seal üks ja sama leierkastimees. Lasi ühtejutti meloodiaid ja korraga tabasin ära, et meie tuntud ja aegumatute Eesti lugude viisil. Ei hakka siia sõnu kirja panema. Minge kuulake ise, muidugi kui see taat veel seal peaks olema. Kõik need kaljude tipud on omavahel ühendatud praeguseks metalltreppidega. Varem oli muidugi puit. Lahe on vaadata, kuidas paari ruutmeetri suurune tipp on sügavamaks raiutud ja sellest on tehtud viljapõld. Parkla on seal tasuline ja tippaegadel täis. Sinna viib suuremalt maanteelt suht normaalne teekene. Üks parkla oli ka selle suurema tee ääres ja Basteisse liikus mingi buss.

Üleüldse on kogu see ümbruskond mitut päeva väärt. Basteist on silmaga näha Königsteini loss: http://www.festung-koenigstein.de/en/. Ka suurepärane koht. Läheduses leiab ka sealse piirkonna minikoopia kohas Kurort Rathen: http://www.saechsische-schweiz.de/region/alle-orte/kurort-rathen.html Osaliselt on seda maastikku ka Tšehhi poolel piiri lähedal.

0
0
Luode12 - uus matkatarvete bränd Prismalt
Prisma
Sisuturundus
Luode12 - uus matkatarvete bränd Prismalt
Uut Gauja rahvuspargis Lätis
Gauja Rahvuspark
Sisuturundus
Uut Gauja rahvuspargis Lätis
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased