Reisiidee – Stelvio kuru Itaalias
veigo
veigo
27. veebr 2015 12:28

Stelvio kuru (itaalia keeles Passo dello Stelvio) on kuru Põhja-Itaalias 2757 meetri kõrgusel merepinnast. Sellega on Stelvio kuru kõrgeim Alpide idaosas olev mäekuru, jäädes Alpide kõrgeimale, Prantsusmaal asuvale Col de l'Iserani kurule alla vai 13 meetrit (Col de l'Iseran asub 2,770 m kõrgusel). Lähimast Itaalia linnast Bolzanost on sinna 75 kilomeetrit, kuid Šveitsi piir asub kurust kõigest 200 meetri kaugusel.

Algselt ehitati kuru ületav tee aastatel 1820-1825, eesmärgiga ühendada kunagine Austria provints Lombardia ülejäänud Austriaga. I Maailmasõja ajal käisid seal ägedad lahingud Austria-Ungari keisririigi ja Itaalia kuningriigi vahel. Maailmasõja järgselt kaotas kuru oma sõjalise tähtuse.

Foto: Benjamin Grant/Google Earth/Digital Globe

Küll aga omab Stelvio kuru suurt tähtsust suvel juunist kuni septembrini, mis on ainsad kuud aastas, kui Stelvio kuru avatud. Sel perioodil üritavad tõusu Stelviole loendamatud jalgratturid ja mootorratturid. Stelvio kuru on ka Euroopa kõige kõrgem veloduuride finišipunkt. Tegemist on Euroopa kolme suure veloduuri hulka kuuluva Giro d'Italiaga.

Stelvio kuruni viiv tee on Briti telesarja poolt valitud maailma kõige ägedamate autoteede hulka (kuigi hinnati ainult Euroopa teid). Kuidas on sel teel Ferrariga sõita, näeb allolevalt videost.

See on tõesti tee, kus saab elamuse nii loodusest, kui ka auto juhtimisest :). Oleme selle ületanud 3 korda. Lõuna poolt lähenedes on 44 serpentiini ja põhja pool 48 serpentiini. Serpentiinidel on sõiduki pikkuse piirang 10 meetrit. Ka sõiduautod pööravad servast serva. Nii, et laskumisel ettevaatust (laskuja annab tõusjale teed)! Seal oleme näinud ka igasuguseid "vingeid püsse", mille omanikud käivad seal tõusude peal oma auto võimsust nautimas. Lõuna poolt tulles saab seda ideaalselt ühildada St. Moritz'i ja Berina kuruga (kõrgeim koht Alpides, kus rong (Berina Express) üle Alpide läheb. Üleval, Bormios, on hotellid ja välikohvikud ning aastaringne mäesuusakeskus (liustikul).

0
0

Eks liiklus tihe jalgratturid, mootorratturid jne. Ei oskagi soovitada sõiduaega, et saaks autot proovile panna.

https://www.youtube.com/watch?v=7RHKJik5wd8

0
0

Täiesti aus olla siis mulle meeldis see teine, vähem kiidetud, pool rohkem. Polnud seal nii palju jalgrattaid ning nähtavus tagasipöörete juures parem ehk autosõitu sai rohkem nautida

0
0

Lähedal asub Passo di Gavia, 2652 m kõrgusel asuva kuruga. Tee on kitsas, ilusate vaadetega ja väikese liiklusega.

https://www.youtube.com/watch?v=xoWCw-Lseow

0
0
ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS
Šiauliai Tourism
Sisuturundus
ŠIAULAI - TURISMIAVASTUSTE PARADIIS PÕHJA-LEEDUS
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
PrintMeEasy
Sisuturundus
Kuidas muuta reisifotod unustamatuteks mälestusteks?
Lennupakkumised
Foorum
Reisikaaslased