Reisiidee: vikerkaare küla Taiwanis

Taiwan

Huang Yung-Fu tõuseb enne päikesetõusu kella 4 ajal – varajase ärkamise harjumus on talle külge jäänud sõduriaegadest. Tänaseks 96 aastane mees lahkus Guangdongi provintsis (Hongkongi ja Guangzhou lähedal) asuvast sünnikodust 15 aastasena, et võidelda Hiinasse tunginud jaapanlaste vastu. Pärast II maailmasõda ühines ta Hiina kodusõjas võidelnud kindral Chiang Kai-sheki vägedega, et võidelda Mao Zedongi juhitud kommunistidega. Kui natsionalistid 1949. aastal kommunistidelt lüüa said, põgenes Huang Yung-Fu koos 2 miljoni saatusekaaslasega Taiwani.

Et Taiwanile saabunud sõjapõgenikke ja nende peresid kusagil majutada, ehitati saarele sadu ajutisi külasid. Ajutistena olid need mõeldud seetõttu, et kaotust võeti ajutisena ja plaan oli kommunistid Hiinas võimult kukutada. Nagu me täna teame, seda siiski ei juhtunud.

Kui unistus Hiina tagasivallutamisest aastate jooksul hajus, hakkasid sõjaveteranide küladesse majutatud inimesed sealt järk-järgult lahkuma, sest need ajutised ehitised olid üsna kehva ehituskvaliteediga. Sõdurikülade lammutamine sai hoo sisse eelmise sajandi 80-ndatel ja 90-ndatel aastatel, kui nende asemele hakkasid kerkima kõrghooned. Tänaseks on algsest 879 külast säilinud veel 30.

Vanahärra Huang (Huang on perekonnanimi, Aasias kirjutatakse perekonnanimi esimesena) nägi, kuidas algselt 1200 elanikuga külast hakkasid inimesed tasapisi lahkuma. Ühel hetkel osutus ta oma küla viimaseks elanikuks. Vallalise ja pereta polnud mehel aga kuhugi minna. Kui kohalik omavalitsus käskis tal 2008. aastal elamine vabastada, otsustas ta 86 aastasena teha midagi, mida polnud teinud koolipõlvest saati. Ta hakkas oma külas majasid maalima. Joonistused olid parajalt naivistlikud – kõigepalt lind, siis kass ja nii edasi.

2010. aastal sattus juhuslikult seda maalimist nägema lähedal asuva ülikooli üliõpilane, kes üksiku sõduri maalidest inspireerituna asus koguma raha, et osta värve ning alustas allkirjade kogumist, et küla ei lammutataks. Varsti tõusis see vastu kõiki ootusi Taiwani üheks olulisemaks päevapoliitiliseks küsimuseks ja Taichungi linnapea sai 80 000 e-kirja palvega küla säilitada. Avalik surve töötas. Järele jäänud 11 maja otsustati säilitada. Tänaseks on see koht paljude reisikorraldajate plaanides, rääkimata sadadest tuhandetest instagrammeritest.


Allikas

Ühe 96 aastase vanahärra spontaansetest tegemistest on välja kasvanud midagi kaugelt suuremat, kui numbreid vaadata. Aastas külastab Taichungi Vikerkaare küla kaugelt üle miljoni turisti ja Huang Yung-Fu ei pea enam muretsema, kust saada raha värvide ostuks. Üliõpilaste abiga on suveniiride müük seal edenenud nii hästi, et sellest saab toetada piirkonna eakaid.


Allikas

Trip.ee lendude sooduspakkumiste rubriigist võib leida lennupileteid Tallinnast Taiwani vahemikus 420-440 eurot.

Kirjutamisel oli lisaks teistele allikatele suureks abiks BBC Travel (soovitan!). Vikerkaare küla saab külastada virtuaalreaalsuse abil. Vikerkaare küla hiinakeelne koduleht asub siin.

Muide, igipõline poissmees leidis armastuse haiglas teda põetanud õe näol.

Väga hea ja põnev stoori.

Täitsa häbi hakkab kohe. Elan Taiwanil juba 9 aastat, aga sellisest külast kuulsin alles esimest korda. Peab võtma kavasse ja järgi vaatama.  Aitäh soovitamast!

Lisaks infoks siinsetele külastajatele, et aasta tagasi avati endise mägiraudtee liini (舊山線) rööbastel bike-rail Taichungi külje all Miaolis. Kokku kestab sõit 90 minutit ning selle aja jooksul saab oma silmaga kaeda mägitee ilu ja võlu spets rongis istudes. Hinnaks NTD$250 nägu. Vajalik on ka ette registreerimine lehel  https://www.oml-railbike.com/