SAS-i lennuk maandus Oslos 1 minut liiga hilja

Norra valitsus teatas 6. augustil, et alates 7. augusti südaööst tuleb neil, kes saabuvad Prantsusmaalt, Šveitsist, Monacost või Tšehhi Vabariigist, jääda 10 päevaks eneseisolatsiooni. SAS-i lend SK4700 Nice’ist Oslosse pidi Oslosse saabuma 10 minutit pärast südaööd, kuid piloot tegi kõik endast sõltuva, et lennuk jõuaks kohale varem ja pardal olnud 158 reisijat pääseksid isolatsioonist.

Kui lennuk oli maandunud, teatas piloot, et maandumine toimus 00:00. Lennukis valitses kergendus ja reisijad plaksutasid. Paraku oli piloot välja kuulutanud vale kellaaja. Tegelik maandumine toimus 1 minut pärast südaööd ehk 00:01. Reisijatele tähendas see 1 minut (60 sekundit), et neid ootab 10 päeva koduseid toimetusi.

Ametnikel võttis siiski mitu tundi arutamist, et otsustada, mida sellise piiripealse juhtumiga teha. Lõppotsus oli siiski selline, et Prantsusmaa muutumine "punaseks" toimus täpselt südaööl ja saabudes kasvõi 1 minut hiljem on eneseisolatsioon vältimatu. Norras tuleb eneseisolatsiooni jääda, saabudes riigist, kus viimase 14 päeva jooksul on nakatumiste arv üle 20 juhtumi 100 000 elaniku kohta. Ka Norras on nakatumine veidi kasvanud.

No kui punaseks muutus südaööl, pidanuks see reegel kehtima ka südaööl või peale seda väljuvatele lendudele, enne seda reisijate pealeminekul oli ju kõik korras.

Loogiline on jah, et reisi alustati lubatud päeval. Samas selliste määruste, korralduste sõnastus on enamasti nii, et reeglid kehtivad riiki saabumisel alates sellest kuupäevast. Eestil on sama süsteem. Kui riik lisatakse reedel nimekirja, siis pead Eestisse sisenema enne pühapäeva lõppu ja kõik on korras. Minut peale südaööd ootab eneseisolatsioon.