Sihanoukville – mõnus rannakuurort, mida enam pole

Kambodža

Sihanoukville’is ja selle ümbruses asuvad Kambodža parimad rannad. Aastaid oli ta tuntud kui seljakotireisijate sihtkoht, turismi arenedes leiti Sihanoukville üles ka teiste poolt. Ka kohalikud veetsid oma puhkust sageli seal. Linnas valitses mõnus vaib, valida oli erineval tasemel majutuse vahel, söögikohti jagus, õhtuti oli mõnus rannabaarides krevette ja õlut nautida. Nii oli see veel kolm aastat tagasi. Tänaseks on kõigest sellest saanud ajalugu. Rannad on küll endiselt olemas, kuid kõik muu on tundmatuseni muutunud.


Ochheuteal Beach 2017. a. madalhooajal


Otres Beach

Kõik muutus, kui Kambodža valitsus andis välismaalastle loa Sihanoukville’is maad ja kinnisvara soetada. Idee oli provintsi arendamiseks ligi meelitada Hiina investeeringuid. Ja hiinlased tulidki.

Tänaseks on Sihanoukville mitu aastat olnud üks suur ehitusplats, kuhu kerkivad aina uued ja uued kasiinod ja hotellid. Tänaseks omavad hiinlased Sihanoukville’is 90% kõikidest äridest. Preah Sihanouki provintsi 156 majutuskohast on 150 hiinlaste omanduses, 62 kasiinost on 48 rajatud Hiina investeeringuga, 436 restoranist on 95% hiinlaste käes. 2019. aasta lõpuks on linnas juba 70 kasiinot. Sihanoukville’i kesklinna tänavapildis khmeri või inglise keelt peaaegu enam ei näe. Ka marketites on suur osa müüdavast pärit Hiinast. Tunne on, et Kambodžaga pole sellel linnal mingit seost – pigem oled kusagil Hiinas.

Ülikiire muutumine

Sihanoukville’i ülikiire muutumine on toimunud jõupositsioonilt. Hiinlased asusid üles ostma kõike, mida võimalik. Nii läks üks hotell, söögikoht ja krunt teise järel hiinlaste omandusse. Müüjatele oli see tulus – hiinlased olid valmis maksma kohalikus mõistes ulmelisi summasid. Kes müüa ei soovinud, pidi valmis olema, et tema hotell või restoran võib "juhuslikult" põlema minna. Selline ülevõtmine tõstis korterite ja majade rendihinnad lakke ning paljud kohalikud olid sunnitud välja kolima, sest ei suutnud enam üüri maksta. Või tõsteti neid lihtsalt välja. Ühtlasi tõusid ka muud hinnad.

Hinnanguliselt on täna Sihanoukville’is 80 – 100 000 hiinlast ehk iga teine elanik on hiinlane. Hiinlaste suur osakaal tähendab, et neil puudub igasugune huvi integreeruda kohaliku kultuuriga, sest kõik on kättesaadav omas keeles. Khmeridesse suhtutakse pehmelt öeldes üleolevalt. Loodetud töökohti ei paista kusagilt, sest khmere võetakse tööle ainult kõige lihtsamate tööde peale, eelkõige sinna, kus mandariini keele oskust vaja ei lähe. Khmerid tohivadki kasiinosse siseneda ainult töötajana, sest kasiino ukse peal ootab silt "No Cambodians allowed".

Hiina turistid lendavad kohale Hiina lennufirmadega, ööbivad hiinlastele kuuluvas hotellis, söövad hiina söögikohas ja kuulavad hiinlasest giidi. Sisend kohalikku majandusse on nullilähedane, kuid ametnikud võivad uhkustada, et Kambodža turisminumbrid kasvavad.


Ülevaade Sihanoukis toimuvast tukijuhi pilgu läbi (video: SCMP)

Kuigi ehitustegevus toimub ülikiirelt, pole linna infrastruktuur sellega sama kiiresti kaasa tulnud. Sihanoukville’is on probleemid nii elektri, veevarustuse kui kanalisatsiooniga. Augustis, kui Sihanoukville’is olid tugevad vihmad, oli linnas üleujutus, millist polnud seal varem nähtud. Veel polnud lihtsalt kuhugi voolata. Linna ümbritsevad märgalad ja Boeung Prek Tub järv, mis varem vihmaperioodil vett kogusid, on suures osas täis ehitatud. Ei pea olema erialateadlane, et prognoosida äravoolu probleemi süvenemist.

Hiinlaste ehituskultuuris kehtib põhimõte "Kõigepealt ehita, lubade ja litsentsidega tegele hiljem". Ehitusjärelvalve puudumisel on kokku varisenud mitu maja, mattes enda alla hulga ehitajaid. Juunis 27 inimelu nõudnud varingu põhjus oli triviaalselt lihtne – kolme- või neljakordsena mõeldud maja ehitati ilma igasuguse loata seitsmekordseks ning konstruktsioonid ei pidanud lihtsalt vastu. Kas midagi seejärel juhtus? Paar inimest arreteeriti, paar samasugust ehitusnõudeid eiravat maja lammutati ja sellega asi piirdus.

Sihanoukville’i veetakse maapiirkondadest lihtsamate ehitustööde peale veoautode kaupa ilma oskusteta tööjõudu. Nii mõnigi kord võetakse kaasa lapsed, kes ehitustel mängivad, sest turvanõudeid pole. Vanemaid lapsi kasutatakse aga ehitajana, mis on Sihanoukville’i tekitanud lapsehitajate turu. Õnnetusi juhtub iga paari päeva tagant, kuid neist raporteeritakse haruharva.

Sihanoukville võib muutuda lõpetamata ehitiste tondilinnaks

Kuigi Sihanoukville’i kasiinod paistavad väljast nagu kasiinod ikka, tegelevad paljud neist ka online hasartmängudega. Hiljuti pandi sellele piir, kui Kambodža valitsus keelustas online kasiinonduse. Sel oli hetkeline mõju. Vaid ühe päevaga lahkus Sihanoukville’ist Hiinasse ligi 3000 hiinlast ja see võib jätkuda. Sellel on teatav märgiline signaal – arvatakse, et märkimisväärne osa Sihanoukville’i kasiinodest on püsti pandud kuritegeliku raha poolt ja kui senine rahavoog peaks katkema, siis ehitised lihtsalt hüljatakse nii, nagu nad parasjagu on. Ei ole lihtsalt reaalne, et turismireisile saabuvate hiinlaste baasil oleks võimalik kogu seda kasiinohulka ära majandada. Lähemad kuud peavad näitama, mis Sihanoukville’is toimuma hakkab.

Alternatiivid Sihanoukile

Sihanoukville’is pole turismile kõik veel siiski kadunud. Üsna lähedale jäävad mitmed väga ilusate randadega saared nagu Koh Rong või Koh Rong Samloem, kuhu kõik Sihanoukville’is toimuv hullumeelsus vähemalt veel ei ulatu.

Kahju. Loodame, et Koh Rongid jäävad sellest hullusest puutumata...
Huvitav, kas eestlased müüsid oma ärid maha seal või on endiselt veel seal siiski?

Jah, Koh Rong Samloemil tegutseb. 

Ka 10 a. tagasi oli kohalikul kasiinosse sisenemine keelatud. Khmeerid ise pidavat nüüd Koh Kongi kandis puhkamas käima, kui mereäärde tahavad minna.