Suur suvine ilmaprognoos 2019: missugune tuleb suvi Euroopas?

Euroopa

Igakevadise traditsiooni kohaselt avaldab Trip.ee ilmaportaalis Accuweather koostatud Euroopa suvise ilmaprognoosi. Tegemist on eelkõige suvele tooni andvate üldiste kliimamustrite ülevaatega. Accuweatheri varasemate aastate üldprognoosid on osutunud mõõdukalt täpseks.

Ohtlikud kuumalained Ibeeria poolsaarest Kesk-Euroopani

Suure tõenäosusega saab sellel suvel rääkida Portugalist ja Hispaaniast kuni Poolani ulatuvatest kuumalainetest. Kuumad ilmad algavad Ibeeria poolsaarel juba juunis ning levivad suve edenedes põhja ja ida poole. Ka eelmisel suvel mõõdeti üle Euroopa kuumarekordeid, kuid siis püsisid kõige kuumemad ilmad umbes nädala jagu. Sellel aastal prognoositakse kuumalainete püsimist veelgi pikemalt ning väga soe ilm püsib ka kõige intensiivsema kuuma taandudes.

Temperatuurid võivad kerkida kõrgemale kui 38°C alates Põhja-Prantsusmaast ja Belgiast kuni Ungari ja Poolani välja. Lõuna- ja Ida-Prantsusmaal võib juulis ja augustis oodata 40°C ulatuvaid temperatuure, Portugalis ja Hispaanias võivad temperatuurid kuumalainete ajal ületada ka 43°. Kergendust pole oodata ka öösel, sest prognoosi kohaselt tulevad ööd tavapärasest soojemad. See tähendab, et ilma konditsioneerita majad ei jahtu enne päevase kuumuse arenemist maha.

Tänu kuumusele halveneb õhu kvaliteet ja seda eriti linnades ja nende ümbruses. Õhu kvaliteeti võivad mõjutada ka metsatulekahjud, mille oht on kõige suurem Hispaanias, Portugalis, aga ka Alpides, Saksamaal ja Tšehhis. Tulekahjude oht on suurim suve teises pooles.

Äikesetormid Balkanil

Kui enamikus Euroopas domineerib kuiv ja kuum ilm, siis Balkani poolsaarel võib läbi terve suve oodata rohkesti äikest. Kuigi ka seal kerkivad temperatuurid küllalt kõrgele, on ekstreemsete kuumakraadide oht väiksem, kui Ibeeria poolsaarel. See-eest tuleb valmis olla äikese ajal tekkivateks marutuulteks Kreekast ja Serbiast Euroopa idaosa ja Venemaani välja. Äikese tõenäosus on suurim pärastlõunal ja õhtul, lühikese ajaga maha sadav suur kogus vett võib põhjustada üleujutusi.

Soe, kuid põuaohuga ilm Briti saartel ja Põhja-Prantsusmaal

Iirimaal ja Suurbritanniast Šotimaalt lõunapoole on oodata sooja, kuid kuiva suve. Temperatuurid kerkivad üle keskmise juunist augustini, kuid kuumalained ei tohiks korraga kesta üle paari-kolme päeva. Põuda õnnestub ilmselt vältida Šotimaal, kus ilm on jahedam ja niiskem.

Ilus ja soe suvi Skandinaavias ja Baltimaades

Euroopa idaosas ja Skandinaavias on oodata mõnusat suveilma ilma ekstreemsusteta. Soojust jagub terveks suveks, kuid kestvaid kuumalaineid või pikemaid kuivaperioode pole sel aastal ette näha. Temperatuurid võivad lühiajaliselt siiski ulatuda kuni 38°C. Eestist kuni Ukrainani peaks sademete hulk olema keskmise lähedal või veidi alla keskmise. Kõige intensiivsemat kuumust võib oodata Lõuna-Leedust Lääne-Ukrainani. Seal on ka suurem tõenäosus äikesetormide tekkeks.

Kuidas läksid täkke eelmised prognoosid?

Accuweatheri 2018. aasta Euroopa suveilma prognoos osutus küllaltki täpseks. Eelmise aasta ilus suvi on ilmselt veel kõigil meeles. Ka varasemate aastate ennustused on üldjoontes paika pidanud.