Šveitsi alpiküla Zermatt võitleb päevaturistidega

Šveitsi alpikuurort Zermatt on hädas päevaturistide massidega, kes tulevad sinna vaatama Šveitsi kuulsaimat maamärki Matterhorni mäetippu. Suured grupid turiste saabuvad maalilisse mägikülla vaid paariks tunniks ning lahkuvad isegi einestamata, kui ikooniline tipp on üles pildistatud. Kohalik omavalitsus asja veel ei dramatiseeri, kuid juba tegeleb ummikute vältimisega.


Zermatt ja Matterhorn (Vikipeedia)

Zermatti hotellidel on päevaturistide piiramiseks oma meetod. Hotellid keskenduvad pakkumistele, mis eeldavad vähemalt kahe öö veetmist Zermattis. Ühtlasi pakutakse valikut erinevaid tegevusi sportimisest šoppinguni, päikesetõusu ja päikeseloojangu ajal. Probleemiks on aga see, et hotellide ja raudtee huvid on vastandlikud.

Raudteefirmadele on teadupoolest seda tulusam, mida rohkem reisijaid. Ainuüksi 2019. aasta I PA jooksul saabus Matterhorn-Gotthardi raudteega Zermatti 1,3 miljonit reisijat ja paljud neist olid päevaturistid. Kohalik hotellide katusorganisatsioon on mures, et külast ei saaks samasugust liigturismi kohta nagu Veneetsia. Zermatt soovib vältida seda, mis on juba juhtunud mõnes teises Šveitsi paigas.

Näiteks esineb Luzernis pidevalt probleeme suurte Hiina gruppidega, samamoodi kogeb kohatist turistideuputust Jungfraujoch (Euroopa katus) Berni Alpides. Kesk-Šveitsis seisavad kohalikud vastu uue gondeltõstuki ehitamisele Rigi mäele, kartes, et suured rahvamassid teevad sealsele alpiloodusele pöördumatut kahju.

Zermattis prognoositakse, et turistide arv jääb kasvama ka tulevikus.

Allikas: Swissinfo.ch

Zermatti ei saa ju juba praegu autoga, ainult rongiga Täschist.