Tähelepanu – kehtima hakkas uus kord taimede sisseveoks

Alates 14. detsembrist 2019 muutub Eestis ja teistes Euroopa Liidu liikmesriikides taimede ja taimsete saaduste sisseveo kord – kehtima hakkavad uued reeglid ja nõuded, mille eesmärk on tugevdada meetmeid ohtlike taimekahjustajate leviku tõkestamiseks. See puudutab reisijaid, kes saabuvad väljaspoolt Euroopa Liitu kas Eestisse või mujale Euroopa Liitu ning soovivad kaasa võtta näiteks troopilisi puuvilju, v.a. allpool nimetatud erandid.

Mida peab Euroopa Liitu saabuv reisija teadma?

  • Alates 14. detsembrist 2019 EL-i mittekuuluvatest riikidest saabuval reisijal on keelatud ilma fütosanitaarsertifikaadita kaasa tuua taimi, lõikelilli, värskeid puu- ja köögivilju, aed– ja metsamarju ning seemneid.
  • Erandina võib ilma fütosanitaarsertifikaadita tuua 5 liiki puuvilju: banaan, durian, ananass, dattel, kookospähkel.
  • Euroopa Liitu saabumisel kaasas olevad sisseveoks keelatud taimed ja taimsed saadused konfiskeeritakse ja hävitatakse.

Fütosanitaarsertifikaat on taimetervise nõuetekohasust tõendav dokument, mida väljastab päritoluriigi taimekaitseteenistus juhul kui kaup on ohutu ning sellel puuduvad sihtriigi jaoks ohtlikud taimehaigused ning -kahjurid. Ilmselt ei hakka keegi seda mõne mango kaasavõtmiseks taotlema.

Allikas: Põllumajandusamet

Täiendav info ja näited keelatud saadustest: Maksu- ja Tolliamet.

Huvitav "valik" nende 5 liigi osas.

Ise olen Taist korra jackfruiti kaasa vedanud.

Samuti olen toonud rambutane.

See lõbu on siis nüüd läbi.

Ega tõesti ei viitsi hakata selle pärast mingite jumal teab kus asuvate ametiasutuste uksi kulutama.