Tuttav nuhtlus - Uus-Meremaa ETA libasaidid

Uus-Meremaa

Üks asi, mida paljud reisijad on ilmselt tähele pannud, et riikide puhul, kuhu reisimiseks läheb vaja e-viisat või reisiluba (ETA, Electronic Travel Authority), leiab internetist kaugelt rohkem kui ühe veebilehe, kus viisat saab taotleda. Välja on joonistunud ka kindel muster, et otsingus ilmuvad esimestena välja alati kommertsvahendajad, mitte riigi immigratsiooniameti ametlik veebileht. Ja reegel on ka see, et vahendajate poolt küsitavad tasud on alati kõrgemad, kui ametlikku kanalit pidi taotledes (loogiline, muidu poleks asjal ju mõtet).

Vahendajate poolt viisa/ETA/ESTA eest küsitavad summad on keskmiselt 2-3 korda kõrgemad, kui ametlikul veebilehel, kuid ei häbeneta küsida ka 5 või 7 või 10 korda rohkem. Sellele vaatamata kliente leidub, sest vahendajate veebilehtede aadressid ja kujundus on väga sarnased ametliku veebilehe omaga, nii et õnge on kerge minna. Asi läks eriti hulluks USA ESTA puhul, kus tänu tasutud reklaamile ilmusid Google’i otsingus esimesena alati vahendusfirmad. 2018. aastal võttis Google kätte ja puhastas ESTA otsingutulemused, tänu millele ilmub nüüd esimesena ESTA ametlik veebileht.

Tuttav muster on kordumas ka Uus-Meremaa reisiloa (ETA) puhul. Nagu Trip.ee-s sai kirjutatud (Alates oktoobrist on Uus-Meremaale vajalik reisiluba), peavad alates 1. oktoobrist 2019 nende riikide kodanikud, kellel on õigus Uus-Meremaale viisavabalt reisida (s.h Eesti), hakkama enne reisi taotlema elektroonilist reisiluba (ETA, Electronic Travel Authority). Koos ETA-ga tuleb tasuda ka turismimaks (IVL, International Visitor Conservation and Tourism Levy).

Meenutuseks:

  • Elektrooniline reisiluba ETA võimaldab Uus-Meremaal turismi eesmärgil viibida kuni 90 päeva poole aasta jooksul.
  • ETA tuleb taotleda ka siis, kui on transiitpeatus Aucklandi lennujaamas, samuti kruiisituristidel.
  • Reisiloa maksumuseks on 9 NZD (5,2€), kui teha seda läbi mobiiliäpi ja 12 NZD (7€), kui teha seda veebis.
  • Koos ETA-ga tuleb tasuda ka turismimaks suurusega 35 NZD (20,3€).
  • Turismimaksu ei pea tasuma, kui turismireis on enne 1. oktoobrit.
  • ETA ja IVL kehtivad 2 aastat ja võimaldavad mitmekordset külastust.

Kui panna Google’i otsingusse New Zealand ETA, siis esimesena ilmuv link ei vii taas mitte Uus-Meremaa Immigratsiooniameti ametlikule kodulehele, vaid vahendaja juurde. Esimese viia tulemuse seas on vahendjaid veelgi. Nendega on taas tuttav jama: esiteks küsivad nad 2-3 korda ametlikust tariifist rohkem, teiseks võtab läbi vahendaja NZeTA saamine kauem aega. Ametlikul lehel vaadatakse taotlus reeglite kohaselt läbi 72 tunni jooksul, kuid vastus saabub tavaliselt juba vähem kui 10 minuti jooksul.

Olgu siinkohal ära toodud lingid Uus-Meremaa ETA ametlikele veebilehtedele:

Alates 1. oktoobrist Uus-Meremaa ETA puudumisel lennukisse enam ei lubata. Kuigi Uus -Meremaa on käivitanud ülemaailmse infokampaania ja palganud juurde inimesi, saab peale oktoobrit olema kindlasti inimesi, kellele ETA nõue tuleb üllatusena. Kanada kogemus näitas, et peale ETA juurutamist ei pääsenud ETA puudumise tõttu Kanadasse suunduvatele lendudele umbes 15% reisijaid.

Loo moraal: iga e-viisa ja reisiloa taotlemisel veendu esimese asjana, et tegemist oleks selle riigi immigratsiooniameti ametliku veebilehega.

Vaata ka: Uus-Meremaa tollil on nüüd õigus nõuda salasõnu