Usbekistan alates veebruarist viisavaba

Alates 1. veebruarist saavad 45 riigi, sealhulgas ka Eesti, kodanikud Usbekistani 30 päevaks viisavabalt reisida. Viisavaba reisimisvõimalus puudutab peamiselt Euroopa riike, lisaks näiteks Argentiina, Brasiilia ja Kanada.

Tegemist on järjekordse sammuga ergutada Usbekistanis turismi. Alates 15. juulist 2018 juurutati e-viisa võimalus ja see aitas kindlasti kaasa sellele, et Usbekistani külastanud välismaalaste arv aastaga kahekordistus. Kui 2017. aastal väisas Usbekistani 2,6 miljonit külalist, siis 2018. aastal oli see number juba 5,3 miljonit. Enamik kasvust tuleb siiski naaberriikidest saabujate arvel.

Pikaaegse Usbeki presidendi Islam Karimovi järel 2016. aastal presidendiks valitud Shavkat Mirziyoyev näeb turismis suurt potentsiaali ja selle infrastruktuuri arendamiseks on käimas rida projekte. Kaasajastada püütakse ka rahvusliku lennufirma Uzbekistan Airways lennuparki, kuhu on lisandumas Boeing B787-8 ja Airbus A320neo lennukid.

Liberaalsusest veel niipalju, et presidendi dekreediga on nüüdsest lubatud Usbekistanis ühte hotellituba jagada abielus mitteolevatel paaridel ning enam pole Usbekistani kodanikel riigist lahkumiseks vaja väljasõiduviisat. Usbekistan oli viimane endine NL vabariik, kus selline sovjetlik relikt veel kehtis.

Usbekistani reisimise probleemiks on lennuühenduste vähesus Euroopaga. Sisuliselt on valik kolme lennufirma vahel – kas Turkish Airlines, Aeroflot või Uzbekistan Airways oma kolme sihtkohaga (Venemaad arvestamata). Üks neist asub meile õnneks lähedal – Riias. Uzbekistan Airwaysi otselennud Riiast Taškenti leiab alates 336€. Suvise lennuplaani jõustudes kasvatab lennusagedusi Usbekistani ka Turkish Airlines. Samarkandi lennatakse senise 2 korra asemel 3 korda nädalas, Taškenti senise 10 korra asemel 14 korda nädalas.

Ei maksa unustada Air Astana (KC) lende TSE/ALA-TAS. Päris hea kvaliteet, Euroopast (LHR, CDG, FRA) algusega kohati ka päris head hinnad, Kasahstani stopover (1 öö 1 dollar programm). Ka leiab algusega TLL/RIX häid hindu lendamaks TSE/ALA (TK, LO), KC hinnad algusega Kasahstanist ei ole samuti kuigi kõrged ehk võimalus kombineerida rohkem sihtkohti Usbeki reisi juurde.


Sisuliselt on Kesk-Aasias ainus viisapornot tegev riik Türkmenistan, kõik ülejäänud on paari aastaga palju avatumaks muutunud.