Victoria juga on aastakümnete võimsaim

Zimbabwe ja Sambia piiril asuv Victoria juga pakub praegu aastakümnete võimsaimat vaatepilti. 1. aprillil 2020 langes 108 meetri kõrgusest joast igas sekundis 3817 m3 vett. Kui arvestada, et joa keskmiseks on 1088 m3 sekundis, siis on tegemist pea neljakordse kasvuga. Tegemist peaks olema suurima veekogusega Victoria joas pärast 1978. aastat.

Paraku ei näe hetkel Victoria juga peale mõne üksiku kohaliku mitte keegi, sest piirid ja majutusasutused on kinni ning turiste seal pole.

Veekogus Victoria joas sõltub lisaks aastale ka aastaajast. Madalveehooaeg kestab septembrist detsembrini, kõrgvesi märtsist maini. Veekogus sõltub sellest, kuidas sajab vihma Zambesi jõe kogumispiirkonnas Sambias, Angolas ja Botswanas.

Vee langemist näeb Zimbabwe poole pealt. Kuigi kõrgvee ajal on juga võimsam, on seda samas vähem näha, sest kõikjal lendavad vee kukkumisest tekkivad veepiisad. Märjaks saamisega tuleb arvestada ka kuivemal ajal, kuid juga paistab paremini kätte.

Victoria juga saab külastada ka virtuaalselt:

veigo

Äge, käisin seal viimati 1989 a. detsembris jõulude paiku, nõuka ajal. Viisa sain Moskvast. Liinibussiga edasi-tagasi Torontost.

Liinibussiga Torontost Victoria joa juurde? Edasi-tagasi Zimbabwesse? Äkki oli see üks N-tähega juga, mis asub ka piiri peal?

Hea tähelepanek! Tundub tõesti ebareaalne:-)