Agadirist tuurikorraldajat Sahara kõrbesse.

Tere, kas on kellelgi viimasel ajal tekkinud häid kontakte kohalike giididega, soov minna kõrbesse ja seal ka ööbida. Kindlasti leiab ka kohapeal Agadirist, aga äkki on kellegi juba hea kogemus olemas ja nõus lahkelt kontakte jagama!
Veel, kui tahta külastada ka Fesi, Marrakechi ja veel mõnda väiksemat rannikulinna/randa, kas pigem võtta ise auto ja sukelduda seiklustesse või pigem kasutada kohalikku giidi/autojuhti...(ehket kui hullumeelne liiklus seal suuremates linnades on? kogemus Aafrikas autot juhtida puudub)

Olen käinud Marokos neljal korral ning iga kord ka paariks päevaks auto rentinud. Üldiselt ei ole sealses liikluses midagi hullu, linnadest väljas on seda vähe ning suuremaid linnu ühendavad kiirteed enamasti üsna tühjad.

Agadiri liiklus on võrreldav Tallinnaga, ja suuremad teed heas korras Marrakech on rohkem kaootilisem, seetõttu soovitaksin seal pigem kaardilt vaadata mõni linna äärde jääv parkla või kaubakeskus (Carrefour Targa või raudteejaama parkla), jätta auto sinna ning kesklinna minna taksoga.

Marrakechis olen ka kesklinna sõitnud ja seal auto tasulisse parklasse jätnud (GPS: 31.620752, -7.991919), aga väljasõidul sattusin ummikusse ja see oli päris väsitav.

Fesis on samuti vanalinna ääres parklakompleks (GPS: 34.055077, -4.974971), Essaouiras GPS: 31.510657, -9.771693, Taroudantis 30.472903, -8.870834. Ühesõnaga suumi Google Mapsis soovitud linna juurde sisse ja otsi 'parking lot' või siis vaata satelliidipildilt, kus palju autosid pargib :) reeglina sellistes kohtades parkimine tasuline, aga see tasu pole suur (0.50-1€ päev) ja endal süda rahul et autol hoitakse silm peal ;)

Kõrbest. Agadirist jääb tõeline pildiraamatu kõrb koos liivadüünide ja öötaevaga üsna kaugele, lähim selline koht on Tata provintsis, aga sinnagi on min 5-6 tundi autosõitu, ülejäänud kohad jäävad veel kaugemale. Üks kirjeldus Maroko liivaluidete kohtadest on siin: https://www.lonelyplanet.com/thorntree/forums/africa/morocco/the-best-dunes-in-morocco. Sel põhjusel Agadirist eriti kõrberetki ei pakuta, äärmisel juhul viiakse linnast lõunasse Souss-Massa parki, aga see pigem kiviklibu kui tõeline kõrb, Sahara jääb ikkagi Anti-Atlase mäestiku taha.

Kui nii kaugele minna ei taha, siis soovitan 2h sõidutee kaugusel asuvat Tizourganet, seal asub keset tühermaad tore vanasse viljaaita ehitatud kindlushotell Tizourgane Kasbah (otsi Booking.com lehelt). Kui siiski tahtmine kõrbesse minna, siis soovitan esmalt sõita Maroko kõrbepealinna Ouarzazatesse ning võtta tuur kohapealt, seal on kõrbesafarite pakkujaid jalaga segada.

Mis aga Agadiri reisikorraldajatesse puutub, siis mul oli üsna hea kogemus www.agadirdiscovery.com lehelt tellimisega. Meeldis et neil olid väljas fikshinnad, enamasti sealsed tuurikorraldajad omi hindu ei reklaami ja nii peab tegelema sellise ebaeestlasliku tegevusega nagu tingimine :) oma lehel pakuvad nad ka kõrberetki, neid nii lähiümbruses nn 'small desertis' kui ka mitmepäevaseid päris-Sahara trippe.

Üldiselt aga soovitan endal mõelda, kas eelistate omal käel ringi vaadata või reisikorraldajat, ise olen suurema selskonnaga reisides eelistanud autot rentida ja ühe-kahekesi tuuri võtta, aga eks see oli maitse ja kogemuse asi.

Ka tasub siin teha oma kalkulatsioon - näiteks pakub Agadirtransfer 2päevast Sahara trippi alates 285€/inimene, samas kui omal käel minnes oleks samas paketis sisalduvad teenused 4 inimesele - 4x4 autorent 2x60€ (Dacia Duster, amarokcar.com), ööbimine ca 150€ (Booking.comis otsida El Gouera, seal mitmeid valikuid, ca 30-35€/in/öö), kaamlisõit 10€/in ning kütus (1100 km eest ca 70€= - kokku inimese kohta 95€. See kehtib neljakesi minnes, kahekesi oleksid samad kulud juba 200€ inimese kohta ning siis võiks juba rohkem kaaluda tuuriga liitumist.

Rendi auto, sõida 370km ca 6 tundi sellisesse kohta nagu Foum Zguid. Sealt leiad hotelli Auberge Oasis ja selle peremees Ahmed korraldab 4x4 reise Erg Chigaga düünide juurde.
http://www.auberge-oasis-foumzguid.com/aof/?page_id=46&lang=en

Kokku võtab Agadirist selline reis aega 3 päeva. Sõidada hommikul välja, peale lõunat oled Ahmedi juures ja jõuad veel kohapeal ringi vaadata. Järgmisel hommikul on auto koos juhiga ees, kes viib õhtuks düünide juurde. Tee peal näitab veel soolajärve, erinevaid oaase, berberite elamist ja kooli jne. Õhtul saab võtta paaritunnise kaamelitripi düünidel päikeseloojangut vaatama, ning peale õhtusööki on väike kultuuriprogramm lõkke ääres. Ööbimine korralikus telgis Peale hommikusööki tagasisõit Ahmedi juurde ja sama päeva õhtuks jõuab Agadiri tagasi.
Linnadest soovitan Essaouirat aga kindlasti koos ööbimisega. Õhtune linnamelu jättis väga toreda mulje.

Aitäh vastanutele, hetkel on olemas ainult lennupiletid, vaikselt koostame plaani kuhu ja kuidas! (kahjuks on aega ainult nädal)
Jõuame Agadiri õhtul hilja, jätame esimese päeva endale seal Aafrika sissehingamiseks ja kohanemiseks, teisel päeval suunduks kõrbesse, nt Rix01 soovitet kohta õõbima ja kolmandal päeval siis kõrb ise ja õõ seal, neljandaks õhtuks siis püüaks jõuda Marrakechi ja ööbida seal. Kuhu sealt pigem edasi soovitate nii km kui aja poolest, kas Fes ja öö seal või pigem Essaoria (öö seal) ja sealt mõõda rannikut Agadiri tagasi?
Viimase öö oleks jälle Agadiris, lend läheb küll alles õhtul, aga rannalebo nõutakse ka, või on ehk seal lähistel mõni väikesem ja rahulikum rannaküla, kus saab ujuda ja viimase öö veeta?

Marrakechist Fesi põikamine teeb ca 1000 km ning vähemalt 14-15 tundi lisareisiaega. Arvestades et puhkust on vaid nädal, oleks liig sellest terve päev lisaks maanteel veeta, kui just erilist põhjust pole Fesi minekuks. Pigem siis juba võtta rahulikult ning sõita Essaouirasse, mis ei tee suurt ringi ning, nagu Rix01 ütles, on ka päris mõnus linnake. Rannalebo osas pole ka Agadiril midagi viga, rand on seal suur ja rahulik, aga kui küla tahta, siis on variantideks kas põhja poole jääv Taghazout või lõuna pool olev Tifnit.

Aitäh Buldooza, tunduski kaardi järgi nats pikk maa olevat, tahaks lihtsalt näha seda maad ja rahulikult kulgeda, mitte läbi kihutada, kõrb on minu must see koht. Jäävad need põhjapoolsed vaatamisväärsed järgnevateks kordadeks...
Kas selle ringi peal on mõni peidetud pärl mõne ägeda linnakese või looduse poolest erilise kohana, mida tasuks külastada? (tean, läheb juba laiskuseks ära, iseotsimise koha pealt )teiste kogemusi omas keeles on lihtsalt nii mõnus lugeda! :)

Paneme sulle siis plaani kokku kui" laisk" oled
1 päev Agadir ( tegele autorendiga, et saaksid järgmisel hommikul kohe startida)
2 päev Agadir- Tafraoute 166km Tafraoute lähedal ilus koht Ait Mansour org.
3 päev Tafraoute - Foum Zguid 300km aga arvesta 6-7 tundi koos peatustega.
4 päev kõrberetk( bronni eelnevalt Ahmedi juures ära ja kauple kindlasti hinda alla. Kui ma õigesti mäletan siis meie maksime 90 EUR inimene koos tuurile eelneva ööbimise ja õhtusöögiga, olime neljakesi)
5 päev kõrbest lõunaks tagasi Foum Zguid - Agdz 136km
6 päev Agdz- Ait Benhaddou - Agadir 450 km pikk sõidupäev üle mägede.
Kui kindlasti kõrbe tahad näha siis Marrakesh ja Essaouira jäävad järgmiseks korraks kui hommikust õhtuni autoga sõita ei taha. Googelda linnade nimesid ja leiad mida kohapeal vaadata. Pikemaks tiiruks oleks kahte nädalat vaja.

Minu kommentaarid Rix01 plaanile:
2.päev: minu viidatud Tizourgane Kasbah jääb otse tee äärde, hea koht väikeseks jalutuskäiguks ja lõunaks (GPS: 29.886967, -9.001629)
5.päev: kõrbest tagasi tulles ei pea minema üle Ait Benhaddou, kuna see teeks ringi sisse. Pigem siis juba otse Foum Zguid-Tazenakht-Taroudant-Agadir, teeb ca 5-6 tundi sõitu.
Teel väärib kindlasti külastamist ja vahest isegi ööseks jäämist Taroudant, mida kutsutakse ka väikeseks Marrakechiks - oma linnaplaanilt on ta väga Marrakechi sarnane ja Saadide dünastia ajal oli isegi pealinnaks, enne kui see Marrakechi üle viidi. Linn ise on väga ehe, pole nii suur ja turistlik kui Marrakech, saab kalessiga sõita ja turul ringi vaadata. Ise ööbisin seal Palais Salam hotellis, võin soovitada.
6.päev: kui on jaksu ning huvi mägede vastu, siis võib sõita Taroudantist ca 45 min põhjas asuvasse Imoulassi, kus on Terrasses d'Atlas turismitalu: http://en.terrasses-atlas.com/. Seal võib siis päeval ringi matkata ning õhtuks Agadiri sõita (ca 2,5h sõitu). Alternatiivina võib ka selle muidugi vahele jätta ning otse Agadiri minna ja päeva rannas veeta (või siis kui rahulikumat kohta tahta, siis Tifniti rannal jalutada).

veelkord suured tänud!
arvate, et Agadirist Foum Zgudi ei sõida päevaga ära, kui tahata vaadata ka neid soovitatud kohti tee peal? Mägiteed? (pole praegu kahjuks aega kaarti süveneda, õhtul alles)
Alternatiivne ja ehedam linn Marrakechile kõlab ülimalt hästi. Mägedes käime igal aastal suusatamas, sellevõrra seal pikalt ei peatuks, küll aga tahaks näha koskesi, kui neid tee peale jääb, üks oli vist Marrakechist üleval ida pool...
kuida singlise keelga on, lugesin, et on pigem prantsuskeelne maa.

Taas vaja väheke nõu küsida, Ahmediga võtsin ühendust, tema alles maletab mulle hinda :) veel tekkis plaan B sõita teisel päeval bussi või millegagi Marrakechi ja sealt pakutakse juba 3p/2 ööd Merzouga kõrbet, ehket minu küsimus mis sellise tripi mõistlik hind võiks olla? Tehti pakkumine 260 euri in, no see on liiga palju aga mis on mõistlik?
Pakkuja on sellise toreda jutuga, eks nad kõik ole. 50- 60 euri päev in kohta?
tänud!

N37. Millal Te Marokosse lähete?

Läheme okt koolivaheajal, ehket 20 okt ja nädal seal.

Mõistlik hind on Marokos väga suhteline mõiste :) 250€ on kindlasti üle pakutud - näiteks Viatori kaudu võib leida kolmepäevase tuuri Marrakechist Merzougasse alates 90-110€/in, mis on enam-vähem selline hind millega valge inimene võib rahule jääda: https://www.viator.com/Marrakech/d5408-ttd.

Võrdluseks : omal käel bussiga minnes on edasi-tagasi pilet 2*220Dh ehk ca 40€ (http://www.supratours.ma/en/horaires/gethoraire_prix), majutus kaks ööd alates 25-30€/in, https://www.booking.com/hotel/ma/erg-chebbi-camp.en-gb.html?aid=304142;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBWIAQGYAS64AQbIAQ_YAQPoAQGSAgF5qAID;sid=effe68a056f063154889bd1615cb8d60;all_sr_blocks=129349302_104873788_2_1_0;checkin=2017-10-20;checkout=2017-10-22;dest_id=-39390;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=129349302_104873788_2_1_0;hpos=13;nflt=review_score%3D80%3Breview_score%3D90;room1=A%2CA;sb_price_type=total;show_room=129349302;srepoch=1504019416;srfid=90cee26e573ed3d7dc34e77d0635150b8a71d383X13;srpvid=35d56aab5477002c;type=total;ucfs=1&. Umbes 20-30€ inimese pealt on kohalikele piisav taks kolmepäevaseks kuljetamiseks ja nii see 'õiglane hind' umbes 100€ ringis ongi.

Lõpetuseks, laias laastus on Marokos kauplemisel reegel, et müüja/teenuseosutaja tehtud pakkumisele võiks olla vastupakkumine ca 1/4-1/3 sellest hinnast ja lõpphind võiks umbes poolele algsest hinnast tulla. Nt kui tahad osta korralikke susse, siis nt alghind 20€, tee vastu 7€ pakkumine ja kui 10-12€ peale välja jõuad, siis oled ise rahul et nii tublisti kauplesid ja müüja ka rahul et suutis nad maha müüa 2-3 korda parema hinnaga kui kohalik seda ostaks :)

Aitäh, jällegi suureks abiks, vaatasin majutusi saab isegi 15- 20 euri öö Merzogas, päris bussiga ei tahaks minna, sinna on imeilus mägitee, tahaks peatuda ja pildistada ja teha lõunat jne.. Meil käib praegu selline mõnus jutuveeretamine, vaatab mis välja tuleb, aega veel küll ja veel pakkujaid leida :)