Autoreis Helsinkist Põhja- Norrasse

Tere

Plaan on minna autoga juuli alguses Helsinkist Põhja- Norrasse. Eesmärk on nautida ilusaid loodusvaateid mägedes. Päris Nordcapi ei soovi minna. Samuti jätaks välja Alta. Soov on külastada matkaradu. Siit ka küsimus, et oskab keegi soovitada, mida oleks mõistlik ja huvitav Põhja- Norras vaadata- mäed, kosed? Meil on Põhja- Norras viibimiseks aega ainult 2 päeva.

Meile on Põhja-Norras meeldinud, idast läände lugedes:

Kirkenesi lähedal olev Bugøynes - mereküla, mille ümber on lahe kuumaastik. Sellest üle mere põhja poole jääb Varangeri poolsaar (Varangerhalvøya) ja rahvuspark, mis on vist Norra kõige ebamaisem ja kaugem kant üldse. Tuttavad on Varangeris käinud ja väga soovitavad.

Fjordid päris Norra põhjakaldas, vastu Barentsi merd.

Alta ja selle kaljujooniste maastik.

Nordkapp, ja eriti matk piki Nordkapi poolsaarest läände jäävat maasäärt (https://ut.no/rutebeskrivelse/137106/fra-nordkappveien-e69-til-knivskjellodden#10.98/71.1533/25.745). Ja sõit Nordkappi endasse üle lageda maastiku.

Lyngeni lahe / fjordi ümbrus. Matkasime Soomest Kilpisjärvilt lastega üle Halti (Soome kõrgeim mägi), jõudsime välja Guolasjávri lõunaküljel ja sõitsime autodega sealt edasi läbi Skibotni Tromsø poole. Üle lahe on näha Lyngeni Alpid, need on väga ägedad - 1800 m mägi otse mere ääres. Kohalikud matkavad, ronivad ja suusatavad neis ohtralt.

Tromsø linn. Ägeda ajalooga - sealt algasid norrakate arktika-ekspeditsioonid. Lisaks maailma kõige põhjapoolsem botaanikaaed.

Rootsi piiri ääres oleme käinud Riksgränsenis, aga see on lahe vaid matka alguspunktina.

Muidugi on ka Lofoodid "Põhja-Norras".

Kõige kõrgemad mäed on Norras küll hoopis keskel, Jotunheimeini ja Dovrefjelli rahvusparkides. Põhja-Norra üldiselt madalam ja arktilisem. Puudepiir (kõrgus, millel kõrgemal enam puid ei kasva) on sisuliselt merepinna kõrgusel. Põhja-Norra on lahe pigem just oma tühjuse ja kauguse mõttes. Lisaks mere lähedus. Ühe jalaga oled peaaegu et Põhja-Jäämeres, kätega korjad kalju veerest murakaid.

Käia tasub muidugi vaalu vaatamas või üldse mere peal, aga seda me ise pole teinud.

3
0

2 päeva. Mission impossible

2
1

Andres77le - kaks päeva on muidugi hirmus vähe, aga ehk midagi ikka näeb ja saab maitse suhu ja siis saab ju uuesti minna.

Ma olen Põhja-Skandinaavias käinud kümmekond korda ja kindlastil lähen veel.

3
0

Olen samuti käinud seal ainult 2 päeval ja maitse jäi suhu küll. Ehk saan sinna kunagi tagasi. Niiet päris mõttetu pole, aga vajaks muidugi rohkem päevi tutvumiseks.

0
0

tripp-le. Samuti käidud mitmeid kordi ja alati tagasi kui võimalust. Aga ainuüksi jubaTromso või Lofoodid ongi 2 päeva. Siis Lyngeni alpe näed ainult auto aknast. Nordkappi ei jätaks juba sellepärast ära, et tunda "ja enam edasi ei saagi".

Juuli alguse positiivne pool on, et päeva saab lõputult pikaks ajada (polaarpäev)

2
0

Sealkandis (Põhja-Norras) väga palju kordi käidud ja minujaoks Põhja-Norra tõeline pärl on Hornoya saar ida/põhjas (Varangeri poolsaar). Seal saab Lunnidele "pai teha". Finnmarkis on veel äge Silfar Canyon (Borselva jõgi). Natuke Lofootidest alla jääb Svartiseni liustik, see on "liustik algajatele" mida saab ka "plätudega" külastada. Minu top 3 oleks see. Aga seal on muudki väga kaunist, pigem küll loodusesõpradele...

5
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased