Baliem Valley ja Raja Ampat

Tere!

Läheme omal käel Paapuasse, kus kavatseme külastada kahte kohta:

  1. Baliem Valley´t ja Dani hõime (arvestame max 3 päevase dzungliretkega)
  2. Raja Ampati saari. Kas mõni eestlane on seal üldse käinud? Üheski blogis ja ka siin pole neid mainitud - pidi ühed kaunimad saared maailmas olema, samas suht vähe arenenud turism seal. Tahakski teada, kas keegi käinud ja oskab lühidalt öelda milleks peaks valmis olema või muu põneva fakti?

Ja teiseks piinab mind malaariaoht. Tervisekaitse kodulehel on Paapua tituleeritud IV astme ohtlikksuega malaariapiirkonnaks(ehk kõige ohtlikum). Paapuas veedan kokku ca 2 nädalat. Samas neid malaariarohte väga ei tahaks süüa, selles piirkonnas veel erinevad reistantsused rohtude suhtes. Lisaks peab neid siis mingi 1,5 kuud sööma ja need rohud väga mürgised. Palun öelge, kes te käinud olete - kas sõite malaariarohte ja kaua viibisite?

Ja kolmandaks küsimus Baliem Valley kohta - kas sellele retkele on mõistlik minna pigem praktiliselt kinnistes sandaalides, või tossudes, või sobivad ka lahtised sandaalid, ja kas peavad pikad riided seljas olema, sest temperatuur alla 20 kraadi?

Käisin kuus aastat tagasi Raja Ampati saartel. Olin jahi peal, seega liikusime ringi omal käel. Põhiliselt peatusime Waigeo ümbruses, käisime saarel paaris külas ka, aga põhiliselt ikkagi sukeldumas, varustus oli endal pardal. Peab ütlema, et sellist korallide liigirikkust ja nii palju kalu pole varem ega hiljem näinud (ei Austraalias, Palaul, teistel Indoneesia saartel ega PNG-s). Selles mõttes soovitan tuliselt.

Kõige lähem linn RA-le on Sorong, sealt peaksid väljuma ka liveaboard'id. Mingi nimekiri hinnaideedega on olemas sellel lehel: http://www.diverajaampat.org/ Ega see väga odav lõbu pole, aga loodus on tõepoolest fantastiline.

Malaariaoht on tõsine. Kuna sa ainult kaks nädalat oled, siis võid neid tablette ju võtta küll. Ise olin seal neli kuud, alguses võtsin, aga hiljem loobusin, sest need on tõesti kanged, niikuinii olime öösiti laevas, nii et sääseprobleem oli minimaalne. Oleneb pisut ka aastaajast.

0
0

Terv Märtsist augustini on Baliemi kandis kuivem (mitte kuiv) periood, seega malaariaoht arvatavasti ka väiksem, sääski vähem. Minu teada on malaaria omandanud resistentse vormi vaid Lariami suhtes. Malaronega veel seda muret ei olevat. Ja kõrvalnähud vaevavad reeglina vaid Lariami tarbijaid. Malarone läks ka paar aastat tagasi 2x odavamaks. Vea kaasa sääsevõrk, mille saad voodi või magamisaseme kohale riputada. Kindlasti leiad neid kuni 2 suuruses Matkaspordist. Me kasutasime neid võrke alati, kui ööbisime linnadest väljas ja niisketes kohtades. Samuti ka Baliemi orus matkates. Kuigi me olime seal okt-nov, seega üleminekuaeg kuivalt märjale, saime vihma vaid vist 1 korra nädala jooksul. Mingit sääsemuret polnud mu arust.

Soovituslik minu mäletamist mööda süüa Malaronet 4p enne ohtlikku piirkonda sisenemist ja lõpetada 4p pärast sealt väljumist. Reaalne on malaariaoht ikkagi vaid soistes ja pidevalt niisketes piirkondades. Linnades ja kultuurmaastikul on see tglt väga väike. Baliemi org ja ümbritsevad külad on mägede vahel, seal pole minu teada (vähemalt ei näinud) soiseid alasid. Mägireljeef iseenesest ei võimaldagi soostumist.

3p-se matkaga te ei jõuagi kuhugi, kus pole kultuurmaastikku ja võiks pisikesi soolohke leida. Kõik tasased ja vähem tasased alad on seal põllud ning kõik ülejäänud kohad on suht järsud mäenõlvad, kuhu vesi pidama ei jää, mis tähendab, sääski ei teki. Malaariaoht on reaalne ning suur mereäärsete tasandike ja jõgede madalate alamjooksude dzunglites. Soovitan Wamenas matkama minnes võtta giidiks Sadrak Asso, aus ja tubli veidi Euroopat näinud kohalik dani. E-mail [email protected], hoidu lennujaamas teid ümber piiravast kaarnakarjast koheselt giidi valimast. Ja kindlasti ärge võtke giidiks jamaikamütsiga (vbla ta seda ka alati ei kanna) ja rastapatsidega John'i nimelist. On teine seal halva kuulsusega. http://indoneesia-valdek.blogspot.com/2009/11/paapua-baliemi-org.html

Mina käisin kõik see kuu aega Keeni poolkinniste sandaalidega, muud ei olnudki peale nende ja varbavahede (mis ostsin kohapealt). Sai vabalt hakkama. Muud vihjed vaata blogist ja pildialbumist või konkreetsete küsimustena.

1
0

Suured tänud Carolina ja Valdek! Väga vajalik info, nüüd kergem otsustada! (Valdek, sinu blogi mul juba "favorits"´i all olemas - tänuväärne kirjutis! :) Valdek kas teie reisiseltskond muidu tarbis malaaria tablette või ei Paapuas olles?

0
0

Ei tarbinud ja eelpoolmainitud põhjustel. Eelnevalt oli selge, et me soistele aladele ei satu. Aga 100% garantiile loomulikult loota ei maksa.

0
0

Olen Baliemi orus käinud kahel korral ning alati lahtiste sandaalidega, pole probleemi olnud. Kuna olen tähenärija, siis ei saa jätta märkimata, et Baliemi org asub Indoneesia riigis ja mitte Paapua Uus-Guinea riigis.

0
0

To Arne

Aitäh info eest, mul mees just mõtleb ka lisaks lahtistele sandaalidele ka kinnised osta. Tõenäoliselt pole vaja siis. Aga loomulikult ma tean et see on Indoneesia, lihtsalt Indoneesia rubriigis mis on Aasia all Paapuast eriti ei räägita, aga siin all sain selle kohta palju rohkem infot, seepärats postitasin selle ka siia.

0
0
Lennupakkumised
Reisikaaslased