Berliin

Tere!


Plaan on minna Berliini 23-25 detsember. Mis kohti võiks külastada või on suletud jõulude paiku? Peale jõuluturu muidugi :)

23. ja 24. on Berliinis tavalised tööpäevad, 25.12 püha: https://www.ferienwiki.de/feiertage/de/berlin.

Berliini ametliku ürituste loetelu nendeks päevadeks leiab siit: https://www.berlin.de/tickets/suche/?q=&date=2019-12-22T22%3A00%3A00.000Z%2C2019-12-24T22%3A00%3A00.000Z&order_by=score . Kohapeal võib osta ka paksu ajakirja mõõtu ürituste brošüüri, Berliinis on neid kaks Zitty ja Tip, võta kioskist neist kõige uuem versioon. Kui huvi muuseumide vastu, siis Wikipedia ja Tripadvisor aitavad.  

Eks pead netis surfama ja ise vaatama, mis on avatud, soovitan iga objekti eraldi googeldada.

Kaubamaja on jõulude ajal kinni
https://www.mallofberlin.de/en/service/oeffnungszeiten

Soovitan ette broneerida, kui leiate vaba aja
https://www.bundestag.de/en/visittheBundestag/dome/registration-245686

Mulle väga meeldis
https://www.spsg.de/en/palaces-gardens/object/sanssouci-palace/

https://tv-turm.de/en/oeffnungszeiten/

Madame Tussaud pileti puhul saad valida ka mingi ühtse pileti, millega saad veel paari kohta külastada
https://www.madametussauds.com/berlin/en/tickets/


Kas 23-25  sisse jääb ka tuleku-mineku päev? Kui jah, siis on see nii lühike aeg (sisuliselt 1,5 päeva), et ma palju enamat, kui jalutamine Kurfüsterdammil ja Brandenburgi-Potsdami kandis ei plaaniks. Riigipäeva hoone külastus tuleb kindlasti ette broneerida. Mina järjestaks tegevused Berliinis nii:

1. Kurfüsterdammil on jõuluturg, Kaiser-Wilhelmi kirik ja ka luksuskaubamaja KaDeWe (23.12 on see kella 21.00 avatud). Ning seal on üldse tore jalutada.
2. Brandenburgi väravate juures on lisaks Unter den Lindenile, Holokausti mälestusmärk, Riigipäeva hoone ja jalutuskäigu kaugusel ka Potsdamer plaz (ma pole kindel, kas seal ka talvel tegevust on).
3. Alexander plaz koos oma maailma kella ja teletorniga. Mulle veel väga meeldib Hackhesher hof kant. Seal annab vabalt ka Alexander plazile jalutada. 
4. Kui aega ülejääb, siis East side galerii on ka väga mõnus vaatamiseks, kuid talvel külmaga, mitte esimene valik. Meie kombineerisime selle sealt algava kanalite sõiduga. Kas seda ka talvel tehakse ei tea, kuid kuna aega väha, siis pigem loobuks
5. Muuseumi saarel Pergamoni ja Altes museum. Seal on muidugi kõik muuseumid võrratud, kuid kui valida, siis valiks need kaks.

Kus kuna käia sõltub nii kohal oleku ajast kui ka hotelli asukohast. Ja muidugi on Berliinis veel palju huvitavat.

Me olime ka üle-eelmine aasta samal ajal Berliinis, ainult ühe päeva kauem. Ega see linn sel ajal oli suht välja surnud, eriti kui jalutada hommikupoole Aleksanderplatzilt Brandenburgi väravate poole. Aga no õnneks olin ma korraliku kodutöö ära teinud. 23 dets õhtul hilja jõudsime Berliini. 24 dets käisime loomaaias (googelda lahtiolekuaegu, sest tookord oli ta 24 dets vaid kella kaheni avatud), õhtul jõuluturul ja 25 detsembril Tropical Islandil (see oli 24 dets suletud.). Kahel õhtul pidulikud õhtusöögid ja ega muud suurt jõudnudki. 24 dets olid kõik poed suletud, isegi väiksed toidupoed õhtupoole.