sis153

Uus kasutaja, liitus Tripiga 8 aastat tagasi

27 meeldimist
6 postitust
61 kommentaari
Viimased kommentaarid

Kui kahekesi ööbimise hind on veel kuidas on, siis lastega ööbimine Eestis on ikka tõeline luksus. 

Näide Go spast - standard tuba koos lastele madrats maas (eraldi voodeid pole) on üheks ööks novembris (R-L) 179.- ja kui sul juhtub ka kolmas väike laps olema, siis lisa veel 40.- juurde. Üsna julm ma ütleks. Parandus: Lisavoodi on 22.-

Sarnane hind (199.-) on Estonia SPA resortis, tõsi küll, seal on toa nimeks Junior sviit ja lapsed saavad magada lahtikäival diivanil. Kuid ühe öö eest 200 eur on ikka liig.

Läheks isegi Jurmalasse, kuid üsna hoomamatu hetkel, kas sinna üldse minna saab.

@Willem_K

Olen täiesti nõus Eesti hindade osas. Vaatasime majutust augusti lõpuks Hiiumaale, kuudi saaks 150.- öö, pole ei korralikku pesemise ega wc võimalust. Nimetati seda aga ühe magamistoaga appartmendiks. Vähe korralikumad olid 200ringis öö (5-e liikmelisele perele). Palangal maksis korralik uus korter basseini kompleksiga majas juulis 75.- öö. 

Ei näe samuti põhjust maksta ei tea mille eest.

Kes on viimastel päevadel Poolast Itaaliasse sõitnud, kas piiridel tuleb mingeid ankeete ka täita või saab vabalt läbi? Kas on kindlam minna läbi Slovakkia või Tsehhi?

oh, on alles keeruline värk. Lisaks peab endale veel nimekirja koostama ja seda pidevalt uuendama, millised maski kandmise ja muud reeglid kuskil riikides kehtivad. Kui Slovakkia 10. juuli paikku miskit muutnud pole, siis jääb lihtsalt sinna minemata, jääb Tšehhi ja Poola ning kui ka Tšehhi ei saa, no mis siis ikka, siis Lõuna-Poola. No ja kui sinna ka ei saa, siis vast Leetu ikka lubatakse. 

Muidugi oleks tore vähemalt nädal enne teada.

Alternatiiv variant on siis kõigepealt ringiga minna Tšehhi ning sealt Slovakkiasse ja siis Lõuna-Poola. Tagasi tulles garantiinis olemist ei pelga, seda meil maal lihtne täita.

Kui seda pidi sõita, kas siis on aja ja sõidumugavuse huvides targem sõita peaaegu Berliinini ja sealt Praha? Meie puhul pigem hea ja tasuline tee, kui lühem ja aeglasem külatee. Külade vahel sõitmist pikkade otsade puhul ei naudi.

Õnneks on veel paar nädalat aega, kuid see läheb kiirelt.

@vatse

Kas ma saan õigesti aru, et reisi marsruut Lõuna-Poola, Slovakkia, Tsehhi on üsna kahtlane juuli alguses, kuna läbi tuleks sõita sellest piirkonnast, mis on Tsehhi ja Slovakkia jaoks kuskil keeldude listis? 

Kust selle kohta kõige paremat up-do date infot leiaks? Reisi targalt lehel oli Slovakkia kohta üsna ümmargune jutt.

Ja kui pead testi tegema, siis kus ja kui vana see olla võib

Tundub, et enne juulit Rootsi kaudu Euroopasse sõitmine on siiski ebareaalne. Tallink ei sõida kindlasti kuni 14.06 ja sealt edasi on ka üsna kahtlane. Kuna meil puhkuste muutmine sellel aastal võimatu, siis lükkasime oma Rootsi-Taani-Saksamaa reisi 2021. Pikk aeg küll oodata, kuid mis seal ikka. 

Loodetavasti juuni lõpus Poola pääseb ja kui ei, siis jäävad Baltimaad. Seigelda saab ikka.

Meie ikka aegajalt ööbime perega ka kuskil Eestimaal, kuid need on 99% SPAdega kohad. Olen nõus sellisel juhul minu jaoks siiski üsna soolast hinda maksma, kuna SPAd on head ja lastele vaheldus.

Kui nüüd SPAd on kinni, kuid hind on siiski sama, siis kaob minu jaoks see põhiline väärtuse komponent ära. Loodust, lambaid, rahu ja vaikust saan õnneks oma kodus igapäevaselt nautida ning ei näe mõtet 200.- + eurot maksta perega ööbimise eest. Kahekesi minnes on hinnad isegi talutavad, kuid nii kui sul on kas kaks suuremat last või veel hullem rohkem lapsi, on majutus Eestis ikka kallis. 

Kui me väljaspool Eestit reisime, siis valime samuti mingi majutuse, kus pikemalt peatume (no kodu) ja siis teeme sealt kuni 100km raadiuses väljasõite. Sama lähenemist kasutame ka Eestis, kõik mis on kuni 100-150km raadiuses, ei näe mõtet lihtsalt ööbimise eest suuri summasid maksta.

Kuna omame ka Lõuna-Eestis suvekodu, siis Eestis reisimisel on majutuse kasutamine enamuses üsna mõttetu, kui just mõnda väga head lisatingimust (SPA, eriline õhtusöök, lisategevused lastele jne) pole. Kui aga nüüd majutajad midagi lihtsalt magamisvõimalusele lisaks mõtleksid, perele ka head hinda pakuksid, siis meie naudiks küll kodust eemal ööbimist.

Mina kui autoreisimise endine tuline vastane (kõik need samad argumendid, mis siin kõlanud on) julgen kõigile siiski soovitada teha proovi. Ei pea alati kaugele sõitma, kuid Soome, Rootsi, Norra, Taani, Saksamaa on täiesti tehtavad oma autoga. Kaks otsa läbi Poola oleks minu jaoks natuke liig, kuna lapsed väikesed ja tüdinevad ära, kuid vähemalt üks ots laevaga on laste seisukohast kindlasti hea variant (vahet siis pole kas Lätist Saksamaale, Eestist Rootsi või mõni muu alternatiivne suund).

Ma tõesti loodan, et piirid siiski lähevad kahe kuu jooksul nii palju lahti, et üle Rootsi-Taani Lõuna-Saksamaale ja mööda maad tagasi koju juuli alguses siiski saab reisida. Alternatiivina on mõttes rentida matkabuss ja teha väiksem tiir just nii kaugele kui pääseb (olgu see siis Munamägi või Pärnu).

Meil (oli) plaanis  jaanipäevast läbi Rootsi-Taani Lõuna-Saksamaale/Šveitsi sõita, või nii kaugele kui viitsimist on. Kuna laevapiletid ostetud, siis maikuu keskel on otsustamise koht, kas see on üldse võimalik. Erinevaid ürituste piiranguid ei pelga, kuna eelkõige ongi plaanis oma perega looduses mütata, kuid kõige kahtlasem on üle erinevate riigipiiride saamine ning laevaliikluse võimalikkus. Kahte otsa läbi Baltikumi-Poola küll lastega ei taha sõita ja siis lükkame reisi pigem edasi. 

Endiselt väga loodan, et see saab sellel suvel ikka teoks, kuid eks ta üsna kahtlane ole.

Väikeste lastega reisimine polegi puhkus vaid seiklus ja kui seda nii võtta, siis on kõigile lihtsam. Kui on väga range päevakavaga lapsed, siis võib ka keeruline olla, kuna reisidel on olukord uus ja ootamatustega peab arvestama. 

Kolmikuid ei oma, kuid kolme väikest last küll. Oleme nendega alates poole aastasest mitmel lennureisil käinud ja kuni 1.5a on ikka väga lihtne olnud. Praegu kui väiksem on 3, siis on temaga ikka üsna keeruline ja oleme valinud autoga reisimise. 

Kui kõik kolm pole emmekad ja lepivad ka teistega, siis ma teeks proovi. Vali mõni sihtkoht, kuhu saab otselennuga, võta kaasa oma turvahällid ja käru. Valige üks kindel majutus, kus on lastele ohutu ja endal mõnus olla. Sealt tehke väljasõite vastavalt lastele ja kui väga ei pääsegi majutusest kaugemale, siis läheduses asuvaid kohti saab ikka nautida. Majutus valige pigem väga hea ja nii et jalutuskäigu kaugusel oleks ka mida teha. Juunis on Lõuna-Euroopas juba väga mõnus. Me ise plaanime see aasta Lõuna-Saksamaad ja sealseid järvi avastada, kuid beebidega valiks pigem midagi ranna ligidale, nt. Lennukiga Milanosse ja sealt autoga mõne järve äärde, juuni lõpus kannatas ujuda küll. Või siis Horvaatia, Hispaania või mõni Kreeka koht.

Kui ise ei pelga ja lapsed pole väga range päevakavaga, siis mins läheks, seiklust saab kindlasti.

Eks see paljuski sõltub kus riigis auto võtad ja kui riskialdis oled. Tean, et osad pangad ja kindlustused pakuvad ka omavastutuse kindlustamist välismalise autorendi puhul. Pole ise kasutanud ja kogemust ei oma, kuid tasub kaaluda. See tõsi ei päästa sind deposiidist ja rendifirmaga jauramisest, kuid rahaliselt siiski tõenäoliselt kõige soodsam, eriti pika perioodi puhul. Peaaaegu alati võtan täiskindlustusega auto, kuna lihtsalt ei soovi hilisemate jamadega tegeleda ja arvestan selle kulu reisihinna sisse. Samuti ei oma ma ka ligemale 2000 eurise limiidiga kaarti, mida neile panti panna (sinna kanti on siiani kõik omavastutused jäänud) nt. Itaalias esitatakse sulle väga kergekäeliselt mõnesaja eurone arve nt velje kriimu eest, mida sa küll pole teinud ja ei oska isegi näha. Viimased korrad oleme Euroopas kasutanud AVIS 360, mis on osutunud üllatavalt soodsaks ja mis kõige olulisem igasugu probleemide vabaks.  Korra Horvaatias anti auto, mis logises igast otsast ja punased ohutuled armatuuril vilkusid ning kohalikega vaidlemine ei andnud mingit tulemust. Kõne Eesti Avisesse andis aga tulemust ning nende abiga saime auto järgmine päev ära vahetatud. Samasugust tuge pakuti ka siis, kui Itaalias autosse sisse murti.  Nii et muretuma puhkuse nimel olen valmis mina isiklikult mõistlikus määras rohkem maksma ja siiani on nii Avise, Europcari, Nationali kui ka Pluscariga kõik sujunud, ka probleemide korral on need lahendatud kiirelt ja korrektselt.

Lisan veel juurde, et AVISE puhul tuleb nende kodulehelt valida mitte esilehe broneerimise vorm vaid allpool olev 360, tulemused ja tingimused on erinevad.

Kas 23-25  sisse jääb ka tuleku-mineku päev? Kui jah, siis on see nii lühike aeg (sisuliselt 1,5 päeva), et ma palju enamat, kui jalutamine Kurfüsterdammil ja Brandenburgi-Potsdami kandis ei plaaniks. Riigipäeva hoone külastus tuleb kindlasti ette broneerida. Mina järjestaks tegevused Berliinis nii:1. Kurfüsterdammil on jõuluturg, Kaiser-Wilhelmi kirik ja ka luksuskaubamaja KaDeWe (23.12 on see kella 21.00 avatud). Ning seal on üldse tore jalutada.2. Brandenburgi väravate juures on lisaks Unter den Lindenile, Holokausti mälestusmärk, Riigipäeva hoone ja jalutuskäigu kaugusel ka Potsdamer plaz (ma pole kindel, kas seal ka talvel tegevust on).3. Alexander plaz koos oma maailma kella ja teletorniga. Mulle veel väga meeldib Hackhesher hof kant. Seal annab vabalt ka Alexander plazile jalutada. 4. Kui aega ülejääb, siis East side galerii on ka väga mõnus vaatamiseks, kuid talvel külmaga, mitte esimene valik. Meie kombineerisime selle sealt algava kanalite sõiduga. Kas seda ka talvel tehakse ei tea, kuid kuna aega väha, siis pigem loobuks5. Muuseumi saarel Pergamoni ja Altes museum. Seal on muidugi kõik muuseumid võrratud, kuid kui valida, siis valiks need kaks.Kus kuna käia sõltub nii kohal oleku ajast kui ka hotelli asukohast. Ja muidugi on Berliinis veel palju huvitavat.

Itaalia trahvid on mul tuttava kogemuse järgi isegi 2 aastat hiljem kohale jõudnud. Seal mingi kummaline seadus, et trahvide esitamise aeg hakkab tiksuma sellest hetkest, kui sinu andmed suudeti kätte saada. Trahvide edastamisega pidid seal tegelema miskid erafirmad, kes siis rendifirmalt kõigepealt küsivad andmed (mille eest rendifirma võtab tavaliselt veel eraldi tasu) ja siis edastavad saadud aadressile teated.Kui me Itaalias sõitsime, siis jälgisime paaniliselt neid ZTL märke, ühe korra tagurdasime ka tagasi (õnneks polnud taga autosid) ja korra oli mingi seletamatu keelumärk keset maanteed, et võtisme dr. google appi ja saime teada, et sinise kütusega autod ei tohi siseneda.

Oled sa kindel, et meri pole enam siis ujutav? Meie käisime kaks aastat tagasi samal ajal ja meri oli igati ujutav. Muidugi mitte suvine, kuid lastega täitsa ok. Kui ilmad on ok ja mingit jubedat tuult ning vihma ei tule, siis saab sellel ajal Horvaatias absoluutselt kõike teha, päevitada, ujuda, matkata, linnades seigelda. Rannad on loomulikult tühjad ja kuurortites vaikne.Meil oli kogu perioodiks rendiauto ja ilma autota liikumise kohta soovitusi ei oska jagada.

Sai sõidetud Stockholmis ja ka Göteborgis ummikumaksu teedel augustis. Siiani pole minuni aga mingit arvet jõudnud. Kuidas ma teada saan kui palju ja kuhu ma peaksin maksma? 

Ma arvan, et täpselt nii peakski reisima, katsetama erinevaid meetodeid ja sihtkohti. Ma poleks veel paar aastat tagasi ettegi kujutanud, et ma lähen autoga Euroopasse ja veel kolme lapsega. Nüüd aga ei suuda järgmist reisi ära oodata.Just pikendasin oma puhkust veel nädala võrra, kuna muidu tundus, et läheb liiga tormamiseks aga eesmärk on kulgeda ja kogeda.

Oh meie auto nägi tagasi tulles ikka üpris koomiline välja, nii et reisides 5-kesi 7-kohalise sõiduautoga pole väga asjalikku alternatiivi katuseboxile, kahjuks. Meil oli limiteeritud kaasavõetavate asjade maht 5 in = 4 väiksemat kohvrit, rohkem lihtsalt kuidagi ei oleks mahtunud. Ja ilma kastide süsteemita poleks ka see reaalne olnud.Nõme on jah, et laevapilet on kallim ja kütusekulu boxiga suurem, kuid ausalt ei kujuta ette, kuidas pikem reis ilma selleta teostatav oleks. Katuseboxi lähevad asjad, mida harvem vaja, nt tekid-padjad, voodipesu, lisa rätikud ja jalanõud jne. Ehk asjad, mida läheb väga vähe vaja, kuid igaks juhuks on hea kui on kaasas. Ma ise olen pikalt planeerija ja mul on reeglina üsna detailne kava, kuhu kuna minna, kuid ma ei pea sellest kinni. Ja seda väga lihtsal põhjusel. Kui sa ei reisi Euroopas just juuli kuus, siis ilmad võivad olla seinast seina. Kui ma alguses mõtlesin, et oleks lahe olla kaks ööd kämpingu peretelgis, siis tegelikkuses sadas nii meeletult, et vaatasime eelmine õhtu välja koha, kus lubas ilusamat ilma ja põrutasime hoopis sinna. Tänu sellele avastasime nii palju uusi ja suurepäraseid kohti ja olime oma valikuga väga rahul. Kui nüüd oleks aga eelnevalt broneeritud majutus, siis on kaks varianti, kas külmetad seal vihma käes või kaotad selle raha (vahemaad olid piisavalt suured, et mitte edasi-tagasi sõita).Kuid nagu ma juba enne ütlesin ja ka Viktor54 kinnitas, siis peab arvestama, et majutus läheb kallimaks ning veidi nigelamaks. Samas võib ka vedada nagu meil, et öö läks ca 50 eur odavamaks, telgi asemel maja ning vihma asemel päike.Nii et kuigi mind ahvetleb nii mõnigi juba väljavaadatud majutus, siis läheme arvatavasti ka seekord ikkagi seda teed, et enamus majutusi ära ei broneeri. Ja eelmine kord mõtlesime, et 300-400km päeva sõitu on meie absoluutne maksimum, siis nüüd teame, et 600-700 korraga on parem, kui kahel päeval 300. 

Telkimisega on mul endal kehvasti, olles lapsena aastaid veetnud suure osa oma suvest spordilaagris iga ilmaga telgis, siis kohe kuidagi ei ahvatle enam telgis ööbimine. Meie vaatame reeglina Airbnb kaudu majutusi, kuna hotellid ja kämpingud on 5-le kallid ja enamus hotellides ei saa ise ka õhtusööki teha. Arvestame, et majutus võiks jääda 70 eur kanti öö, siis oleme rahul. Väikeste lastega on oluliselt mõnusam oma kodus süüa ja aegaveeta kui kuskil restoranis. Seetõttu valime pigem suuremad majutused, kus on ka terrass/aed vms ning eriti tore kui läheduses mänguväljak (ja muidugi ei vali klaasist laudade ja üüber peene sisustusega majutusi). Tee pealt majutust otsides on see viga, et paljud/kõik eelnevalt väljaotsitud kohad võivad olla juba võetud (enamasti ongi) ja pead arvestama kas kehvema koha või kõrgema hinnaga. Samas saad sa marsruuti vastavalt soovile või ilmale muuta. Lõunasöökideks soovitan ka alati midagi kaasapakkida. Ostsin selleks korralikud toidukarbid ning meil on käekoti sarnased külmakotid olemas, mida on väga mugav klaasas kanda. Eriti läksid kaubaks tükeldatud puu ja juurviljad ja väikesed snäkk vorstid. Mida paremini on sul autos asjad organiseeritud/grupeeritud, seda lihtsam sul endal on. Kuskilt kellegi blogist leidsin idee panna asjad pakiruumi läbipaistvate kastide sisse, eriti kui tegemist telkimise ja matkavarustusega. Meil oli kokku mitu erineva suurusega kasti: 2 suuremat jalanõude ja üleriiete jaoks, 1 keskmine toiduga seotud asjade jaoks (sool, pipar, ketsup, nuga, papistnõud, toiduained jne ehk kõik mis kuulub kööki). Kuna meil katuseboxi kaasas polnud ja tite käru võtis ära palju ruumi, siis külmakasti kaasavõtta ei saanud, kuid pehmed külmakotid ajasid ka asja kenasti ära ja kiiresti riknevat kaupa me kaasa ei tassinudki. Nüüd oleme targemad ja paneme kindlasti boxi peale.Ja veel soovitaks asjade kaasavõtmiseks kasutada käsipagasi tüüpi kohvreid ja vältida ebamäärase kujuga kotte (neid lisandub reisi jooksul niigi piisavalt). Kindla kujuga kohvreid on märksa ruumisäästlikum paigutada ning ka nende kättesaamine erinevate asjade vahelt on lihtsam.Eks kui mul miskit meie jaoks olulist meenub veel, panen kirja

Algsest teemaalgatusest on asi muidugi kaugele läinud.Mina pole kunagi olnud autoga trippimise fänn ega ka mitte pooldaja, seda kuni selle aasta reisini. Ja seda just selle ajapuuduse ettekäändel. Kui sul on juba 5 liiget, siis lennupiletid + suurema auto rent koos laste turvavarustusega ja täiskindlustusega on juba väga kallis. Kuid rahaline vahe ei osutunudki minu jaoks oluliseks.Avastasin, et kui planeerid oma marsruudi kui ringreisi (st pole riike, mis on läbiuhamiseks mõeldud), siis on see ääretult põnev ja mõnus retk. Tõsi, ma ei plaani minna kaugemale kui Baierimaa, kuna km tuleks minu jaoks juba liiga palju. Aga Prantsusmaal tahaks küll mingi hetk ära käia.Meie tähelepanekud:- Üks ots laevaga annab resis alguseks väga hea stardi, eriti kui sa oled lastega. Tagasi minek aga mulle laevaga ei meeldinud, mõtetu ajaline surve.- Vali välja kohad, mis kõige enam huvipakuvad, pane need kirja ja otsi sinna juurde ka sobilikke majutusi. Kui just ajakava sulle oluline pole, siis enamus majutusi broneerida ette pole vaja. Minul on broneeritud kaks esimest ööd ühes ja samas kohas, kuna peale ligi 6h sõitu pole mu lapsed nõus järgmistel päevadel pikalt sõitma ja ise ei taha kah. Ning Taanis on tohutult tore.- Võta kaasa katusebox. See annab palju suurema vabaduse asju kaasavõtta (nt kämpingutes on vaja oma voodipesu ja mõnes kohas isegi voodiriided, lisaks kõigile käterätid, mitmed jalanõud, toiduasjad jne.).Kõigi jalanõud soovitan panna ühte kasti, siis hea ja lihtne leida, sama soojemate üleriietega.- Lastele ajaveetmise tegevusi/mänge/joonistamist jne. Lisaks muidugi kõikvõimalikku näksimist (rohkem, kui arvad)- Planeeri aega varuga ja arvesta, et kohapeal avastad veel hulgim huvitavaid kohti, mida kõike tahaks kogeda.- Meie planeerima majutusi minimaalselt 2-3 ööd ühes kohas, sest lastega kokku-lahti pakkimine on tohutult ajamahukas. Lisaks oli mul üks kott no kõigi varuriietega, mida oli siis lihtne kaasavõtta, kui majutus vaid üheks ööks.- Lastega reisimine on ükskõik millisel viisil väga kallis (kui just säästureisija pole) aga sisukamat ajaveetmist kui oma lastega autoga reisida on raske leida. 

Meil ka plaan auto ja lastega Euroopas rännata (ca 3 nädalat juunis). Läheme läbi Rootsi ja Taani ning ei ole veel selgeks mõelnud, kas piirdume Madalmaadega ja tuleme läbi Põhja-Poola tagasi või teeme tiba suurema ringi läbi Lõuna-Saksamaa ja Austria kaudu tagasi. Rootsi on vaid läbisõitmiseks, kuid Taanis veedame mõned päevad, kuna meile seal väga meeldis ja palju kohti jäi käimata.Kes te käinud lastega Euroopas, kumma valiksite, kas Madalmaad ja Põhja-Poola või Baierimaa ja Lõuna-Poola? Pikemad autosõidud pole probleemiks, lõbustuspargid pole eesmärk, outletides tuhlata ei viitsi. Otsime ilusat loodust, huvitavaid paiku ja toredaid linnu.Muidugi tahaks ka Pranstusmaal, Hispaanias, Portugalis ja Itaalias seigelda, kuid annan endale aru, et kõike korraga ei jõua ning nii kaugele on mõistlik lennukiga kohale lennata. Arutu sõitmise asemel valime mõningate kohtade nautimise.

Itaalias suutsime meie ka kuidagi sõita nii ühele teele, et üleval silt näitas, et on tasuline kuid maksta polnud mitte kusagil. Jäigi arusaamatuks, kus, kui palju ja kuidas selle eest tasuda. Tagantjärgi arvet ka ei tulnud.Ka USAs suutsime Disneylandist tagasitulles sõita märkamatult telepass rajale ning sealt lahkumise võimalust polnud. Pärast rendifirma võttis krediitkaardilt mingi väikse summa selle jaoks ja oligi asi lahendatud.Rootsi ummikumaksu teatiseid alles ootan, need peaksid ka millalgi kohale jõudma. Sõitsime korra tunnelis valesti ja arvatavasti saame tänu sellele seda maksu kohe rohkem tasuda.Meie kogemus näitab, et on täitsa reaalne sattuda võõras kohas kogemata tasulistele teedele. 

Meie käisime 2018 sügisel Olso-Fort lauderdale-Oslo marsruudil. Söök oli täitsa ok, millegi üle kurta ei osanud kuid ega ka miskit erilist ei oodanud. Piletid ostsin vahendaja kaudu ning ostmise ajal teadsin, et sööke pole hinnas, on vaid pagas. Kuid üllatusega avastasin, et lisaks pagasile on hinnas ikkagi söögid ning istekohtade valimine.Kui sul on pilet, mille sees on ka äraantav pagas, siis soovitan igaksjuhuks norwegiani kodulehelt või klienditeenindusest uurida, äkki on toidud ka sees. Norwegiani kodulehel mina pole näinud sellist valikut, et pagas on kuid toite mitte. Samas vahendaja pakutud 2*20kg per nmase pagasit norwegian pakub vaid miski kõrgema klassi piletiga, kuid meil oli kõige odavam.

Lisan siis siia juurde ka oma kogemuse Taani-Rootsiga. 

Peale kaalumist valisime ikkagi variandi, et veedame enamus aega Taanis ja Rootsis külastame vaid Kolmardenit ning mujalt sõidame lihtsalt läbi. Öömajade osas broneerisime ette vaid esimesed kaks esimest ööd: 1 Kolmardeni lähedal ja siis teine poolel teel Jönköpingus. Mul oli tehtud ka no kondikava, mida võiks külastada ja kus käia, kuid kuna ilmad olid väga heitlikud, siis otsustasime jooksvalt, mis teeme ja kus oleme. 

 

Kokkuvõttes külastasime selliseid kohti:

- Kolmardeni loomaaed (kaks päeva, kummalgi päeval ca 5h). Saime kõike vaadata, atraktsioonidega sõita ning teravaid elamusi äikese käes gondlisõidul. Bufee söök oli seal soodne ca 15 eur täiskasvanu ja 7 lapsed, see oli maitsev ja sisaldas ka jooke. Piletid kaheks päevaks perele olid ca 200.-

  • Gränna linnakese külastus (pikem vahepeatus enne Jönköpingut). Linnake jättis väga hea mulje ning meie jaoks kindlasti koht, kuhu võiks tagasi tulla.

- Jönköpingus öömaja peatus (linn ei meeldinud, öömaja oli 4* hotellis ikka väga kasin ning miskit seal teha ka polnud, järgmine kord sõidaks ikka ühe jutiga Taani välja)

  • Taanis öömaja Odense lähedal kämpingus, jättis väga hea mulje ning seda saarekest oleks tahtnud isegi kauem külastada, kuid kuna järgmised päevad lubas ilusat ilma, siis kiirustasime edasi Legolandi. Kämpingutes ööbimine muidugi on kallis, madalhooajal on soodushind 130.- öö ja endal peavad olema voodipesud kaasas ning koristama pead ka hommikul. Lisandub veel ujula ja elektri kasutus. Mänguväljakud olid seal muidugi aga väga lahedad ja lastele väga meeldis.

- 2 päeva Legolandi külastust (ei pea olema järjestikused päevad ja meie jätsime ühe päeva vahele). Kõigile seal väga meeldis, tegevusi oli absoluutselt igas vanuses lastele. Kaks päeva oli just paras, kuna nii mõnegi atrakstiooni juures olid päris pikad järjekorrad. Eestist võtsin kaasa kupongid, millega said lapsed tasuta, nii et kahepäeva perepiletid tulid ikka väga mõistliku hinnaga. Söök on Legolandis vähemalt meie jaoks ikka väga kallis, buffee on ca 30 eur täiskasvanu ja 15.-  lapsed, pidasime 90.- lõunat kalliks ning võtsime oma moonakotid kaasa. Pikniku kohti on seal piisavalt.

- Tirpitz muuseumi külastus. Ülimalt lahe koht, sobilik igas vanuses külastajatele. Kuni 18a lapsed on tasuta ja täiskasvanute hind oli vist ca 17 eur. Kindlasti üks parimaid muuseume, kus olen käinud.

- Varde linn (ööbisime kolm ööd seal lähedal Naesbjergis ning see oli just paraja kaugusega, et sai külastada nii Legolandi kui ka teiselpool ranniku linnakesi). Linnake ise on väga armas, kuid midagi väga seal teha pole. Majutuse võtsime airbnb-st ja arvestades Legolandi hindasid saime korraliku majakese 75.- ööga ning olime rahul. Hotellid/hostellid me välistasime, kuna kolme lapsega on need liiga kallid ning õhtusööke väljas süüa ka igapäev ei jaksa ega taha.

- Blävand rand. Väga ilus rannaala koos II maailmasõjaaegsete punkrtitega ja tuletorniga. Igati väärt külastamist ja ka pikemat peatumist.

- Henne rand. Samuti väga ilus ala, nii puhkamiseks, ujumiseks, jalutamiseks kui ka lähiümbruses matkamiseks. Kindlasti läheks tagasi.

- Esbjerg. Põikasime sealt läbi, kuid mingit muljet ei jätnud ja uuesti ei läheks

 

Kuna otsustasime ikkagi sõita saare ülemissetippu välja, siis jäi seekord kahjuks külsatamata Vejle linn ning ka Kopenhaagen ja kriidikaljud. Kindlasti tahaks sinna kanti ka minna ning teistkorda minnes enam üles ei sõidakski.

Kolm järgmist ööd võtsime saare üleval osas Boddumi lähedal. Leidsime airbnbst väga soodsa ja korraliku korteri, 40.- eur öö. 

-  Rahvuspargi Thy külastus. Käisime rahvuspargi erinevates kohtades. Meeldisid kõik kohad ning suuremate lastega ning eriti ratastega oleks seal väga vahva seal matkata. Seal on väga omapärane rannikuala ning ilusad rannad

  • Aarhusis Den Gambe By külastus. Igati väärt külastamist, meeldis nii lastele kui ka meile. Lapsed olid tasuta kuid täiskasvanute hinda ei mäleta, miskit kallist polnud. Õhtupoole külastasime ka ühte käsitöö siidri meistrit ning saime põnevat infot, kuidas seal siidrit tehaks. 

Jesperhusi lilleaed. Kahjuks/õnneks sattusime sinna päeval, millal oli park kinni. Meie õnneks olid aga väravad siiski lahti (tõenäoliselt kämpingus ööbijatele mõeldes) ja saime lillapargis täitsa tasuta ringi jalutada. Muidu on seal ka väike loomapark ning mõningad atraktsioonid lastele, mis olid suletud. Pilet perele oleks olnud ca 75 eur, ütleks, et kallis. Esialgu plaanisime ööbida sealses kämpingus, kuid see oli väga kallis ning seal olid erinevad piirangud, mis päeval sa said oma ööbimist alustada, mis kohe üldse ei sobinud meie tegevustega. Kämpingust sõitsime ka läbi, see oli suur ja lastele orienteeritud ning suvel palavaga kindlasti väga vahva. Ööbides kämpingus on enamus asju sh veepark ja lilleaed juba hinnas. Mina läheks perega sinna tagasi küll, mehele aga üldse ei meeldinud.

  • Kuna lillepargis läks meil vaid lühike aeg (planeerisime terve päeva), siis külastasime Morsi ja Thiested linnakesi. Mõlemad on armsad linnad, rohkem meeldis Thiested, sinna läheks tagasi küll. Peale lõunat otsustasime tagasi majutusse sõita rannikut mööda ning võtsime ette erinevate randade külastuse. Väga ägedaks osutus Cold Hawaii ja veel rohkem meeldis Havbad. Emotsiooni ja mõnusa olemisega rannad. Mõlemad erilised ning meeldejäävad. Väga soovitan, super kogemus ja täiesti tasuta.

  • Taanist lahkumise päeval külastasime ka Frederikshavnis asuvat palmiranda, oli päris vahva koht. Kahjuks jäi ajapuudusel külastamata Skagen ja Hirtshals, kuhu kindlasti tahaks ka minna. Sõitsime laevaga Göteborgi ning veetsime seal öö. Linn ise on väga tore ning öömaja valisime ka peatänavale, et oleks mugav jalutada ning söömas käia. Hinnad on seal muidugi karmid, nt. auto parkimine soodushinnaga oli 30 eur, kuid majutus väga heas Scandic Rubinen hotelli peretoas koos hommikusöögiga 117 eur, nii et kokku päris ok. Restoranide hinnad olid seal tänaval muidugi üle meie taluvusläve (nt pasta 25 eur jne), kuid leidsime ühe pubi, kus sai väljas istuda ning hinnadki enam-vähem normaalsed.

Kokku olime siis reisil 13 päeva, millest 2 kulus laevasõitudele, Helsingis olime nii mines kui ka tulles väga ilusa ilmaga ning nautisime Allas seapooli. Maha sõitsime peaaegu 3000km ning see möödus kenasti. Arvatavasti saime Taanis ühe kiiruskaamera trahvi kuna ei pannud tähele, et kiirteel, kus oli muidu 130 lubatud, on lõik, kus on 110. Eks jääme ootama siis trahvi ning lootma, et see pole kohutavalt suur. Lisaks peaks siis koju jõudma millalgi ka Rootsi ummiku maksude teatised nii Stockholmi kui ka Göteborgi kohta. Reis oli muidugi väga elamusterohke, väsitav kuid igati kordamist väärt, kuid järgmine kord ilma Kolmardeni ja Legolandita ning sõidaks hoopis edasi Madalmaade poole.